Tomasz Lis

Tomasz Lis

Tomasz Lis to polski dziennikarz telewizyjny, prowadzący oraz reporter, dziennikarz prasowy, publicysta, korespondent. Jest redaktorem naczelnym "Newsweek Polska" oraz współwłaścicielem portalu naTemat.pl. Żonaty z Hanną Lis, ojciec dwóch córek.


Data urodzenia: 6 marca 1966 r.
Miejsce urodzenia: Zielona Góra
Dzieci: Pola Lis, Iga Lis
Związki: Kinga Rusin (1994-2006 rozwód), Hanna Lis (małżeństwo od 2007)

Tomasz Lis - początki kariery dziennikarskiej

Tomasz Lis przyszedł na świat 6 marca 1966 roku w Zielonej Górze. W tym samym mieście ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego. Tuż po tym postanowił wybrać się na studia dziennikarskie na Uniwersytet Warszawski. Gdy był na czwartym roku studiów, wziął udział w otwartym konkursie na dziennikarza telewizyjnego, który wygrał. W ten oto sposób w 1990 roku zaczął prowadzić wieczorne wydanie Wiadomości w TVP 1. Po odbyciu stypendium naukowego w Nowym Orleanie (1992), został korespondentem Telewizji Polskiej w Stanach Zjednoczonych (1994-1997).
Gdy Tomasz Lis wrócił z USA, zerwał kontrakt z TVP i zaczął współpracę z telewizją TVN. Tam był współtwórcą i głównym prowadzącym Faktów. Był ceniony za to, że był nie tylko spikerem odczytującym treść wiadomości, ale doświadczonym, aktywnym dziennikarzem, publicystą, autorem książek. W 2003 roku wydał książkę "Co z tą Polską?". Spekulowano, że Tomasz Lis wystartuje w wyborach prezydenckich w 2004 roku. Stacja TVN rozwiązała kontrakt z dziennikarzem przez "niedotrzymanie warunków umowy".
W latach 2004-2007 Lis współpracował z telewizją Polsat. Razem z Hanną Smoktułowicz współtworzył "Wydarzenia" oraz prowadził swój program "Co z tą Polską?". Kiedy został odsunięty od tworzenia "Wydarzeń", odszedł z Polsatu.

Tomasz Lis - kariera dziennikarska (2008-2016)

W 2008 roku Tomasz Lis zaczął prowadzić program "Tomasz Lis na żywo" w Telewizji Polskiej (emitowany przez TVP 2). Zyskał on dużą popularność, jednak budził wiele kontrowersji ze względu na ostre dyskusje między zapraszanymi przez Lisa gośćmi.
W 2010 roku Tomasz Lis został redaktorem naczelnym tygodnika "Wprost", gdzie pracował do 2012 roku. W 2012 objął funkcję redaktora naczelnego "Newsweek Polska". Tego samego roku otworzył portal publicystyczny naTemat.pl. Jako naczelny polskiej edycji miesięcznika Newsweek, szokował czytelników i opinię publiczną odważnymi okładkami, bezkompromisowością podejmowania tematów, łamania tabu. Ostatni odcinek "Tomasz Lis na żywo" został wyemitowany 25 stycznia 2016 roku.
Tomasz Lis został wielokrotnie nagrodzony prestiżowymi wyróżnieniami, m.in.: osiem Wiktorów, Super Wiktor, Dziennikarz Roku (1999, 2007, 2009), Telekamery (2002, 2006), Nagroda Kisiela.

Tomasz Lis - życie prywatne

W 1994 Tomasz Lis ożenił się z dziennikarką Kingą Rusin, z którą ma dwie córki: Polę (ur. 1996 r.) i Igę (ur. 2000 r.). Para rozwiodła się w 2006 roku, a rok później Lis poślubił Hannę Smoktułowicz, przyjaciółkę Kingi Rusin i świadkową na ich ślubie, dziennikarkę.

Zobacz także:

Hanna Lis - Kinga Rusin - Monika Olejnik

Tomasz Lis

Więcej o:

Tomasz Lis