John Travolta

John Travolta

John Travolta to amerykański aktor, producent filmowy, reżyser i wokalista. Jeden z najpopularniejszych aktorów Hollywood, znany z ról w takich filmach jak "Pulp Fiction", "I kto to mówi", "Gorączka sobotniej nocy", "Grease".Data urodzenia: 18 lutego 1954 r.
Miejsce urodzenia: Englewood (USA)
Pełnie imię i nazwisko: John Joseph Travolta
Rodzina: żona Kelly Preston, córka Ella Bleu, syn Benjamin

John Travolta: życiorys

John Travolta przyszedł na świat 18 lutego 1954 roku w Englewood jako syn sportowca Salvatora Travolty i nauczycielki dramatu i wokalistki Helen Burke. Ma irlandzkie i włoskie korzenie. Dorastał z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa.
Rzucił szkołę średnią i postanowił przeprowadzić się do Nowego Jorku, by znaleźć pracę i zacząć samodzielnie się utrzymywać. Tam dostał swoją pierwszą rolę na wymarzonym Broadwayu, jednak i ona, i kolejne nagrania nie przyniosły mu sławy, więc przeniósł się do Los Angeles.

John Travolta: kariera

Po przeprowadzce do Los Angeles Travolta nagrał utwór "Let Her In", który okazał się prawdziwym przebojem. W 1975 roku wcielał się w rolę Vinniego Barbarino w serialu "Welvome Back, Kotter" i ona przyniosła pierwszy rozgłos. Następnie zagrał w horrorze "Carrie" (1976). Prawdziwym przełomem w karierze aktorskiej Johna Travolty była rola Tony'ego Manero w dramacie muzycznym "Gorączka sobotniej nocy" (1997). Film okazał się kasowym hitem, a Travolta stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych postaci amerykańskiego kina.
Travolta poszedł za ciosem i w 1978 roku zagrał Danny'ego Zuko w kolejnym światowym hicie, musicalu "Grease". Następnie zagrał między innymi w takich produkcjach jak: "Wybuch" (1981), "I kto to mówi" (1989). W 1994 roku podjął się roli Vincenta Vegi w obrazie Quentina Tarantino "Pulp Fiction". Było to dużym wyróżnieniem dla aktora. Ta rola umocniła jedynie jego pozycję w świecie aktorskim i udowodniła, że potrafi być niezwykle wszechstronny.
W kolejnych latach gościł na ekranach między innymi w: "Dorwać małego" (1995), "Fenomen" (1996), "Bez twarzy" (1997), "Sprawa honoru" (1999), "Kod dostępu" (2001), "Stare wygi" (2009), "Pozdrowienia z Paryża" (2010), "Fałszerz" (2014).

John Travolta: życie prywatne

W 1991 roku John Travolta poślubił aktorkę Kelly Preston, z którą ma dwoje dzieci: Ellę Bleu (ur. 2000) i syna Benjamina (ur. 2010). Mieli również syna Jetta (ur. 1992 r.). Cierpiał na rzadką chorobę Kawasaki. Choroba ta objawia się nieustannym zapaleniem naczyń krwionośnych. W 2009 roku Travolta znalazł nieprzytomnego Jetta w łazience, desperacka reanimacja nie przywróciła dziecku życia. Winę za jego stan przypisuje się samemu gwiazdorowi. Aktor jest wyznawcą kościoła scjentologicznego, które krytykuje standardowe leczenie i zakazuje brania leków. W świetle prawa, rodzina została oczyszczona z zarzutów niewłaściwej opieki nad synem

Zobacz także:

Nicolas Cage - Olivia Newton-John - Kelly Preston

john travolta

Więcej o:

john travolta

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.