Spikerki "Dwójki" w latach 90. Szerokie marynarki, grzeczne fryzury i to "coś"

To one wyznaczały trendy w latach 90. Karierę rozwijały pod czujnym okiem Niny Terentiew. Podopiecznymi "carycy telewizji" w "Dwójce" były m.in. Grażyna Torbicka, Jolanta Fajkowska, Agata Młynarska, Katarzyna Dowbor i Iwona Kubicz.

W telewizyjnej "Dwójce" zaczynało wiele znanych nazwisk. Tych dziennikarek nikomu nie trzeba przedstawiać. To one należały do słynnej grupy Niny Terentiew, już wtedy nazywanej "carycą telewizji". To właśnie Ninie, przez lata dyrektor programowej Dwójki, w dużej mierze zawdzięczają swoje telewizyjne kariery. Spikerki prowadziły uwielbiane przez Polaków programy. Oprócz prezenterki talentu i umiejętności, każda z nich miała to „coś", co przyciągało przed ekrany miliony Polaków. Kto pracował wtedy w "Dwójce"?

Zobacz wideo Katarzyna Dowbor zdradza szczegóły programu "Nasz nowy dom"

Grażyna Torbicka

Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczęła w 1985 roku u boku Włodzimierza Szaranowicza. Prowadziła wówczas program "Sportowa niedziela". Najpierw była związana z działem literackim Teatru Telewizji, ale szybko przeszła do TVP2. Grażyna Torbicka wiele razy prowadziła Festiwal Piosenki w Sopocie. Ale widzowie ciepło wspominają przede wszystkim jej autorski program "Kocham Kino". Prezenterka szybko zdobyła serca widzów prezencją, ale także profesjonalizmem i kulturą osobistą. Legendarne były też jej stylizacje, gdy zajmowała się konferansjerką ważnych uroczystości. Od początku współpracowała z topowymi projektantami w Polsce. 

Grażyna TorbickaGrażyna Torbicka Fot. KAPiF

Z TVP odeszła w 2016 roku po 31 latach pracy. Później o powodach takiej decyzji mówiła w wywiadzie z Plejadą.

Nie cieszę się z tego, że Telewizja Polska jest teraz mniej telewizją publiczną niż kiedykolwiek wcześniej i stała się telewizją narodową. To smutne. Ale widziałam, że po zmianie władz telewizji, wszystko zaczęło zmierzać w tym kierunku. Musiałam więc sama ze sobą porozmawiać i zdecydować, co dalej. Stwierdziłam, że w tej sytuacji nie chcę być już w Dwójce i zdecydowałam się odejść z Telewizji Polskiej. Decyzję podjęłam bardzo szybko - powiedziała Grażyna Torbicka.

Od 2018 roku prowadzi autorski program "Grażyna Torbicka zaprasza" realizowany dla TVN Fabuła, a od stycznia 2019 - audycję "Kocham Cię kino" w Radiu Zet.

Jolanta Fajkowska

Jolanta Fajkowska telewizyjną karierę zaczęła w "Teleexpressie". Była jedną z pierwszych prowadzących. Prowadziła wiele programów, współpracowała z radiem. Szerszej (a przede wszystkim młodszej) publiczności dała się poznać jako prowadząca "Pytania na śniadanie". Dołączyła do ekipy w 2006 roku. W rozmowie z Plejadą dziennikarka wspominała, że jej telewizyjne początki to były zupełnie inne, lepsze czasy dla dziennikarzy.

Zaczynałam pracę w dobrym czasie, kiedy było mniej kanałów i dziennikarz miał większą siłę oddziaływania. Dzisiaj wszyscy ze sobą walczą i podstawiają sobie nogi, żeby się wybić. Wtedy też mieliśmy większą swobodę. Mimo że paradoksalnie czasy były mniej swobodne. Zawsze trzymałam się z dala od polityki. Zajmowałam się kulturą, w którą nikt się nie wtrącał - powiedziała Jolanta Fajkowska.

