Zwolniony z TVP za to, że jest gejem. Po pięciu latach jest wyrok sądu

Jakub Kwieciński przez pięć lat sądził się z TVP. Dziennikarz został zwolniony z powodu orientacji seksualnej, mimo zapewnień, że umowa zostanie mu przedłużona. Jest już wyrok sądu. Kwieciński odetchnął z ulgą.

Jakub Kwieciński to były pracownik telewizji publicznej, z którą był związany przez dziewięć lat. Dziennikarz wziął ślub z Dawidem Myckiem. Zasłynęli jako para youtuberów, z początku nagrywając własne wersje hitów zespołu Roxette. Jakiś czas temu opublikowali na YouTube teledysk do piosenki "Inni", którą nazwali "hymnem LGBT". Do napisania utworu zainspirowała ich wypowiedź Andrzeja Dudy, który podczas kampanii prezydenckiej określił osoby LGBT jako "ideologię". W grudniu 2017 roku para opublikowała świąteczny utwór pt. "Pokochaj nas w święta". W ciągu kilku dni od publikacji materiału Kwieciński otrzymał informację o zakończeniu współpracy z TVP. Wówczas postanowił skierować sprawę na drogę sądową, która trafiła również do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stanął w obronie zwolnionego. Po pięciu latach walki w końcu zapadł wyrok sądu.  

Zobacz wideo Tusk nie przebiera w słowach: Władza staje się mafią!

Jakub Kwieciński zwolniony z TVP za bycie gejem. Jest wyrok sądu 

Jakub Kwieciński opublikował emocjonalny post w mediach społecznościowych. Po pięciu latach sądowej walki z TVP poinformował o wyroku Sądu Rejonowego w Warszawie. Jak podkreślił, zebrany materiał dowodowy nie pozostawiał wątpliwości, że jego zwolnienie z Telewizji Polskiej wynikało z homofobicznych pobudek.  

Po pięciu latach walki, dziś Sąd Rejonowy w Warszawie orzekł: Telewizja Polska dopuściła się dyskryminacji na tle orientacji seksualnej kończąc współpracę z Jakubem Kwiecińskim. Zgromadzony materiał dowodowy nie pozostawił wątpliwości - to homofobia doprowadziła do wyrzucenia Kuby z TVP. Jak podkreślił sąd w uzasadnieniu "Żadne przesłanki nie mogą być ważniejsze od równego traktowania". Wyroku sądu wysłuchaliśmy ze łzami w oczach. Przywrócił on nam godność i wiarę w sprawiedliwość w Polsce. Dziękujemy KPH oraz PTA za pomoc prawną. Szczególne podziękowania składamy adwokatowi Pawłowi Knutowi, który przez te pięć lat walczył z nami jak lew o ten wyrok - czytamy.

W komentarzach posypały się słowa gratulacji od znajomych i fanów. Do całej sprawy zaangażowała się również Kampania Przeciw Homofobii, zapewniając Kwiecińskiemu wsparcie prawne. Dziennikarz i youtuber podziękował za pomoc nie tylko KPH, ale i broniącemu go adwokatowi. "Mnie wyrzucono z TVP, ale gdyby nie Paweł, to Kurskiemu i jego klice uszłoby to płazem" - dodał

Pożegnali się z TVP w cieniu skandalu. Janowski dowiedział się z mediów, Piaseczny krzyczał "je*ać PiS"

W ciągu ostatnich kilku lat z pracą na Woronicza pożegnało się wielu artystów i dziennikarzy. Sporo z nich wieloletnie kariery w Telewizji Polskiej zakończyło z hukiem. Z pracą dla TVP pożegnał się Artur Orzech, Beata TadlaRobert Janowski, Andrzej Piaseczny, Michał Olszański. Barbara Kurdej-Szatan nie stroniąc od wulgaryzmów, skrytykowała działania Straży Granicznej i partii rządzącej. Reakcja Kurskiego była natychmiastowa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.