Papież Franciszek

Papież Franciszek

Jorge Mario Bergoglio, Papież, Biskup Rzymu, Suweren Państwa Watykańskiego, Jezuita, pierwszy papież pochodzący z kontynentu amerykańskiego (Argentyna). Duchowny, poliglota, reformator, który zyskał sympatię ludzi na całym świecie, nie tylko chrześcijan, ale i ludzi deklarujących się jako niewierzący. Uznany za Człowieka Roku 2013 przez Magazyn "Time".

Data urodzenia: 17 grudnia 1936 r.
Miejsce urodzenia: Buenos Aires (Argentyna)
Imię i nazwisko: Jorge Mario Bergoglio
Data wyboru na papieża: 13 marca 2013 r.
Zakon: Jezuici
Śluby zakonne: 22 kwietnia 1973 r.

Papież Franciszek: życiorys i posługa kapłańska

Jorge Mario Bergoglio przyszedł na świat 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires jako syn Maria i Reginy Bergoglio. Dorastał z rodzicami i czworgiem rodzeństwa.
Gdy Bergoglio miał 21 lat postanowił, że zostanie duchownym. W 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów, jednocześnie chcąc się dokształcać (studiował literaturę i psychologię, teologię). Złożył wieczyste śluby 22 kwietnia 1973 roku. Na początku lat 70. był profesorem teologii w Colegio Maximo San Jose w San Miguel, następnie został prowincjałem zakonu jezuitów w Argentynie. Przez jakiś czas przebywał we Frankfurcie w Niemczech, gdzie nadal kontynuował studia teologii.
W 1992 roku po wieloletniej działalności naukowej, został biskupem pomocniczym Buenos Aires, zaś pięć lat później arcybiskupem diecezji Buenos Aires. W 2001 roku Jan Paweł II mianował go kardynałem. Po śmierci Jana Pawła II. odbyło się konklawe, na którym wybrano na jego następcę kardynała Josepha Ratzingera, jednak to Bergoglio miał być jedno najmocniejszym kontrkandydatem.
Jako kardynał Bergoglio znany był ze skromnego trybu życia, niekorzystania z niepotrzebnych luksusów. Uznawany za głowę kościoła argentyńskiego.

Papież Franciszek: pontyfikat

Po ogłoszeniu przez Benedykta XVI. rezygnacji z pełnienia urzędu papieża, zorganizowano konklawe. Jego następcę wybrano już drugiego dnia, czyli 13 marca 2013 i ogłoszono, że będzie nim właśnie Jorge Mario Bergoglio. Po wyborze ogłosił, że przyjmuje imię po świętym Franciszku z Asyżu, zapowiadając tym samym, że poświęci swój pontyfikat na zajęcie się sprawami najuboższych i najbardziej potrzebujących.
Papież Franciszek od samego początku udowadniał, że nie ma zamiaru rezygnować ze swojej skromności, czemu dał wyraz rezygnując z najbogatszych szat przysługujących papieżowi, przyjmując pozłacany, a nie złoty pierścień, poruszając się zwykłym samochodem, wykonując samodzielnie czynności takie jak telefonowanie czy komunikowanie się z wiernymi za pośrednictwem portalu społecznościowego. Wypuścił dwie encykliki: "Światło wiary" (2013), "Radość miłości" (2015).

Zobacz także:

Benedykt XVI - Jan Paweł II - Donald Trump

papież Franciszek

Więcej o:

papież Franciszek

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.