Renata Dancewicz

Renata Dancewicz

Renata Dancewicz to polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Szerszej publiczności znana między innymi z roli adwokat Weroniki Wilk-Roztockiej w serialu emitowanym przez telewizję TVN "Na Wspólnej" oraz z takich produkcji jak "Pułkownik Kwiatkowski", "Tato", "Ekstradycja 3".

Data urodzenia: 7 lutego 1969 r.
Miejsce urodzenia: Leszno
Wzrost: 168 cm
Rodzina: partner Tomasz Winciorek, syn Jerzy

Renata Dancewicz: życiorys

Renata Dancewicz przyszła na świat 7 lutego 1969 roku w Lesznie. Przez rok studiowała prawo na Uniwersytecie Warszawskim, po czym zdecydowała się na studia w Państwowej Wyższej Szkole Państwowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Została skreślona z listy studentów dyscyplinarnie w 1991 roku. Następnie grała na deskach Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. W 1995 roku zdała eksternistycznie egzamin aktorski.

Renata Dancewicz: kariera

W filmie Renata Dancewicz zadebiutowała w 1993 roku. Zagrała wówczas w tzech produkcjach: thrillerze "Wynajmę pokój ", dramacie "Samowolka" i komedii "Komedia Małżeńska". Rok później aktorka grała w serialu obyczajowym "Radio Romans", filmie Waldemara Szarka "Oczy niebieskie" oraz krótkometrażowym filmie erotycznym "Diabelska edukacja". Szybko podbiła serca widzów, stając się przy tym prawdziwym symbolem seksu lat 90..
W 1995 roku Renata Dancewicz wcieliła się w postać Krysi w filmie "Pułkownik Kwiatkowski". Za tę rolę została nominowana do nagrody Złotej Kaczki. Ponadto scena, w której zagrała z Markiem Kondratem przeszła do historii polskiego kina (bohater grany przez Kondrata płacze na widok nagich piersi Krysi). W tym samym roku Renata wzięła udział w produkcjach: "Opowieści erotyczne", dramacie "Tato" (z Bogusławem Lindą), melodramacie Ryszarda Brylskiego "Deborah". Następnie Renata Dancewicz wzięła udział w takich produkcjach, jak m.in.:"Ekstradycja 2" (1996), "Szwedzki bohater" (1997), "Gniew" (1997), "Siedlisko" (1998), "Ekstradycja 3" (1998), "E=mc2" (2002).
W 2003 roku aktorka zaczęła wcielać się w postać adwokat Weroniki Wilk-Roztockiej w serialu TVN "Na Wspólnej". W następnych latach wystąpiła w: "Pamiętasz mnie?" (2007), "33 sceny z życia" (2008), "Prosto z nieba" (2011), "Bejbi blues" (2012).
Dancewicz wzięła udział w programie rozrywkowym "Taniec z Gwiazdami" (2006). Oprócz tego znana jest z zaangażowania w życie społeczne, odważnego wyrażania swoich poglądów, walki o prawa kobiet i równość dla środowisk LGBT.

Renata Dancewicz: życie prywatne

Partnerem Renaty Dancewicz jest jeden z najlepszych graczy brydża Tomasz Winciorek, z którym aktorka ma syna Jerzego (ur. 2003 r.).

Zobacz także:

Ewa Gawryluk - Grażyna Wolszczak - Anna Korcz

renata dancewicz

Więcej o:

renata dancewicz

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.