Leah Remini i jej szokujące wyznania. "Scjentolodzy składali na mnie donosy. Wśród nich Katie Homes". Ta odpowiada

Leah Remini odeszła z kościoła scentologicznego w lipcu 2013 roku. Od tego czasu, kiedy tylko ma okazję, opowiada o swoich doświadczeniach z kontrowersyjną sektą. 3 listopada ukaże się biografia aktorki, w dużej części poświęcona scjentologii właśnie. Z tej okazji Remini udzieliła wywiadu w programie "20/20". I opowiedziała o wielu zadziwiających wręcz zdarzeniach.

Za każdym razem, gdy pojawiają się nowe doniesienia związane z kościołem scjentologicznym, nie mogę oderwać się od lektury. To jedna z najbardziej tajemniczych "instytucji" na świecie i chce robić wszystko, by taką pozostać. Ale nic z tego. Ludzie bardzo chcą wiedzieć, co tam się dzieje i o co tam chodzi. No i jeszcze te miliardy, okazały budynek kościoła i oczywiście znane nazwiska, które do sekty należą - to przyciąga zainteresowanie. Kolejni byli członkowie coraz chętniej opowiadają o tym, co dzieje się "za kulisami". I bardzo dobrze.

Leah Remini od dwóch lat prowadzi samodzielną krucjatę z sektą. Scjentolodzy za każdym razem publikują oświadczenia, w których możemy przeczytać mniej więcej to samo: "Ona wymyśla, nie ma racji, to o czym mówi, nigdy nie miało miejsca itp." Ale Remini ma po swojej stronie opinię publiczną. Nie wiem, czy jest ktoś, kto jej nie wierzy.

Leah Remini w programie '20/20'Leah Remini w programie "20/20" Screen z ABC Screen z ABC

Leah Remini polscy widzowie mogą kojarzyć przede wszystkim z serialu komediowego "Diabli nadali". Aktorka współprowadziła też talk show "The Talk" i wzięła udział w amerykańskiej wersji "Tańca z Gwiazdami". Prywatnie przyjaźni się z Jennifer Lopez , która bardzo ją wspierała po odejściu z sekty. Między innymi jej nazwisko padło w wywiadzie dla "20/20" w amerykańskiej stacji ABC przy okazji premiery jej biografii "Troublemaker: Surviving Hollywood and Scientology". A to nie koniec: w rozmowie Remini opowiada o wydarzeniach związanych z przywódcą scjentologów , Davidem Miscavige'em czy Tomem Cruise'em i Katie Holmes. Uporządkujmy te wyznania.

Sprawa Toma Cruise'a i Katie Holmes

Tom Cruise jest jednym z najbardziej znanych i wpływowych scjentologów na świecie. Remini mówi wprost, że powszechnie panuje wręcz zasada:

Krytykowanie Toma Cruise'a to jak krytykowanie całej scjentologii.

Przekonała się o tym na własnej skórze. W wywiadzie opowiedziała, jak pewnego wieczoru została zaproszona do domu Cruise'a. Jeden z wysoko postawionych członków kościoła zadzwonił do niej i powiedział, że "Tom chce, żebyś przyjechała i nauczyła go tańczyć salsę." Kiedy Remini i jej mąż, Angelo Pagan, przyjechali do gwiazdora, przywitały go dwie wysoko postawione w hierarchii kościoła osoby oraz Cruise i jego ówczesna partnerka, Katie Holmes.

Cruise całował Katie, wręcz na siłę. Powiedziałam: "Hej, może znajdźcie sobie pokój". No i cóż, doniesiono za to na mnie.

Tom Cruise, Katie Holmes. Tom Cruise, Katie Holmes.  prphotos PR Photos

Remini utrzymuje, że jedna z osób, które były tego świadkiem, złożyła na nią donos.

Możesz zakładać, że jeśli skrytykujesz za coś kościół, doniosą na ciebie - mówiła .

