Bliscy żegnają Franciszka Pieczkę. Na pogrzebie legendarnego aktora zjawił się Andrzej Duda

W Warszawie trwa pogrzeb Franciszka Pieczki. Wśród żałobników pojawili się znani aktorzy i politycy - w tym prezydent Andrzej Duda.

Informacja o śmierci Franciszka Pieczki trafiła do mediów 23 września 2022 roku. Aktor zmarł w wieku 94 lat. Do samego końca pozostawał aktywny zawodowo. Z opublikowanych w mediach społecznościowych wpisów mogliśmy dowiedzieć się, że na kilka tygodni przed śmiercią pracował jeszcze nad nowym projektem. Ostatnie pożegnanie legendarnego aktora odbyło się 29 września. 

Zobacz wideo 19 września 2022 r. pożegnaliśmy królową Elżbietę II

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Wybitnego aktora przyszedł także pożegnać Andrzej Duda

O godzinie 12:00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy rozpoczęła się msza w imieniu Franciszka Pieczki. Po niej trumna z ciałem aktora zostanie odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie. W uroczystości wzięła udział orkiestra górnicza, ubrana w galowe stroje oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

Pogrzeb ma charakter państwowy, o czym 27 września poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Na ostatnim pożegnaniu aktora zjawiła się rodzina, przyjaciele, a także artyści i politycy. Wśród żałobników był również prezydent Andrzej Duda oraz wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka. Zdjęcia z uroczystości znajdziecie w naszej galerii. 

Franciszek Pieczka kochał aktorstwo z wzajemnością

Franciszek Pieczka był aktorem filmowym, serialowym i teatralnym. Zagrał w ponad 100 filmach. Współpracował z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz, Tadeusz Konwicki, Sylwester Chęciński, Jerzy Hoffman czy Jan Jakub Kolski. 

Największą popularność przyniosła mu rola Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies". Pieczka wystąpił również w takich głośnych produkcjach, jak "Ziemia obiecana", "Quo vadis", "Potop", "Konopielka","Blizna". W ostatnich latach widzieliśmy go w "Ranczu", "Serce serduszko" oraz "Synu Królowej Śniegu". Portal FilmPolski podaje, że ostatnią produkcją aktora był film dokumentalny z 2020 roku "Dialog. Życie zapisane w listach", którego był lektorem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.