Zbigniew Zamachowski

Zbigniew Zamachowski

Zbigniew Zamachowski to polski aktor filmowy i teatralny. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych. Grał u największych polskich reżyserów i na deskach najlepszych teatrów. Prywatnie jest związany z prezenterką telewizyjną Moniką Richardson.


Imię i nazwisko: Zbigniew Zamachowski
Data urodzenia: 17 lipca 1961r.
Miejsce urodzenia: Brzeziny
Zawód: aktor
Związki: była żona Anna Komornicka, była żona Aleksandra Justa, obecna żona Monika Richardson
Dzieci: córka Maria, syn Antoni, syn Tadeusz, córka Bronisława
Facebook: facebook.com/Zamachowski.Zbigniew/

Zbigniew Zamachowski - kariera zawodowa

Zbigniew Zamachowski urodził się w 1961 roku w Brzezinach. Ukończył szkołę muzyczną, w młodości rozważał pozostanie muzykiem. Po maturze jego celem była Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, na którą z sukcesem zdawał w roku 1980.
Debiutował w 1981 roku w filmie "Wielka majówka", w którym zagrał postać Ryśka Kołąta. W kolejnym roku zagrał w serialu "Popielec". Rok 1984 przyniósł Zamachowskiemu role w filmach "Domokrążca", "Kuracja", "Oko w oko". Przez kolejnych kilka lat grywał niewielkie role w polskich produkcjach.

Zbigniew Zamachowski - rozkwit kariery

W 1991 roku przyszedł pierwszy większy sukces. Aktor został nominowany przez Europejską Akademię Filmową do nagrody Feniksa za rolę w filmie "Ucieczka z kina >Wolność<". Za tę samą rolę uzyskał nominację do nagrody Złotych Lwów. Nagrodę tę zdobył jednak dopiero w roku 1994 za rolę w filmie "Zawrócony".
Przez kolejne lata kariera Zbigniewa Zamachowskiego nabierała rozpędu. W 1996 roku uzyskał odznakę "Zasłużony Działacz Kultury". Od 1997 roku Zamachowski związany jest z Teatrem Narodowym w Warszawie.
W 2002 roku wystąpił w filmie "Cześć Tereska". Za kreację swojej postaci został nagrodzony nagrodą Orła oraz Złotymi Kaczkami.
W 2005 roku Zbigniew Zamachowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Zobacz także:

Monika Zamachowska/Richardson - Aleksandra Justa - Wojciech Malajkat

zbigniew zamachowski

Więcej o:

zbigniew zamachowski

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.