Święta w brytyjskiej rodzinie królewskiej będą smutne. Za to na dworze w Danii w Boże Narodzenie atmosfera napięta

Podczas gdy my pieczemy pierniczki i lepimy pierogi, na królewskich dworach panują zupełnie inne świąteczne tradycje.

Tegoroczne święta w brytyjskiej rodzinie królewskie będą smutniejsze niż w ubiegłych latach. W tym roku zmarła królowa Elżbieta II i wiele jej tradycji świątecznych przejmie król Karol III. O tradycjach Windsorów pisaliśmy na przykład TUTAJ. A jak Boże Narodzenie jest obchodzone na innych dworach królewskich?

Zobacz wideo Brytyjska rodzina królewska na małym i dużym ekranie. Dlaczego przyciąga aż taką uwagę?

Hiszpania

Król Filip VI Burbon składa życzenia wszystkim poddanym w Wigilię. Jego przemówienie jest transmitowane przez telewizję. Dopiero po orędziu do narodu zasiada do kolacji z rodziną. Zwyczajem hiszpańskiej rodziny jest aktywne spędzanie świątecznego okresu. Między świętami a Nowym Rokiem często wybierają się na narty. Tradycyjnie wszyscy spotykają się ponownie 5 stycznia. Świętują wówczas urodziny byłego króla Juana Carlosa.

Filip VI BurbonFilip VI Burbon Fot. East News

Szwecja

Szwedzkie święta są bardzo podobne do naszych. Rodzina królewska sama ubiera choinkę, przygotowuje potrawy na kolację. Czy tak będzie też w tym roku? Król Karol XVI Gustaw zwolnił pięcioro wnucząt z książęcych obowiązków. Na dworze jednak z pewnością spotkają się dzieci królewskiej pary – Wiktoria, Karol Filip i Madeleine – wraz z małżonkami.

Karol XVI GustawKarol XVI Gustaw Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Królestwo Niderlandów

W Holandii panuje król Wilhelm-Aleksander wraz z królową Maximą. Para doczekała się trzech córek: Katarzyny-Amalii, Aleksji i Ariany. 25 grudnia siądą wspólnie do rodzinnego obiadu. Tego dnia król wygłosi orędzie i złoży życzenia poddanym. Rodzina królewska dopiero od niedawna spędza święta w jednej ze swoich rezydencji. Przed koronacją króla często bywali w Argentynie na święta. Stamtąd bowiem pochodzi królowa Maxima.

Król Wilhelm-Aleksander wraz z królową MaximąKról Wilhelm-Aleksander wraz z królową Maximą Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Norwegia

Król Harald V wraz z żoną królową Sonją oraz dziećmi traktują święta przede wszystkim jako urlop od obowiązków. Wybierają się jak co roku do zamku w Holmenkollen, gdzie wezmą udział w nabożeństwie w kaplicy zamkowej. Później będą po prostu odpoczywać w rodzinnym gronie.

Król Harald V i królowa SonjaKról Harald V i królowa Sonja Fot. East News

Dania

Duńska rodzina królewska wydaje co roku oświadczenie, gdzie będzie spędzać święta. Niekiedy jest to zamek Schackenborg, innym razem rezydencja Amalienborg w Kopenhadze. Niedawno doszło do niemałego skandalu. Królowa Małgorzata II odebrała wnukom tytuły królewskie. Rodzina była zaskoczona. Decyzja była podyktowana tym, że książęta Mikołaj i Feliks pracują jako modele. Teraz będą mogli rozwijać swoje kariery bez presji. Ale z pewnością tegoroczne święta będą na dworze pełne napięć.  

Królowa Małgorzata IIKrólowa Małgorzata II Gareth Fuller / AP / AP

Monako

W Monako święta obchodzone są z pompą. Pałac Książęcy w Monako odwiedzają goście – dzieci poddanych. Rodzina Grimaldich obdarowuje wszystkich prezentami. Tę tradycję podobno zapoczątkowała Grace Kelly. Książę Albert kontynuuje ją z przyjemnością i chętnie wkłada czapkę Mikołaja.

Księżna Charlene z rodziną w NorwegiiKsiężna Charlene z rodziną w Norwegii East News

Belgia

Filip I Koburg zaprasza gości do Królewskiego Pałacu w Brukseli jeszcze przed świętami. Wówczas odbywa się uroczysty koncert muzyki poważnej. Na imprezie pojawiają się wszyscy członkowie rodziny królewskiej oraz ich współpracownicy. To forma podziękowań dla wszystkich za ciężki rok pracy.

Królowa Matylda i król FilipKrólowa Matylda i król Filip Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.