Donald Tusk

Donald Tusk

Donald Tusk to polski polityk. Z wykształcenia jest historykiem. W latach 2007-2014 pełnił stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Jest jednym ze współzałożycieli partii politycznej Platforma Obywatelska, której przewodniczącym był od 2003 do 2014 roku. Od grudnia 2014 roku Przewodniczący Rady Europejskiej.

Imię i nazwisko: Donald Franciszek Tusk
Data urodzenia: 22 kwietnia 1957r.
Miejsce urodzenia: Gdańsk
Zawód: historyk, polityk
Rodzina: żona Małgorzata, syn Michał, córka Katarzyna

Donald Tusk - kariera polityczna

Donald Tusk przyszedł na świat w kwietniu 1957 roku. Ukończył w Gdańsku liceum ogólnokształcące, a następnie studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, które ukończył z tytułem magistra historii. Jako student uczestniczył w tworzeniu Studenckiego Komitetu Solidarności. Była to forma protestu po wydarzeniach w Krakowie, które miały miejsce w 1977 roku i dotyczyły morderstwa Stanisława Pyjasa. Tusk angażował się mocno w działalność opozycyjną, brał udział w tworzeniu i kolportowaniu prasy antysystemowej.
W 1991 roku został posłem. Od 1994 przewodniczył partii politycznej Unia Wolności. Trzy lata później po raz pierwszy został senatorem. 24 stycznia 2001 roku, wraz z Andrzejem Olechowskim oraz Maciejem Płażyńskim założyli Platformę Obywatelską, partię, która w kolejnych latach umocniła swoją pozycję na polskiej scenie politycznej i przez kilka lat była partią rządzącą w Polsce. W 2005 roku Donald Tusk kandydował w wyborach na prezydenta Polski, lecz przegrał w drugiej turze z Lechem Kaczyńskim.
Od 16 listopada 2007 do 22 września 2014 Donald Tusk pełnił rolę Prezesa Rady Ministrów. 1 grudnia 2014 roku powołano go na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej.

Donald Tusk - życie prywatne

Donald Tusk w 1978 roku poślubił Małgorzatę Sochacką. Z ich związku pochodzi dwoje dzieci: syn Michał oraz córka Katarzyna, znana blogerka i celebrytka.

Donald Tusk

Więcej o:

Donald Tusk