Marcin Wrona

Marcin Wrona

Marcin Wrona był polskim reżyserem i scenarzystą. Jest znany z reżyserii takich filmów i seriali, m.in. „Chrzest”, „Demon”, „Lekarze” i „Ratownicy”. Reżyser był doceniany na festiwalach w Polsce i poza granicami. We wrześniu 2015 roku, podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni, reżyser popełnił samobójstwo.

Imię i nazwisko: Marcin Wrona
Data urodzenia: 25 marca 1973
Miejsce urodzenia: Tarnów
Data śmierci: 19 września 2015
Miejsce śmierci: Gdynia
Zawód: reżyser, scenarzysta
Facebook: facebook.com/pages/Marcin-Wrona

Marcin Wrona – kariera

Marcin Wrona trenował koszykówkę, grał w kadrze Polski juniorów. Karierę sportową zakończył z powodu problemów zdrowotnych.
Ukończył filmoznawstwo na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim, a ponadto reżyserię na Uniwersytecie Śląskim. Jest również absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy. Był nauczycielem reżyserii na Uniwersytecie Śląskim, na Wydziale Radia i Telewizji.
Jego pierwszy film to „Moja krew”. Reżyser został za niego nagrodzony Nagrodą za najlepszy scenariusz oraz Nagrodą Dziennikarzy podczas Festiwalu Debiutów, który odbywał się w Koszalinie. Inne filmy wyreżyserowane przez Marcina Wronę to na przykład „Chrzest” i „Demon”. Poza tym reżyserował seriale „Ratownicy” i „Lekarze”.
Filmy Wrony zyskiwały uznanie krytyków i widowni, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Krótkometrażowy film „Telefono” był zauważony i doceniony przez hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara, który dołączył ten film do kolekcji DVD swoich filmów.
Wrona był także reżyserem teatralnym. Reżyserował również spektakle telewizyjne, na przykład „Moralność pani Dulskiej”.

Marcin Wrona – śmierć

Marcin Wrona zmarł 19 września 2015 roku. Jego ciało znalazła żona w pokoju hotelowym w Gdyni, gdzie zatrzymał się na czas trwania Festiwalu Filmowego, na którym prezentowany był jego film „Demon”. Jak wykazała sekcja zwłok reżyser popełnił samobójstwo przez powieszenie. Pogrzeb reżysera odbył się 24 września, Wronę pochowano na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Marcin Wrona

Więcej o:

Marcin Wrona

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.