Afera wokół książki o rodzinie królewskiej. W Holandii wycofano ją ze sprzedaży

Książka "Endgame" autorstwa Omida Scobie została tymczasowo wycofana ze sprzedaży w Holandii. W tle skandal związany z rasistowskim komentarzem.

28 listopada na półki księgarni w wielu krajach trafiła książka brytyjskiego dziennikarza i eksperta od rodziny królewskiej Omida Scobie zatytułowana "Endgame". Publikacja skupia się na kryzysie, z którym brytyjscy royalsi mierzą się w ostatnich latach. Jednym z tematów, który opisuje w niej Scobie, jest kwestia komentarzy na temat koloru skóry Archiego, syna Sussexów. Meghan Markle poruszyła tę sprawę w głośnym wywiadzie u Oprah Winfrey. Dziennikarz dotarł do nazwisk konkretnych osób, które miały wygłaszać rasistowskie uwagi.

Zobacz wideo Co wiemy z wywiadu Meghan i Harry'ego?

Książka o rodzinie królewskiej wycofana ze sprzedaży w Holandii

Omid Scobie ze względu na prawo dotyczące zniesławienia nie mógł ujawnić, o kim dokładnie mówiła Meghan Markle. Jak ustalił "Daily Mail", nazwisko jednej z osób, która miała komentować kolor skóry Archiego, pojawiło się w niderlandzkim tłumaczeniu, choć nie było go w oryginalnej wersji "Endgame". Wydawca książki z Holandii potwierdził w rozmowie z tabloidem, że otrzymał nakaz ze Stanów Zjednoczonych, aby wycofać ze sprzedaży wszystkie dotychczasowe egzemplarze publikacji. Nie chciał jednak przekazać więcej szczegółów, tłumacząc, że czekają na dalsze instrukcje.

Jak dotąd nie jest jasne, jak doszło do tej wpadki ani kto za nią odpowiada. Do sprawy odniósł się sam Omid Scobie w holenderskim programie RTL Boulevard. - Książka jest dostępna w kilku językach, ale niestety nie mówię po niderlandzku. Jeśli pojawiły się jakieś błędy w tłumaczeniu, na pewno wydawca się tym zajmie - powiedział. - Napisałem i zredagowałem angielska wersję. Spod mojej ręki nie wyszła żadna wersja, w której znalazły się konkretne nazwiska - dodał autor "Endgame".

Meghan MarkleMeghan Markle Meghan Markle, Jordan Strauss/Invision/AP

Meghan Markle rozmawiała z królem Karolem III na temat afery

Jak Omid Scobie ustalił tożsamość osób zamieszanych w aferę dotyczącą rasistowskich komentarzy? Autor "Endgame" dotarł do korespondencji Meghan Markle z królem Karolem III, w której żona księcia Harry'ego wskazała konkretne nazwiska. Z ustaleń "The Sun" wynika, że jedna z nich to członek rodziny królewskiej, natomiast druga jest częstym bywalcem dworu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA