Władimir Putin

Władimir Putin

Władimir Putin to rosyjski polityk i działacz państwowy. Od 7 maja 2012 roku sprawuje urząd prezydenta Federacji Roryjskiej. Władimir Putin z wykształcenia jest prawnikiem. W latach 1975-1990 działał jako funkcjonariusz KGB.


Pełne imię i nazwisko: Władimir Władimirowicz Putin
Data urodzenia: 7 października 1952r.
Miejsce urodzenia: Leningrad, Rosja
Zawód: prawnik
Rodzina: Yekaterina Putina, Mariya Putina

Władimir Putin - droga do kariery

Władimir Putin urodził się w 1952 roku w Leningradzie. Przyszedł na świat w ubogiej rodzinie. W szkole wielokrotnie był karany za chuligańskie wybryki.
W 1975 roku Putin został absolwentem Wydziału Prawa na Państwowym Uniwersytecie w Leningradzie. Już jako student angażował się w działalność polityczną, był członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Tuż po studiach pracował jako oficer operacyjny w KGB. W 1984 roku rozpoczął szkolenie w szkole szpiegowskiej w Moskwie.
Od roku 1990 Putin rozpoczął karierę w administracji państwowej, która przetrała mu drogę do prezydentury. Zaczynał od współpracy z Radą Miejską Leningradu oraz z merem Leningradu. W 1992 roku Putin objął stanowisko zastępcy mera Leningradu, przemianowanego już wtedy na Petersburg.
W 1996 roku Władymir Putin rozpoczął pracę w Moskwie, w administracji Borysja Jelcyna. W zaledwie trzy lata, dzięki rozległym znajomościom, zdobył stanowisko premiera Rosji.
26 marca 2000 roku został wybrany na prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Władimir Putin - prezydent Rosji

Władimir Putin stanowisko prezydenta Rosji piastował przez dwie kadencje. W 2008 roku przekazał stanowisko Dmitrijowi Miedwiediewowi, a sam objął stanowisko premiera. Na stanowisko prezydenta Putin wrócił już w 2012 roku.

Władimir Putin - życie prywatne

28 lipca 1983 roku Putin poślubił Ludmiłę, z którą rozwiódł się w 2014 roku. Z ich związku przyszły na świat dwie córki - Yekaterina i Mariya. Życie prywatne Putina jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Do mediów nie przedostają się żadne niekontrolowane informacje, a wszelkie publiczne spekulacje pozostają bez potwierdzenia.
W rosyjskiej prasie regularnie pojawiają się plotki dotyczące kolejnych związków prezydenta, a także potencjalnych dzieci, ale żadna z nich nie została potwierdzona przez Kreml.

Zobacz także:

Barack Obama - Dmitrij Miedwiediew - Angela Merkel

Władimir Putin

Więcej o:

Władimir Putin

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.