Szybki konkurs - wyniki

Sprawdź, do kogo powędruje DVD z produkcją W pustyni i w puszczy!

Słoń uratowany przez Stasia i Nel nazywał się, oczywiście, King. Wszyscy znaliście odpowiedź na to pytanie - Kotek jest pod wrażeniem :)

Oto zwycięzcy:

Adrianna Strugacz

Klaudia Grabowska

Marcin Znamiec

Gratulacje!

Co powinniśmy wiedzieć o filmie i serialu?

Ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza producenci zainteresowani byli jeszcze przed II Wojną Światową. Do realizacji filmu na podstawie "W pustyni i w puszczy" przymierzali się Amerykanie, Włosi i Niemcy, ale ze względu na rozmiar przedsięwzięcia, rezygnowali. Książkę po raz pierwszy udało się zekranizować dopiero Władysławowi Ślesickiemu, wtedy uznanemu już i nagradzanemu dokumentaliście mającemu na koncie zaledwie jeden film fabularny - zrealizowany w 1968 roku dramat psychologiczny "Ruchome piaski".

Prace nad "W pustyni i w puszczy" zelektryzowały cały kraj. Odtwórców głównych ról poszukiwano w zorganizowanych w całym kraju castingach. O rolę Stasia walczyło ok. 2 tys. chłopców. O rolę Nel ponad 5 tys. dziewcząt i... kobiet, bowiem najstarsza z kandydatek miała prawie 30 lat!

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 1971 roku i trwały z przerwami aż do roku 1973. W tym czasie ekipa pracowała w Egipcie (sceny kairskie), Bułgarii (ucieczka Stasia i Nel oraz i ze słoniem) oraz Sudanie. Niestety, końca zdjęć nie doczekał wcielający się w postać inżyniera Tarkowskiego Władysław Jasiukiewicz. Popularny aktor nagle zachorował i zmarł w czerwcu 1973 roku. W ostatnich scenach przed kamerami zastąpił go kierownik produkcji Jerzy Laskowski, a głosu jego bohaterowi udzielił anonimowo Jerzy Kamas.

"W pustyni i w puszczy" na DVD od 19 lutego!

Film "W pustyni i w puszczy" na ekrany polskich kin wszedł 16 października 1973 spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem widzów, którzy tłumnie ruszyli do kas. Specjaliści oceniają, że obraz na dużym ekranie obejrzało prawie 31 milionów widzów, niewiele mniej niż ?Krzyżaków? - najpopularniejszy polski film wszech czasów. Ponadto obraz zdobył nagrodę Oscar Italy a Tomasz Mędrzak i Monika Rosca zostali uhonorowani nagrodami czechosłowackiego tygodnika "Kvety".

Rok później, w grudniu 1974 roku telewizja pokazała czteroodcinkowy miniserial "W pustyni i w puszczy", do którego zdjęcia były realizowane równolegle z filmem kinowym. Nie jest on jednak identyczny z produkcją pełnometrażową. W serialu wykorzystano inne ujęcia, zmodyfikowano dialogi oraz dodano kilka scen, a kilka usunięto.

Sponsorem nagród jest Galapagos Films

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.