Madonna

Madonna

Madonna to amerykańska piosenkarka, producentka muzyczna i filmowa, tancerka, kompozytorka, aktorka, projektantka mody. Uchodzi za prekursorkę w muzyce pop i prowokatorkę. W latach 80. jej muzyka wywołała rewolucję obyczajową i zmieniła oblicze mody. O Madonnie po dziś dzień mówi się "Królowa Popu".

Data urodzenia: 16 sierpnia 1958 r.
Miejsce urodzenia: Bay City (USA)
Pełne imię i nazwisko: Madonna Louise Veronica Ciccone
Facebook: Facebook.com/madonna
Instagram: @madonna
Dzieci: córka córka Lourdes Maria Ciccone Leon (ur. 1996), syn Rocco Ritchie (ur. 1998), David Banda Mwale Ciccone Ritchie (adoptowany w 2006), Mercy James (adoptowana w 2009).
Związki: Sean Penn (małżeństwo 1985-1989), Carlos Leon (związek 1995-97), Guy Ritchie (małżeństwo 2000-2008)

Madonna - Dzieciństwo i początki kariery

Madonna Louise Veronica Ciccone przyszła na świat 16 sierpnia 1958 roku w Bay City jako córka średniozamożnej, wielokulturowej pary. Jej ojciec Silvio miał włoskie korzenie, natomiast matka Madonna franko-kanadyjskie. Oprócz artystki w domu było jeszcze pięcioro rodzeństwa: Anthony, Martin, Paula, Christopher, Melanie. Gdy Madonna miała pięć lat, jej matka zmarła na raka, co zostawiło na dziewczynce ogromne piętno.
Madonna uczęszczała do katolickich szkół, jednak przez swoje często kontrowersyjne zachowanie, nie była lubiana ani przez rówieśników, ani przez ich rodziców. Była dobrą uczennicą, w liceum została cheerleaderką, następnie studiowała taniec na Michigan University. Lekcje baletu z trzydzieści lat starszym homoseksualistą Christopherem Flynnem doprowadziły do przyjaźni młodej dziewczyny z tancerzem. Zaczęła bywać w klubach, zrezygnowała ze studiów i przeprowadziła się do Nowego Jorku.
Nowy Jork był miastem otwierającym przed Madonną szerokie perspektywy. Początkowo trudno było jej utrzymać się w nowym miejscu, więc pracowała jako kelnerka, szatniarka, brała udział w nagich sesjach, występowała jako tancerka francuskiego gwiazdora muzyki disco Patricka Hernandeza (przez jakiś czas mieszkała nawet w Paryżu).
W 1982 roku Madonna podpisała kontrakt z Warner Bros Records na wydanie dwóch singli, które finalnie odniosły sukces w klubach. W 1983 ukazał się debiutancki album piosenkarki "Madonna". Zawierał muzykę taneczną i odniósł sukces dzięki występom Madonny w modnych klubach, promocji telewizyjnej. Po czterech miesiącach płyta zaczęła się sprzedawać w ogromnym nakładzie, osiągając status platynowej. Wszystko wypełniał wizerunek artystki, która stała się ikoną mody w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Rozkwit kariery muzycznej Madonny

W 1984 roku wyszła płyta "Like a Virgin", która stała się wielkim międzynarodowym sukcesem, goszcząc na pierwszych miejscach list przebojów i najlepiej sprzedających się albumów. Madonna zaczęła pokazywać się również w filmach. W 1985 roku zagrała w "Vision Quest" i "Rozpaczliwie poszukując Susan". Do końca lat 80. XX. wieku wyszły albumy: "True blue" (1986), "Like a Prayer" (1989). Madonna osiągała kolejne sukcesy, grała mnóstwo koncertów na całym świecie, który właśnie w tej dekadzie usłyszał Królową Popu.
Za szczyt popularności artystki uznaje się początek lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Światło dzienne ujrzał wówczas album "I'm Breathless", z którego pochodził przebój "Vougue". Rok później (1991) Madonna zaśpiewała na gali wręczenia Oscarów, a w kinach pojawił się film dokumentalny "W łóżku z Madonną" będący zapisem trasy koncertowej Blond Ambition World Tour.
Madonna stała się ikoną popkultury. Skandalizowała strojem, wypowiedziami, skandalicznymi scenami w teledyskach, wyzwoleniem seksualnym i różnego rodzaju kreacjami scenicznymi.
Przez kolejne pięć lat Madonna przede wszystkim zagrała w filmach "Ich własna liga" (1992), "Sidła miłości" (1993), "Niebezpieczna gra" (1993), "Cztery pokoje" (1995), "Evita" (1996). W międzyczasie wydała książkę "Sex" oraz albumy "Erotica" (1992), "Bedtime Stories" (1995).
Koniec lat dziewięćdziesiątych przyniosły dla artystki zmiany. Została matką, zainteresowała się filozofią Kabały i postanowiła zmienić swoje życie. Wydała wówczas album "Ray of Light", który liczbą sprzedanych albumów ustąpił jedynie "Like a Virgin".
Od tamtej pory Królowa Popu wydała: "American Life" (2003), "Confessions on a Dance Floor" (2005), "Hard Candy" (2008), "MDNA" (2012), Rebel Heart" (2015). Charakterystyczne dla Madonny jest podążanie za zmianami w muzyce współczesnej, dostosowywanie swojego stylu do aktualnych trendów rynku i niezmiennie ogromna aktywność na polu muzycznym. Jest ponadto założycielką fundacji Raising Malawi, przedsiębiorcą, pisarką, która wydaje książki dla dzieci.

