Whitney Houston odchodziła powoli. Na koncercie w Polsce nie przypominała siebie. Po śmierci wyszło, co ukrywała przez lata

Hity takie jak "I Will Always Love You" czy "I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)" mają kilkadziesiąt lat, ale wciąż wracają. Gdy lecą w radiu, trudno nie powstrzymać się od zanucenia kilku wersów z refrenu. Smutek pojawia się jednak na myśl o prywatnym życiu Whitney Houston - wokalistki, która rozkochała w sobie tłumy. Dziesięć lat temu zmarła tragicznie.

Więcej dłuższych tekstów dotyczących życia gwiazd, znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

11 lutego 2012 roku 48-letnia Whitney Houston przesiadywała w Los Angeles, gdzie czekała na galę rozdania nagród Grammy. Była w hotelu już kilka dni. Czas spędzała głównie w barze i podobno zachowywała się bardzo głośno. Jej najbliżsi wiedzieli, że nie jest dobrze, choć nikt nie mógł jej powstrzymać. Ciągle powtarzał się ten sam scenariusz: gdy było bardzo źle, lądowała na odwyku, a po powrocie wracała do uzależnień - i tak przez ponad 20 lat. Nikt nie mógł wiedzieć, że pozostawienie jej samej przez chwilę doprowadzi do tragedii. Znaleziono ją w hotelowej łazience. Okazało się, że wzięła leki i narkotyki, a to wszystko wymieszała z alkoholem. Powodem było jednak utonięcie. Smutna śmierć nie przysłoniła jednak niewątpliwego dorobku i ogromnego talentu. Dziś, w dziesiątą rocznicę jej odejścia, wciąż jest kochana i pamiętana. 

Zobacz wideo Gwiazdy koncertują w internecie. Wspierają fanów w czasie kwarantanny

Whitney Houston: Związek, który był początkiem końca

Po śmierci Whitney Houston wiele osób miało teorie na temat tego, kto najbardziej przyczynił się do jej śmierci. Najłatwiej było oskarżyć byłego męża, Bobby'ego Browna - faceta ze skłonnościami do agresji oraz zamiłowaniem do używek i innych kobiet. Mówił o sobie: "Wszyscy wiedzą, że jestem popaprany". Gdy zaczął spotykać się z Whitney, miał zaledwie 20 lat i troje dzieci z dwiema różnymi kobietami. Whitney, nieśmiała dziewczyna z dobrego domu, od razu zachłysnęła się szaleństwami odbywającymi się za kulisami show-biznesu u boku Bobby'ego.

WHITNEY HOUSTON AND BOBBY BROWNWHITNEY HOUSTON AND BOBBY BROWN EASTNEWS

Jak przyznała po wielu latach w wywiadzie z Oprah Winfrey, z czasem marihuana i kokaina stały się jej codzienną dietą. Szybki ślub, który bardzo szybko okazał się błędem. Żadne z nich nie chciało się jednak z tą myślą pogodzić. Woleli tkwić ze sobą, uzależnieni i nieszczęśliwi. Media donosiły: "Bobby znowu pobił żonę", "Bobby molestuje inne kobiety za kulisami koncertów". Ona uciekała razem z córką, a później wracała. Długo nie chciała wierzyć, że Bobby nie jest jej wierny. Nigdy nie przyznała jednak, jak wiele bólu jej zadał - był potworem. W 2009 roku, gdy finalizowała rozwód, była jednego pewna:

Powiedziałam mu: "Pachniesz kimś innym, coś się dzieje". A potem zaczęły się pojawiać te wszystkie inne rzeczy… To mnie zaniepokoiło. I nawet poprosiłam go, żeby odszedł. A on powiedział: "Nie, ty odejdź" - wyznała Houston u Oprah Winfrey.

Niestety z jedynym dzieckiem pary, Bobbi Kristiną Brown, los również nie obszedł się łaskawie. W jej życiu pojawiali się niewłaściwi mężczyźni i uzależnienie od narkotyków. Zmarła w wieku zaledwie 22 lat, trzy lata po śmierci matki. Podobnie jak ona nie dała sobie pomóc. 

Whitney Houston Bobbi Kristina BrownWhitney Houston Bobbi Kristina Brown EASTNEWS

Romans, o którym świat dowiedział się po śmierci

Już w latach 90., gdy byli małżeństwem, zaczęły pojawiać się doniesienia, że Whitney również się z kimś spotyka za plecami Bobby'ego. Chodziło o jej przyjaciółkę i agentkę Robyn Crawford. Jak przyznał po latach ojciec kobiety, wiedział o ich romansie, a nawet wielokrotnie widział je całujące i przytulające się. O nocnych schadzkach kobiet wspominali także ochroniarze. Wiedział też sam Bobby, który podobno wielokrotnie chciał zakończyć relację kobiet, a między nim a Robyn dochodziło nawet do rękoczynów. Trzy lata temu Crawford pierwszy raz oficjalnie potwierdziła, co ją łączyło z Houston. Zrobiła to w poświęconej jej książce "Piosenka dla ciebie. Moje życie z Whitney Houston":

Nie chodziło wyłącznie o to, że sypiałyśmy ze sobą. Mogłyśmy sobie ufać, powierzać swoje sekrety i uczucia, dzielić się tym, kim byłyśmy. Byłyśmy przyjaciółkami, byłyśmy kochankami. Byłyśmy dla siebie wszystkim - tłumaczyła Crawford.

Whitney Houston i Robyn Crawford (druga od lewej)Whitney Houston i Robyn Crawford (druga od lewej) EASTNEWS

Kogo tak naprawdę kochała Whitney? Bobby'ego, toksycznego agresora, od którego nie umiała się uwolnić, czy przyjaciółkę i kochankę, która przez lata wspierała ją i podejmowała ciągłe próby ratowania od licznych uzależnień? Wydaje się, że nie da się tego rozstrzygnąć. Houston była prawdopodobnie zagubiona i rozdarta między miłością do dwóch osób.

Ostatnie lata życia

W ostatnich latach życia Whitney Houston wyglądała jak cień samej siebie sprzed lat. Polscy widzowie mogli się przyglądać zmarnowanej wokalistce w 1999 roku na żywo, podczas koncertu w Sopocie. Przybyła godzinę po czasie, a żeby się nie forsować, zrezygnowała z zaśpiewania swoich największych i najbardziej wyczerpujących hitów. 

Whitney HoustonWhitney Houston Agencja Wyborcza.pl

13 lat później, w momencie śmierci, artystka miała liczne braki w uzębieniu, które zakrywała protezami. Podobnie było z włosami - do prawdziwych pasm miała doczepione sztuczne, by tworzyły swego rodzaju perukę. Na rękach miała także liczne ślady wkłuć, które były spowodowane zażywaniem narkotyków. Jej śmierć zakończyła wieloletnie cierpienie - zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Mimo życiowych dramatów w pamięci zapisała się jednak jako gwiazda wielkiej estrady - utalentowana, piękna i niepowtarzalna. 

Zobacz też: "Bodyguard" ma już 28 lat. Na planie zdjęciowym doszło do śmiertelnego wypadku, a Houston przeżyła osobistą tragedię

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.