Andrzej Duda

Andrzej Duda

Andrzej Duda to polski polityk, prawnik, doktor nauk prawnych, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej od 6. sierpnia 2015 roku. W przeszłości pełnił między innymi funkcję podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Związany z partią polityczną Prawo i Sprawiedliwość.

Data urodzenia: 16 maja 1972 r.
Miejsce urodzenia: Kraków
Wzrost: 182 cm
Facebook: Facebook.com/andrzejduda
Rodzina: żona Agata Kornhauser-Duda, córka Kinga

Andrzej Duda: życiorys

Andrzej Duda przyszedł na świat 16 maja 1972 roku w Krakowie jako syn elektrotechnika, profesora nauk technicznych Jana Dudy i profesor nauk chemicznych Janiny Milewskiej-Dudy. Obydwoje byli związani z działalnością naukową na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Duda dorastał z rodzicami i dwiema młodszymi siostrami.
Przez sześć lat młody Andrzej Duda zaangażowany był w harcerstwo. W 1991 roku ukończył II. Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. W 1996 został absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku prawa. Od 1997 roku pracował w Katedrze Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, następnie od 2001 roku Katedrze Prawa Administracyjnego na tej samej uczelni, gdzie został asystentem. W 2005 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych i otworzył swoją kancelarię prawną. Pracował również jako wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I. w Poznaniu.

Andrzej Duda: kariera polityczna

Początkowo Andrzej Duda związany był z Unią Wolności. W 2005 roku zaczął współpracę z Klubem Parlamentarnym PIS. W 2006 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2007 roku został odwołany z tego stanowiska przez Jarosława Kaczyńskiego przez wzgląd na nominowanie go do składu Trybunału Stanu (do 2011). W 2008 roku Lech Kaczyński mianował Dudę na podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Andrzej Duda kandydował również na urząd prezydenta miasta Krakowa, jednak w wyborach samorządowych uzyskał jedynie mandat radnego miasta.
W 2011 roku Andrzej Duda został wybranym na posła RP z ramienia PiS, a dwa lata później został rzecznikiem prasowym partii.
W 2015 roku wystartował w wyborach prezydenckich, gdzie w drugiej turze pokonał Bronisława Komorowskiego i objął urząd prezydenta RP.

Andrzej Duda: życie prywatne

W 1994 roku Andrzej Duda wziął za żonę Agatę Konhauser. Mają córkę Kingę (ur. 1995 r.).

Zobacz także:

Beata Szydło - Jarosław Kaczyński - Lech Kaczyński

Andrzej Duda

Więcej o:

Andrzej Duda

Copyright © Agora SA