Jolanta FajkowskaJolanta Fajkowska Fot. Andrzej Iwańczuk / Agencja Wyborcza.pl

Od października 2014 związała się z Polsat News 2, gdzie ma swój program "Fajka pokoju". Pojawiała się też w radiu - od października 2016 do września 2020 roku była zastępcą kierownika redakcji rozrywki w Programie I Polskiego Radia oraz szefową redakcji i prowadzącą audycji "Cztery pory roku".

Agata Młynarska

Agata Młynarska prezenterką TVP została w grudniu 1990 roku. Zadebiutowała w dzienniku "Obserwator". Później przeszła do redakcji programów rozrywkowych. "Soboty w Dwójce", "Studio rano", "Animals". Prowadziła wiele formatów. Polacy pamięta ją choćby z "Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki", który to program prowadziła z Jurkiem Owsiakiem. Zawodowe początki Agaty Młynarskiej także związane są z pracą z Niną Terentiew, której dziennikarka wiele zawdzięcza. Po latach wspominała o tym na swoim Facebookowym profilu. 

Gdy przyjmowała mnie do pracy, powiedziała: Telewizja to nieznośny kochanek, kochasz go bez pamięci, a on potrafi Cię zranić i zostawić bez słowa. Pamiętaj, to jest zawsze miłość bez wzajemności. Zapamiętałam - napisała Agata Młynarska.

Agata MłynarskaAgata Młynarska Fot. KAPiF

Od 1992 z ramienia TVP współtworzyła akcję "I Ty możesz zostać św. Mikołajem" na rzecz pomocy dzieciom z domów dziecka, a we wrześniu 2002 roku została jedną z prowadzących poranny program śniadaniowy - "Pytanie na śniadanie". To oczywiście tylko najważniejsze tytuły z jej portfolio. W 2006 roku zaczęła pracować w Fundacji Polsat i przeszła do Telewizji Polsat.

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor pracowała w Telewizji Polskiej od 1983 do 2013 roku. Prowadziła zarówno programy rozrywkowe, jak i dokumentalne. Pierwsze lata pracy to głównie jej felietony w programie "Pegaz" i filmy dokumentalne. Kolejne lata współpracy z TVP przyniosły nowe wyzwania – była konferansjerką, współprowadziła festiwale i konkursy. Widzowie lubili takie programy z jej udziałem, jak: "Alchemia zdrowia i urody", "Apetyt na zdrowie", "Pytanie na śniadanie".

Pracę w telewizyjnej Dwójce Katarzyna Dowbor wspomina jako spełnianie zawodowych marzeń i możliwość rozwinięcia skrzydeł. 

To był i początek, i środek, i prawie koniec mojej kariery. To był fajny czas. Bo ta telewizja była wtedy jedyna. Do tego wszystkiego na bardzo wiele nam, młodym pozwalano. Ja robiłam filmy dokumentalne, reportaże. Jeździłam po całym świecie, bo rzeczywiście był taki czas, że mogłam realizować jakieś pomysły. Ja zawsze będę miała sentyment do tamtej telewizji - powiedziała Katarzyna Dowbor w rozmowie z Jastrząb Post.

Jednocześnie prezenterka przyznała, że obecnie nie zdarza jej się oglądać Telewizji Publicznej.

Katarzyna DowborKatarzyna Dowbor Fot. KAPiF

Od września 2013 Katarzyna Dowbor związana jest z Telewizją Polsat, a widzowie uwielbiają jej program "Nasz nowy dom".

Iwona Kubicz

Iwona Kubicz pracowała w TVP ponad dwie dekady. Była gospodynią takich formatów, jak "Panna z kawalerem" czy "Pytanie na śniadanie". Prowadziła także rozmowy do filmów dokumentalnych realizowanych przez TVP.

Iwona KubiczIwona Kubicz Fot. KAPiF

Ze stacji odeszła nagle. Dostała wypowiedzenie z pracy, a decyzję argumentowano jej udziałem w reklamie. Dziennikarka postanowiła walczyć o dobre imię w sądzie i sprawę wygrała. Mogła wrócić do pracy w TVP2, ale postanowiła na dobre pożegnać się z tym kanałem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.