Madonna - Życie prywatne

Madonna prowadziła bogate życie towarzyskie pełne licznych skandali, zwrotów, o których prasa nieustannie się rozpisywała. O jej związkach pisano wiele, jednak Madonna była mężatką dwa razy: z aktorem Seanem Peanem (1985-1989) i reżyserem Guyem Ritchie (2000-2008). Ma czworo dzieci: dwoje biologicznych (córkę Lourdes Maria Ciccone Leon i syna Rocco Ritchie) i dwoje adoptowanych (syna Davida Banda Mwale Ciccone Ritchie oraz córkę Mercy James).

Zobacz także:

Lady Gaga - Guy Ritchie - Britney Spears

madonna

Więcej o:

madonna

 • Madonna się rozwodzi

  Jak podają media, Madonna rozwodzi się ze swoim mężem, reżyserem Guyem Ritchie. Mimo to, nie zamierza dzielić się z nim swoją kasą. A dzielić się jest czym, bo Madonna jest obrzydliwie bogata. Gwiazda gdy brała ślub, myślała, że "to na całe życie" i nie spisała z Guyem intercyzy. Ponoć Madonna w

 • Madonna - strajk podwładnych?

  Madonna wyruszyła właśnie w swoją wielką trasę koncertową. Każdy jej występ to wielkie show sumiennie przygotowane w najdrobniejszym nawet szczególe. Oczywiście wszelkie laury przypadają Madonnie, lecz mało kto wie, że na powodzenie każdego występu gwiazdy pracuje ponad 250 osób

 • Madonna całuje tancerkę! Wideo!

  Każdy chyba widział moment, kiedy Madonna całuje na scenie Britney Spears. Pamiętny występ podczas rozdania nagród MTV przeszedł do historii jako najbardziej kontrowersyjny występ wszech czasów. Madonna znów chce zadziwić świat i wraca do pomysłu całowania kobiet na scenie. Tym razem

 • Koncert Madonny będzie odwołany!

  Pani Basia jest zaniepokojona losami koncertu Madonny, więc wykonała telefon do lidera komitetu "Pro Polonia", Marian Brudzyńskiego. Znana celebrytka i komentatorka rzeczywistości zasugerowała, że może warto skontaktować się z Madonną, a ona ustąpi.  - Ona już nie musi ustępować

 • Madonna nie może adoptować!

  Sąd zdecydował, że Madonna nie będzie mogła adoptować kolejnego dziecka z Malawi. Piosenkarka chciała zając się czteroletnią dziewczynką, ale nie dostała zgody. Dlaczego? Według prawa tego kraju, o adopcję mogą się starać tylko osoby, które mieszkają w Malawi. To ciekawe, bo przecież jej synek

 • Madonna okradziona!

  " 4 minutes To Save the World", tak będzie nazywać się pierwszy singiel z najnowszej płyty królowej popu. Madonna ma prawdziwą obsesję na punkcie pracy nad nowymi piosenkami i do prawie samego końca chciała utrzymać szczegóły związane z jej najnowszym krążkiem w wielkiej tajemnicy. Jak łatwo

 • Madonna naśladuje Kwaśniewską?

  Z kronikarskiego obowiązku donosimy, że Ola rzeczoną sukienkę miała na sobie w styczniu, podczas nagrania programu "Dzień dobry" TVN. Można ją sobie kupić za 250zł. Tanio za jak połączony Madonna-Kwaśniewska look.

 • Madonna - gwiazda jakich mało

  Początek historii sławy Madonny sięga roku 1983, kiedy to wydała swój pierwszy album zawierający topowy singiel "Holiday". Rok później pojawił się kolejny krążek młodej artystki - "Like a virgin", który był początkiem buntowniczej i skandalicznej kariery Madonny. Jeśli chodzi o ówczesny wizerunek

 • Będą msze przeciwko koncertowi Madonny!

  Nikt chyba nie spodziewał się, że warszawski koncert Madonny wywoła aż tak wielkie kontrowersje. Katolickie środowiska nie mogą pogodzić się z tym, że skandalistka wieszająca się na krzyżu podczas swoich występów, zaśpiewa w naszym kraju w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ich protest

 • Guy Ritchie broni Madonny

  Guy Ritchie postanowił wystąpić w obronie Madonny, której sąd w Malawi nie pozwolił adoptować drugiego dziecka z tego państwa. W oświadczeniu napisał: Madonna to fantastyczna i kochająca matka, która bardzo troszczy się o swoje dzieci, a także takie, które mogą potrzebować pomocy i wsparcia

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.