Andrzej Grabowski

Andrzej Grabowski

Andrzej Grabowski to ceniony polski aktor teatralny i filmowy. Swoją karierę rozpoczynał w Krakowie, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Widzowie kojarzą go z serialów "Złotopolscy" oraz bijącego rekordy popularności "Świat według Kiepskich", w którym rola przyniosła Grabowskiemu popularność.

Data urodzenia: 15 marca 1952 r.
Miejsce urodzenia: Chrzanów
Wzrost: 184 cm
Rodzina: żona Anita Kruszewska (od 2009), dzieci: Zuzanna i Katarzyna (z pierwszego małżeństwa z Anną Tomaszewską)

Andrzej Grabowski: życiorys

Andrzej Grabowski przyszedł na świat 15 marca 1952 w Chrzanowie, jednak mieszkał i wychowywał się w Alwernii (wraz z dwoma braćmi: Mikołajem i Wiktorem). W 1974 roku został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, po której to dostał angaż w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (Kraków). Jego pierwszą ważną rolą była ta w spektaklu "Przepraszam, czy tu biją?", za którą został wyróżniony Nagrodą Młodych, przyznawaną przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu. To długoletnia praca w teatrze obdarzyła Andrzeja Grabowskiego niezwykłym warsztatem aktorskim i pozwoliła na dostrzeżenie talentu artysty przez twórców filmowych.

Andrzej Grabowski: kariera filmowa

W 1972 roku Grabowski zagrał w miniserialu "Odejścia, powroty". Później grał jedynie epizodyczne, niewymieniane w czołówkach role, co zmieniło się w 1989 roku, gdy wcielił się w postać Stefana Sapieja w filmie "Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce". Do 1997 roku znów grał jedynie epizodyczne role. W 1997 roku zaczął występować w serialu "Złotopolscy" emitowanym przez TVP2 i zagral Andrzeja Jurewicza w "Bożej podszewce". W 1999 roku nastąpił przełom wraz z angażem do serialu komediowego "Świat według Kiepskich". Wcielił się tam w rolę Ferdynanda Kiepskiego - leniwego, uzależnienonego od alkoholu mieszkańca bloku w biednej dzielnicy. Ta rola przyniosła mu ogromną popularność. Od tamtej pory zagrał w takich produkcjach, jak: "Kariera Nikosia Dyzmy" (2002), "Zróbmy sobie wnuka" (2003), serial "Pitbull" (2005-2008), "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006), "Pod Mocnym Aniołem" (2014), "Pitbull. Nowe porządki" (2016).

Andrzej Grabowski: życie prywatne

Brat Andrzeja Grabowskiego, Mikołaj Grabowski, również jest aktorem i reżyserem. Andrzej Grabowski był żonaty z aktorką Anną Tomaszewską, jednak para rozwiodła się. Mają dwie córki: Zuzannę (ur. 1983 r.) oraz Katarzynę (ur. 1991 r.).

Cezary Pazura - Agata Kulesza - Jan Frycz

andrzej grabowski

Więcej o:

andrzej grabowski

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.