Wojciech Klata grał niezdarnego Oskara w "Chłopaki nie płaczą". Teraz jest obsadzony na ważnym stanowisku w TVP

Wojciech Klata zagrał w kilku produkcjach, ale od lat zajmuje się czymś innym - odpowiada za materiały, które pojawią się w TVP. Co dokładnie robi były aktor?

Więcej historii dotyczących aktorów sprzed lat przeczytasz na Gazeta.pl

Wojciech Klata w filmie "Chłopaki nie płaczą" wcielił się w charakterystyczną postać - Oskara. Nieśmiały chłopak w okularach i ze znaczącymi problemami skórnymi bardzo chciał mieć dziewczynę. Potem aktor wystąpił w jeszcze trzech innych produkcjach i zakończył karierę. Od lat jest związany z TVP, ale nie występuje na ekranie. 

Zobacz wideo Wszyscy wiemy, jak zmienili się główni bohaterzy "Harry'ego Pottera". Drugoplanowych postaci dziś nie poznacie!

Chłopaki nie płaczą"Chłopaki nie płaczą" mają już 15 lat! "Laska" wyjechał do Australii, a co się stało z innymi?

Wojciech Klata zagrał w "Chłopaki nie płaczą". Co dziś robi?

Wojciech Klata zaczynał występy od młodzieżowego teatru "Kleks", prowadzonego przez jego matkę. Do świata filmu trafił za sprawą Krzysztofa Gradowskiego, który powierzył mu rolę ucznia w "Panu Kleksie w kosmosie". Przełomem była z kolei "300 mila do nieba" Macieja Dejczera, gdzie Klata wcielił się w jednego z braci, którzy ukryci pod podwoziem samochodu ciężarowego, uciekają z Polski Ludowej do Danii. Produkcja została uznana za jeden z najlepszych europejskich filmów roku i przyniosła mu nominację do nagrody za pierwszoplanową rolę męską podczas Festiwalu w Gdyni.

Zobacz też: Pamiętacie "Laskę" z filmu "Chłopaki nie płaczą"? Na przestrzeni lat bardzo się zmienił

Później Klata pojawił się także w filmie Andrzeja Wajdy "Korczak". Wystąpił również w dramacie Stevena Spielberga "Lista Schindlera" z 1993 roku. Kolejną ważną rolą była ta z 2000 roku - właśnie w "Chłopaki nie płaczą" jako Oskar. W 2008 roku, po angażu w "Obcy VI", zniknął z życia publicznego. 

Gdybym granie traktował jak pracę, pewnie bym nie grał - powiedział w wywiadzie dla "Filmu".

Magdalena Mazur zagrała partnerkę Psikuty w 'Chłopaki nie płaczą'Rolą partnerki Psikuty zyskała sympatię Polaków. Jak dziś wygląda Weronika?

Jeszcze w trakcie kariery aktorskiej zaczął tworzyć w TVP teleturniej dla młodzieży "Burza mózgów", a potem program "Socjopaci". W 2019 roku przejął od Barbary Schabowskiej obowiązki dyrektora TVP Kultura. Aktualne zdjęcia aktora znajdziecie w naszej galerii. 

Zobacz też: Dawno niewidziana Monika Ambroziak z "Chłopaki nie płaczą" wróciła na salony. Pamiętacie, jak wręczała Grusze sweterek?

Więcej o: