Natalia Kukulska wspomina swoją mamę. Jak wyglądało ich życie? Rodzinna historia na zdjęciach

"Jestem chyba żoną i kobietą nietypową. Nie lubię gotować, chociaż ze względów praktycznych, bardzo chciałabym nauczyć się" - mówiła o sobie. Anna Jantar była prawdziwą gwiazdą, ubóstwianą przez fanów i przede wszystkim taką ją pamiętamy. Ona jednak nigdy nie zapominała, że jest także matką i żoną i nie przedkładała życia artystycznego nad prywatne.
Anna Jantar i Natalia Kukulska Anna Jantar i Natalia Kukulska East News

Anna Jantar

34 lata temu, 14 marca 1980 roku, niedaleko Warszawy, rozbił się samolot pasażerski z Anną Jantar na pokładzie. Będąca wtedy u szczytu sławy artystka, wracała z Nowego Jorku, po amerykańskiej trasie koncertowej. Nie mogła się doczekać spotkania z rodziną, a zwłaszcza z 4-letnią córeczką Natalką, więc przyspieszyła powrót o tydzień.

Dzisiaj jej córka, w dniu rocznicy śmierci mamy, umieściła na Facebooku poruszający wpis.

Natalia KukulskaScreen z Facebook.com

Jak wyglądało ich wspólne (tak krótkie) życie?

Anna Jantar Anna Jantar East News

Anna Jantar i Jarosław Kukulski

Anna Jantar była prawdziwą gwiazdą, ubóstwianą przez fanów. Otrzymywała od nich mnóstwo listów, udzielała niezliczonej ilości wywiadów. Wiele z nich zachowało się do dzisiaj. Także udzielanych wspólnie z mężem, kompozytorem Jarosławem Kukulskim. Para nie unikała odpowiedzi nawet na pytania dotyczące ich życia prywatnego. W wywiadzie dla nieistniejącego już tygodnika "Panorama" oboje odpowiedzieli na pytanie, jak się poznali.

Ania studiowała pianistykę w Wyższej Szkole Muzycznej i ja też pobierałem tam lekcje muzykowania. Tam też (częściej) były nasze spotkania, a potem już częściej się widywaliśmy i powoli przyjaźń przeistoczyła się w miłość. W roku 1971 byliśmy już małżeństwem. I ukończyliśmy razem studia - mówił wtedy Jarosław Kukulski.
Nie! Jarek, jako dwa lata ode mnie starszy, ukończył właśnie studia o ten czas prędzej - zaoponowała Anna Jantar.

Jarosław Kukulski od początku odpowiadał też za karierę Anny Jantar.

W 1969 roku zdałam egzamin do PWST w Warszawie. Nie podjęłam jednak studiów. Zaczęłam śpiewać z zespołem "Waganci", kierowanym przez Jarosława Kukulskiego. Śpiewałam wówczas między innymi jego piosenkę do tekstu Lecha Konopińskiego "Co ja w tobie widziałam". Teraz zresztą Jarek jest w dalszym ciągu moim nadwornym kompozytorem - mówiła artystka w 1974 roku.

Zachowało się klasyczne zdjęcie ślubne Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego.

Anna Jantar, Jarosław KukulskiEast News

Anna Jantar Anna Jantar East News

Anna Jantar i Jarosław Kukulski

W 1975 roku Anna Jantar udzieliła wywiadu, z którego możemy się co nieco dowiedzieć o jej życiu prywatnym. Jak na tamte czasy, jej styl życia odbiegał od schematów, co oczywiście było powiązane z jej karierą artystyczną.

Jestem chyba żoną i kobietą nietypową. Nie lubię gotować, chociaż ze względów praktycznych, bardzo chciałabym nauczyć się. Nawet bardzo się staram. Ale nie potrafię siebie ocenić, nie wiem, czy jestem dobrą czy złą żoną - mówiła wtedy.

Znacznie lepiej poszła jej ocena męża, Jarosława Kukulskiego.

Jarek to chłopak cierpliwy i szalenie uparty. Ma bardzo dobre podstawy, ukończoną PWSM. Potrafi siedzieć godzinami przy fortepianie. Jeśli pisze dla mnie, jednocześnie ze mną przegrywa, próbuje. Uważam, że podczas komponowania piosenki powinna istnieć współpraca między kompozytorem a wykonawcą, i tak właśnie jest w naszym przypadku.

Jarosław KukulskiEast News

Anna Jantar i Natalia Kukulska Anna Jantar i Natalia Kukulska East News

Anna Jantar i Natalia Kukulska

W 1976 roku przyszła na świat córka Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego, Natalia. Młoda mama nie posiadała się ze szczęścia i chętnie o tym opowiadała.

Macierzyństwo to coś niesamowitego. Nie masz pojęcia, jak wspaniale jest urodzić dziecko, to jakiś cud zmieniający wszystko, ale to coś małego i bardzo żywego, wrzeszczącego jest nierozerwalnie moje, najukochańsze, najważniejsze... - dzieliła się swoimi wrażeniami w jednym z wywiadów pomieszczonych w książce "Anna Jantar".

Oto, co 3 marca 1976 roku zapisała w swojej agendzie:

"Godz. 21.30. Urodziła nam się córeczka. Jest cudna. Jestem najszczęśliwsza na świecie". Urodziłam córeczkę - małego człowieczka. Będzie miała swoje potrzeby, swoje pomysły na życie, a ja będę chciała ją chronić od tych wszystkich zasadzek, jakie przyniesie jej życie. Już teraz się o nią boję i zarazem cieszę, bo będę zawsze przy niej.

W tym samym tekście Anna Jantar przyznaje, że dzień, w którym została mamą, był najszczęśliwszym dniem w jej życiu. Decyzja o dziecku była świadoma i artystka podjęła ją wtedy, kiedy kariera muzyczna pozwoliła jej na złapanie nieco oddechu.

Bardzo pragnęłabym mieć dziecko, ale prędzej nie mogliśmy się zdecydować. Ale w 1975 roku mogliśmy sobie na dziecko pozwolić - mówiła "Panoramie" w 1977 roku.

W tej samej rozmowie uczestniczył Jarosław Kukulski, który dał wyraz swojemu rodzinnemu szczęściu.

Z wielką radością przyjąłem fakt, że wreszcie i ja zostałem ojcem (...) Jestem bardzo szczęśliwy. Mam wspaniałą żonę i udaną córeczkę. Nigdy nawet nie marzyłem o takim szczęściu.

Anna Jantar, Jarosław Kukulski, Natalia KukulskaEAST NEWS/MAREK KAREWICZ

Anna Jantar, Natalia KukulskaEast News

Anna Jantar i Natalia Kukulska Anna Jantar i Natalia Kukulska East News

Anna Jantar i Natalia Kukulska

Szybko się okazało, że pogodzenie obowiązków artystycznych z rodzicielskim jest niebywale trudne. Ciągle podróżująca i koncertująca Anna Jantar rzadko bywała w domu, na czym cierpiał jej związek z córką. Artystka bardzo nad tym ubolewała. Z daleka wysyłała do Natalii tęskne listy.

Córeńko moja najukochańsza... Wszyscy cieszyliśmy się bardzo Twoim przyjściem na świat. Jestem pewna, że co najmniej tak samo jak wtedy, gdy taka śliczna malutka kruszynka imieniem Natalia znalazła się już na zawsze z nami, będziemy cieszyć się Tobą przez całe życie. Niestety, nie zdążę przyjechać na Twoje święto do domku, ale na pewno serce moje będzie w tym dniu razem z Twoim serduszkiem. Ponieważ ja kocham Ciebie na całym świecie najbardziej, więc właśnie Tobie składam najpiękniejsze życzenia, żebyś urosła nam duża, wspaniała, żebyś zawsze była zdrowa, piękna i taka kochana jak teraz. Całuję Cię w Twój śliczny pyszczek i niedługo wrócę do Ciebie. Bardzo za Tobą tęsknię. Wysyłam Ci ślicznego kotka na karteczce. Nazwij go Puszek, patrz na niego czasami, a ile razy spojrzysz - myśl o mamusi. Ja już niedługo wrócę - zobaczysz jak to prędko będzie. Bądź grzeczna i nie gniewaj babci. Całuję Cię bez końca w Twój najpiękniejszy na świecie buziaczek. Mama. Pa, córeczko! - czytamy w cytowanym zbiorze wywiadów.

Tęsknotę za córką wyrażała również w kontakcie z prasą. Miała przy tym świadomość, że Natalia źle znosi rozłąkę z mamą.

Tęsknię za nią podczas wyjazdów, ona także coraz bardziej odczuwa moją nieobecność. Chciałabym być z nią częściej, ona również ze mną. Bardzo za mną tęskni i cierpimy obie.

Anna Jantar, Jarosław Kukulski, Natalia KukulskaEAST NEWS/LESLAW SAGAN

Anna Jantar i Natalia Kukulska Anna Jantar i Natalia Kukulska East News

Anna Jantar i Natalia Kukulska

Poboczną konsekwencją ciągłego zaangażowania Anny Jantar w sprawy artystyczne, była ścisła więź, jaką małą Natalię łączyła z babcią. Po latach Natalia Kukulska nie wstydziła się do tego przyznać.

Do tej pory mieszkałam z babcią. To ona zastąpiła mi mamę. Troszczyła się o mnie, czekała z obiadem. Teraz wprowadziłam się do nowego domu, który długo "budował się" i wreszcie jest gotowy. Mieszkam z tatą, Moniką [Borys, drugą żoną Jarosława Kukulskiego - red.], Piotrusiem. I bardzo tęsknię za babcią... Trudno mi się przyzwyczaić do nowego domu... Na szczęście mam dużo zajęć, no i łączy nas wszystkich Piotruś. A z babcią widzę się prawie codziennie! Próbuję się pogodzić z myślą, że nie wszystko w życiu może układać się po naszej myśli... - mówiła Natalia Kukulska w 1992 roku w wywiadzie dla "Sukcesu".

Uderzające są następne słowa Kukulskiej, z których można wnioskować, że więź z babcią była silniejsza od więzi z mamą. Zapytana o 3 życzenia do złotej rybki, odpowiedziała.

Tęsknię za babcią, a babcia za mną. Gdyby tak złota rybka znalazła jakieś rozwiązanie tej trudnej sytuacji! Bardzo bym chciała... Mogłabym wtedy nawet zrezygnować z pozostałych dwóch życzeń.

Anna Jantar, Natalia KukulskaEast News

Anna Jantar i Jarosław Kukulski Anna Jantar i Jarosław Kukulski East News

Anna Jantar i Jarosław Kukulski

Małżeństwo Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego przeżywało wzloty i upadki. Te ostatnie mogły zakończyć się nawet rozwodem. Podobno w grę wchodziły romanse, zarówno Jarosława Kukulskiego, jak i samej Anny Jantar.

Natalia powiedziała, że jej matka była nieszczęśliwa i bardzo zagubiona. Oddaliła się od męża i nie wyobrażała już sobie dalszego wspólnego życia. Jednak zawsze najważniejsza była dla niej córka.  Dlatego decyzja o rozwodzie była dla niej taka trudna. Przyznała także, że i ona nie była święta. W jej życiu pojawił się mężczyzna, który stał się dla niej bardzo ważny - zdradził portalowi Fakt.pl znajomy Natalii Kukulskiej.

Portal cytuje też przyjaciela Kukulskich, Andrzeja Kosmalę, dzisiejszego menedżera Krzysztofa Krawczyka.

Ostatni raz widziałem Anię dzień przed wylotem do Stanów. Jechaliśmy tym samym pociągiem z Poznania do Warszawy. Ona, jej córka Natalia i ja. Ona wtedy powiedziała mi, że z mężem źle im się układa i myślą o rozstaniu.

To była trudna miłość.

Wiem, że wracała do Jarka. Bardzo chcieli dać sobie jeszcze raz szansę... Ona też za nim tęskniła. Czasem trzeba zmienić dekoracje, by spojrzeć na świat i problemy właściwie. Wiem, że z tych Stanów chciała szybko wracać. Podobno z kimś zamieniła się biletami, by prędzej być w domu. Potem spotkaliśmy się z Jarkiem, przegadaliśmy całą noc, płakaliśmy. Opowiadał o żonie, pokazywał przepełnione tęsknotą listy - mówił Kosmala.

Anna Jantar, Jarosław KukulskiEast News

 

jarosław kukulski,anna jantar,Kapif

Anna Jantar Anna Jantar East News

Anna Jantar

W chwili śmierci Anna Jantar miała niespełna 30 lat, zapamiętaliśmy ją zatem jako młodą i piękną kobietę. Jednak mało kto wie, jak artystka wyglądała jako dziecko. Na tym zdjęciu mała Anna Jantar ma zaledwie kilka lat i znajduje się w czułych objęciach prawdopodobnie swojej mamy Haliny. Możemy też ją porównać do małej Natalii.

Anna Jantar, Natalia KukulskaAnna Jantar i Natalia Kukulska / East News

Natalia KukulskaEast News

Anna Jantar Anna Jantar East News

Anna Jantar

Na portalu Youtube.com można znaleźć unikatowy zapis rozmowy z Anną Jantar, która tłumaczy się z odwołanego koncertu w Bydgoszczy. Amatorski zapis jest o tyle cenny, że, pomimo jego fatalnej jakości, możemy usłyszeć Annę Jantar mówiącą, a nie śpiewającą.

Jest mi bardzo przykro, że tak się stało, ponieważ w Bydgoszczy jestem po raz pierwszy z koncertami i bardzo cieszyłam się na tę trasę. Przygotowywaliśmy się z zespołem specjalnie do tego... ale pech. Choroba nie wybiera czasu ani miejsca. Jest to trwała choroba, zapalenie stawów - mówiła artystka.

Anna JantarEast News

Anna JantarEast News

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.