Madonna

Madonna

Madonna to amerykańska piosenkarka, producentka muzyczna i filmowa, tancerka, kompozytorka, aktorka, projektantka mody. Uchodzi za prekursorkę w muzyce pop i prowokatorkę. W latach 80. jej muzyka wywołała rewolucję obyczajową i zmieniła oblicze mody. O Madonnie po dziś dzień mówi się "Królowa Popu".

Data urodzenia: 16 sierpnia 1958 r.
Miejsce urodzenia: Bay City (USA)
Pełne imię i nazwisko: Madonna Louise Veronica Ciccone
Facebook: Facebook.com/madonna
Instagram: @madonna
Dzieci: córka córka Lourdes Maria Ciccone Leon (ur. 1996), syn Rocco Ritchie (ur. 1998), David Banda Mwale Ciccone Ritchie (adoptowany w 2006), Mercy James (adoptowana w 2009).
Związki: Sean Penn (małżeństwo 1985-1989), Carlos Leon (związek 1995-97), Guy Ritchie (małżeństwo 2000-2008)

Madonna - Dzieciństwo i początki kariery

Madonna Louise Veronica Ciccone przyszła na świat 16 sierpnia 1958 roku w Bay City jako córka średniozamożnej, wielokulturowej pary. Jej ojciec Silvio miał włoskie korzenie, natomiast matka Madonna franko-kanadyjskie. Oprócz artystki w domu było jeszcze pięcioro rodzeństwa: Anthony, Martin, Paula, Christopher, Melanie. Gdy Madonna miała pięć lat, jej matka zmarła na raka, co zostawiło na dziewczynce ogromne piętno.
Madonna uczęszczała do katolickich szkół, jednak przez swoje często kontrowersyjne zachowanie, nie była lubiana ani przez rówieśników, ani przez ich rodziców. Była dobrą uczennicą, w liceum została cheerleaderką, następnie studiowała taniec na Michigan University. Lekcje baletu z trzydzieści lat starszym homoseksualistą Christopherem Flynnem doprowadziły do przyjaźni młodej dziewczyny z tancerzem. Zaczęła bywać w klubach, zrezygnowała ze studiów i przeprowadziła się do Nowego Jorku.
Nowy Jork był miastem otwierającym przed Madonną szerokie perspektywy. Początkowo trudno było jej utrzymać się w nowym miejscu, więc pracowała jako kelnerka, szatniarka, brała udział w nagich sesjach, występowała jako tancerka francuskiego gwiazdora muzyki disco Patricka Hernandeza (przez jakiś czas mieszkała nawet w Paryżu).
W 1982 roku Madonna podpisała kontrakt z Warner Bros Records na wydanie dwóch singli, które finalnie odniosły sukces w klubach. W 1983 ukazał się debiutancki album piosenkarki "Madonna". Zawierał muzykę taneczną i odniósł sukces dzięki występom Madonny w modnych klubach, promocji telewizyjnej. Po czterech miesiącach płyta zaczęła się sprzedawać w ogromnym nakładzie, osiągając status platynowej. Wszystko wypełniał wizerunek artystki, która stała się ikoną mody w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Rozkwit kariery muzycznej Madonny

W 1984 roku wyszła płyta "Like a Virgin", która stała się wielkim międzynarodowym sukcesem, goszcząc na pierwszych miejscach list przebojów i najlepiej sprzedających się albumów. Madonna zaczęła pokazywać się również w filmach. W 1985 roku zagrała w "Vision Quest" i "Rozpaczliwie poszukując Susan". Do końca lat 80. XX. wieku wyszły albumy: "True blue" (1986), "Like a Prayer" (1989). Madonna osiągała kolejne sukcesy, grała mnóstwo koncertów na całym świecie, który właśnie w tej dekadzie usłyszał Królową Popu.
Za szczyt popularności artystki uznaje się początek lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Światło dzienne ujrzał wówczas album "I'm Breathless", z którego pochodził przebój "Vougue". Rok później (1991) Madonna zaśpiewała na gali wręczenia Oscarów, a w kinach pojawił się film dokumentalny "W łóżku z Madonną" będący zapisem trasy koncertowej Blond Ambition World Tour.
Madonna stała się ikoną popkultury. Skandalizowała strojem, wypowiedziami, skandalicznymi scenami w teledyskach, wyzwoleniem seksualnym i różnego rodzaju kreacjami scenicznymi.
Przez kolejne pięć lat Madonna przede wszystkim zagrała w filmach "Ich własna liga" (1992), "Sidła miłości" (1993), "Niebezpieczna gra" (1993), "Cztery pokoje" (1995), "Evita" (1996). W międzyczasie wydała książkę "Sex" oraz albumy "Erotica" (1992), "Bedtime Stories" (1995).
Koniec lat dziewięćdziesiątych przyniosły dla artystki zmiany. Została matką, zainteresowała się filozofią Kabały i postanowiła zmienić swoje życie. Wydała wówczas album "Ray of Light", który liczbą sprzedanych albumów ustąpił jedynie "Like a Virgin".
Od tamtej pory Królowa Popu wydała: "American Life" (2003), "Confessions on a Dance Floor" (2005), "Hard Candy" (2008), "MDNA" (2012), Rebel Heart" (2015). Charakterystyczne dla Madonny jest podążanie za zmianami w muzyce współczesnej, dostosowywanie swojego stylu do aktualnych trendów rynku i niezmiennie ogromna aktywność na polu muzycznym. Jest ponadto założycielką fundacji Raising Malawi, przedsiębiorcą, pisarką, która wydaje książki dla dzieci.

Madonna - Życie prywatne

Madonna prowadziła bogate życie towarzyskie pełne licznych skandali, zwrotów, o których prasa nieustannie się rozpisywała. O jej związkach pisano wiele, jednak Madonna była mężatką dwa razy: z aktorem Seanem Peanem (1985-1989) i reżyserem Guyem Ritchie (2000-2008). Ma czworo dzieci: dwoje biologicznych (córkę Lourdes Maria Ciccone Leon i syna Rocco Ritchie) i dwoje adoptowanych (syna Davida Banda Mwale Ciccone Ritchie oraz córkę Mercy James).

Zobacz także:

Lady Gaga - Guy Ritchie - Britney Spears

madonna

Więcej o:

madonna