Andrzej Duda

Andrzej Duda

Andrzej Duda to polski polityk, prawnik, doktor nauk prawnych, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej od 6. sierpnia 2015 roku. W przeszłości pełnił między innymi funkcję podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Związany z partią polityczną Prawo i Sprawiedliwość.

Data urodzenia: 16 maja 1972 r.
Miejsce urodzenia: Kraków
Wzrost: 182 cm
Facebook: Facebook.com/andrzejduda
Rodzina: żona Agata Kornhauser-Duda, córka Kinga

Andrzej Duda: życiorys

Andrzej Duda przyszedł na świat 16 maja 1972 roku w Krakowie jako syn elektrotechnika, profesora nauk technicznych Jana Dudy i profesor nauk chemicznych Janiny Milewskiej-Dudy. Obydwoje byli związani z działalnością naukową na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Duda dorastał z rodzicami i dwiema młodszymi siostrami.
Przez sześć lat młody Andrzej Duda zaangażowany był w harcerstwo. W 1991 roku ukończył II. Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. W 1996 został absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku prawa. Od 1997 roku pracował w Katedrze Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, następnie od 2001 roku Katedrze Prawa Administracyjnego na tej samej uczelni, gdzie został asystentem. W 2005 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych i otworzył swoją kancelarię prawną. Pracował również jako wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I. w Poznaniu.

Andrzej Duda: kariera polityczna

Początkowo Andrzej Duda związany był z Unią Wolności. W 2005 roku zaczął współpracę z Klubem Parlamentarnym PIS. W 2006 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2007 roku został odwołany z tego stanowiska przez Jarosława Kaczyńskiego przez wzgląd na nominowanie go do składu Trybunału Stanu (do 2011). W 2008 roku Lech Kaczyński mianował Dudę na podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Andrzej Duda kandydował również na urząd prezydenta miasta Krakowa, jednak w wyborach samorządowych uzyskał jedynie mandat radnego miasta.
W 2011 roku Andrzej Duda został wybranym na posła RP z ramienia PiS, a dwa lata później został rzecznikiem prasowym partii.
W 2015 roku wystartował w wyborach prezydenckich, gdzie w drugiej turze pokonał Bronisława Komorowskiego i objął urząd prezydenta RP.

Andrzej Duda: życie prywatne

W 1994 roku Andrzej Duda wziął za żonę Agatę Konhauser. Mają córkę Kingę (ur. 1995 r.).

Zobacz także:

Beata Szydło - Jarosław Kaczyński - Lech Kaczyński

Andrzej Duda

Więcej o:

Andrzej Duda

Wypowiedzi na forum o:

Andrzej Duda

 • Andrzej Duda wydał 35 tysięcy na lot do mamy

  Andrzej Duda wydał 35 tysięcy na lot do mamy. Zapłacili podatnicy Krótki lot z Warszawy do Krakowa kosztował podatników 35 tysięcy złotych. To dość dużo, szczególnie że nie była to podróż służbowa

 • Andrzej Duda skomentował okrzyki KOD-u

  Spokojnie.Prezydent Andrzej Duda odniósł się do happeningu KOD w 40. rocznicę wydarzeń bydgoskich. Wyborcy opozycji zagłuszali wystąpienie głowy państwa i krzyczeli w jego kierunku frazę "będziesz siedział". Najważniejsze osoby w państwie - prezydent oraz premier - uczestniczyli w Bydgoszczy w

 • Duda się wprawia - Andrzej Duda przesłuchany w Pał

  Andrzej Duda przesłuchany w Pałacu Prezydenckim. I to już nie będzie pałac!On już o tym wie, dotarło do niego! Kloconoga Szydło krzyczała - mam trzy cele! Dla Dudy jedna?

 • Czy któraś ematka zagłosuje na Andrzeja Dudę?

  Tłumów wyborców Andrzeja Dudy na ematce się nie spodziewam. Bardziej mnie ciekawi, czy na forum znajdzie się chociaż jeden wyborca Andrzeja Dudy. Na kogo sam zagłosuję, zdradzę Wam później. Zachęcam ematkowe zwolenniczki Andrzeja Dudy do wyjścia z szafy

 • Andrzej Duda chce być patronem "koalicji polskich

  Andrzej Duda chce być patronem "koalicji polskich spraw". Ale chętnych brak Tusk jak zwykle w punkt Donald Tusk

 • Re: Ozdrowieniec Andrzej Duda

  Pan prezydent bardzo stanowczo dementuje te podle oszczerstwa. Podana przez Superak wiadomość, że czajnik został zakupiony w "ostatniej chwili" to fake news. W rzeczywistości czajnik kupił kilka tygodni temu.

 • Jestem. Nie zniknąłem - powiedział Andrzej Duda. A

  Jestem. Nie zniknąłem - powiedział Andrzej Duda. A my widzimy co innego - Nie ma go, zniknął. W takich prostych sprawach a kłamie. Przecież to widać i słychać - jak czarno na białym. Leniwie spędza czas sycąc stanowiskiem.

 • A czyim rywalem jest Andrzej Duda?

  "Rywalem Andrzeja Dudy w drugiej turze wyborów prezydenckich jest ? zgodnie z przewidywaniami ? Rafał Trzaskowski." Artykuł opublikowany na stronie:

 • Najjwiększy przeciwniki Andrzeja Dudy

  Andrzej Maciejewski, politolog z Instytutu Sobieskiego "Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że dzisiaj największym przeciwnikiem Andrzeja Dudy jest sam Andrzej Duda. Inaczej mówiąc, każdy urzędujący prezydent, premier czy minister musi najpierw zawalczyć sam ze sobą, musi pokazać, że naprawdę ma

 • Re: Ozdrowieniec Andrzej Duda

  "Duda wniósł to do nowego domu na oczach żony". Prezydent: stop fake news Więcej: :))) --