Królowa Elżbieta II spocznie 16 metrów pod ziemią. Co wiadomo o królewskim grobowcu?

Po 11 dniach od śmierci Elżbiety II, przyszedł czas na pogrzeb i ostatnie pożegnanie królowej. Co wiadomo o najważniejszym w Wielkiej Brytanii miejscu pochówku? To okazały grobowiec.

Operacja London Bridge weszła w życie 8 września, od razu po śmierci królowej Elżbiety II. Po oficjalnych uroczystościach królowa ma zostać pochowana obok męża, księcia Filipa w królewskim skarbcu, w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Królowa Elżbieta II brała aktywny udział w opracowaniu szczegółów operacji dotyczącej jej ostatniego pożegnania. Jak wygląda miejsce pochówku? 

Zobacz wideo Brytyjska rodzina królewska na małym i dużym ekranie. Dlaczego przyciąga aż taką uwagę?

Jak będzie ubrana księżniczka Charlotte na pogrzeb królowej? Ma zrezygnować z tradycjiJak będzie ubrana księżniczka Charlotte na pogrzeb królowej? Ma zrezygnować z tradycji

Jak wygląda grobowiec, w którym spocznie królowa Elżbieta?

Komora grobowa znajduje się 16 metrów pod ziemią i jest ozdobiona czarno-białymi, diamentowymi płytkami. Zostanie otwarta, aby opuścić do niej dębową trumnę z ciałem królowej Elżbiety II. W królewskiej krypcie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze został pochowany także Książę Filip. Królowa spocznie wraz z mężem w kaplicy pamięci króla Jerzego IV. Ceremonia, w której udział wezmą wszyscy starsi członkowie rodziny królewskiej, odbędzie się późnym wieczorem. Jak podaje "The Sun", po śmierci księcia Filipa w kwietniu zeszłego roku, królowa z zamku w Windsorze uczyniła swoją główną rezydencję, by być bliżej męża. Przypominamy, że byli oni małżeństwem ponad 73 lata, przeszli przez wiele kryzysów, lecz nigdy nie zdecydowali się rozstać.

Książę Karol i księżna CamillaSą nowe zdjęcia dzieci Camilli! Tom i Laura przybyli na pogrzeb królowej

Rodzina królewska. Zmiany miejsc pochówku. Ceremonia pogrzebowa 

Przez ostatnie 300 lat członkowie rodziny królewskiej po śmierci byli chowani w Windsorze. Po ceremonii pogrzebowej królowa Elżbieta II i książę Filip zostaną ułożeni obok siebie w maleńkiej kaplicy pamięci, gdzie pochowani są: ojciec królowej Jerzy VI i jej matka Elżbieta - królowa matka, a także siostra księżniczka Małgorzata. Tradycyjnie członkowie rodziny królewskiej chowani byli w Opactwie Westminsterskim. Tam znajdują się miejsca spoczynku m.in. Elżbiety I św. Edwarda Wyznawcy, Ryszarda III, a także Henryka V. 

Planowo o godzinie 17:00 w kaplicy św. Jerzego rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Msza zakończy się błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury. Trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona do grobu o 20:30 polskiego czasu, podczas prywatnej ceremonii w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor. Uroczystości pogrzebowe trwają od rana, przybywają międzynarodowi przywódcy państw. Hołd przy trumnie królowej oddał już m.in. Joe Biden i pierwsza dama. 

Więcej o: