Hanna Lis

Hanna Lis

Hanna Lis to dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Pracowała w TVP, Polsacie i TV4. Była prowadzącą programów telewizyjnych takich jak "Teleexpress", "Wiadomości", "Wydarzenia" oraz "Panorama". Była szefową działu "Styl" w "NaTemat". Lis to laureatka Wiktora z 1996 r. w kategorii "odkrycie telewizyjne". Skończyła italianistykę.

Data urodzenia: 13.05.1970 r.
Miejsce urodzenia: Warszawa
Wzrost: 1,71 m
Facebook (profil prywatny): Facebook.com/hanialiswwa
Twitter: Twitter.com/hannalisowa
Instagram: Instagram.com/hanna_lis
Nagrody: Wiktor (1996 r.)
Związki: Robert Smoktunowicz (1989-1998; rozwód), Jacek Koziński (związek nieformalny), Tomasz Lis (2007-obecnie;małżeństwo)
Dzieci: Julia (ur. 1999) i Anna (ur. 2001), ze związku z Jackiem Kozińskim.

Hanna Lis: początki kariery

Karierę telewizyjną rozpoczęła w TVP. W 1992 r. została prowadzącą "Teleexpressu". Prowadziła także takie programy jak "Klub dobrej książki", "Twój dekalog" oraz "Stopklatkę". W 2001 r. odeszła z TVP. Dwa lata później Hanna Lis przeszła do konkurencyjnej stacji TV4, gdzie była prowadzącą i wydawcą "Dziennika". W listopadzie 2003 r. pełniła rolę kierownika zespołu redakcyjnego. W 2002 r. zagrała w filmie "Rób swoje, ryzyko jest Twoje", którego reżyserem był Marian Terlecki.

Hanna Lis: rozwój kariery i popularność

Hanna Lis (wcześniej Smoktunowicz) rozwijała swoją karierę dziennikarską. Po TVP i TV4 otrzymała propozycję prowadzenia "Wydarzeń" w Polsacie. Ze stacją była związana w latach 2004-2007. W Polsacie współpracowała z Tomaszem Lisem. To właśnie wtedy zaczęli spotykać się także prywatnie. W 2007 r. Lis został zwolniony z Polsatu. Dziennikarka również zrezygnowała wówczas z posady. Rok później powróciła do macierzystej stacji, TVP.

Hanna Lis: burzliwa współpraca z TVP (2008-2016)

Hanna Lis zaczęła prowadzić "Wiadomości" w TVP1, w czerwcu 2008 r. Była także gospodynią programu "Temat dnia. Rozmowa Jedynki". Współpraca z TVP1 zakończyła się głośnym skandalem w mediach. Lis została zwolniona w trybie natychmiastowym z powodu "samowolnej zmiany treści komunikatu odczytanego w głównym wydaniu "Wiadomości" 20.04.2009 r.". Ten błąd został uznany przez prezesa TVP jako "poważne naruszenie zasad etyki dziennikarskiej". Hanna Lis rozważała skierowanie sprawy do sądu. Zdaniem Hanny Lis informacja dopisana do jej zapowiedzi nie tylko nie została z nią skonsultowana, ale także była nieprawdziwa. Sprawa została zweryfikowana przez Komisję Etyki TVP. Orzeczono, że postąpiła w sprzeczności z rzetelnością dziennikarską. Do TVP wróciła w 2012 r. Została zatrudniona w TVP2, gdzie zaczęła prowadzić "Panoramę". Otrzymała tzw. kontrakt gwiazdorski, a jej zarobki wyceniano na 30 tys. złotych miesięcznie. Dodatkowo prowadziła cykl "Kobiecy punkt widzenia" dla porannego programu "Pytanie na śniadanie". We wrześniu 2013 r. została prowadzącą "Panoramy dnia" w TVP Info. Program prowadziła do marca 2014 r., a od kwietnia tego samego roku - "Po przecinku". 13.01.2016 r. prezenterka została zwolniona. W wyniku zmiany ustawy medialnej w TVP zaczęło dochodzić do masowych zwolnień. W krótkim okresie z telewizji publicznej odeszły dotychczasowe gwiazdy TVP m.in. Piotr Kraśko czy Beata Tadla. W mediach przyjęło się określenie "czystki w TVP". Po stracie pracy w TVP2, Lis została szefową działu "Styl" serwisu "NaTemat", którym kieruje jej mąż, Tomasz Lis.

Hanna Lis: wpadki telewizyjne

Hanna Lis zaliczyła kilka telewizyjnych wpadek. W lutym 2014 r., na stole, przy którym prowadziła "Panoramę", zostawiła paczkę papierosów. W maju tego samego roku pożegnała się z widzami "Kropki nad i" (a Lis prowadziła wówczas program "Po przecinku"). W 2015 r. zaliczyła trzy kolejne poważne wpadki: zapomniała nazwiska swojego gościa, pomyliła format normandzki z norymberskim, a w wywiadzie z Pawłem Kukizem nie potrafiła wyjaśnić skrótu "JOW-y".

Hanna Lis: życie prywatne

Pierwszym mężem Hanny Lis był Robert Smoktunowicz, z którym była związana przez dziewięć lat, do 1998 r. Wkrótce później zaczęła spotykać się z Jackiem Kozińskim. W 1999 r. na świat przyszła ich pierwsza córka, a dwa lata później druga. Para nigdy nie wzięła ślubu. W 2007 r. media donosiły, że Koziński nie chce płacić alimentów na swoje dzieci. Drugim mężem dziennikarki został Tomasz Lis. Pobrali się w 2007 r., a była gwiazda TVP przyjęła nazwisko męża. W mediach spekulowano, że to romans z dziennikarką był powodem rozstania Tomasza Lisa z Kingą Rusin. Hanna Lis (wówczas Smoktunowicz) była świadkiem na ich ślubie.

Zobacz także:

Kinga Rusin - Dorota Wellman - Anna Lewandowska

hanna lis