Według niej, scjentolodzy składają na siebie tzw. "raporty wiedzy" ("knowledge reports") do władz sekty, gdy tylko ktoś złamie jakieś zasady.

"Ślub stulecia"

Mimo tego incydentu, Remini pozostała w bliskich relacjach z aktorem. W 2006 roku została zaproszona na ślub Cruise'a i Holmes we Włoszech. Jak przyznaje, to co się działo na uroczystości, było dla niej punktem zwrotnym. Zaczęło się od tego, że spóźniła się na ślub godzinę (przez ochronę Jennifer Lopez - o tym niżej). Później zaczęła pytać, dlaczego z Davidem Miscavige'em nie ma jego żony, Shelly. Jak się okazało, było to BARDZO niewygodne pytanie.

Shelly zawsze była tam, gdzie David. To był "ślub stulecia". Pytałam więc: "Gdzie jest Shelly?"

To zdenerwowało Miscavige'a i jego bliskich współpracowników. Po ślubie Leah dowiedziała się, że wielu członków kościoła złożyło na nią "raporty". Narzekano, że była głośna, nieuprzejma, spóźniła się, zmieniła swój pokój na lepszy i zrobiła zamieszanie przy zmianie miejsc na ślubie. Remini twierdzi, że sugerowali, że "zepsuła cały ślub". Najbardziej zdziwiłam się jednak, że nawet Katie Holmes napisała taki donos.

Zaczyna się tak: "Byłam skonsternowana zachowaniem Leah Rimini na wydarzeniach przed naszym ślubem. A na ślubie jej zachowanie, jako gościa, jako przyjaciółki... było bardzo przykre" - Remini przeczytała list Holmes w programie.

Leah Remini i jej mąż, Angelo Pagan na ślubie Katie Holmes i Toma Cruise'aLeah Remini i jej mąż, Angelo Pagan na ślubie Katie Holmes i Toma Cruise'a EAST NEWS/SPLASH Leah Remini i jej mąż, Angelo Pagan na ślubie Toma Cruise'a / EAST NEWS/SPLASH

Sama Remini też złożyła u władz sekty raporty donoszące na zachowanie Miscavige'a i innych gości. Jak mówi, chciała wtedy "ocalić scjentologię", bo według niej te osoby szkodziły religii. Nie podobało się jej m.in. zachowanie Cruise'a, np. krytykowanie Brooke Shields, gdy przyznała, że zażywała leki antydepresyjne czy to słynne skakanie po kanapie w programie Oprah Winfrey. Oj tak, przypomnijmy sobie ten koszmarek.

 

Wracając do Leah: została przekonana, że powinna oddalić swoje oskarżenia. I wysłano ją do jednego z ośrodków na Florydzie na "przeprogramowanie".

Przeprosiny Katie Holmes

Katie Holmes została scjentolożką dla Toma Cruise'a. W czerwcu 2012 roku aktorka rozstała się z mężem i kompletnie zerwała stosunki z kościołem scjentologicznym. Zrobiła też wszystko, by jej córka, Suri, w przeciwieństwie do córki i syna Cruise'a z małżeństwa z Nicole Kidman, nie wychowała się w scjentologii. Holmes po rozwodzie z Cruise'em nigdy nie komentowała sekty. Teraz odniosła się do wywiadu z Leah Remini. Nie zgodziła się na rozmowę w programie, ale agent wydał w jej imieniu krótkie oświadczenie.

Żałuję, że w przeszłości sprawiłam Leah przykrość i życzę jej wszystkiego, co najlepsze na przyszłość.

Holmes niczemu nie zaprzeczyła, a jeszcze przeprosiła. To chyba najlepszy komentarz.

Katie Holmes z córką SuriKatie Holmes z córką Suri GZR, PacificCoastNews / GZR, PacificCoastNews/EAST NEWS Katie Holmes z córką Suri / EAST NEWS

I ciekawostka - Tom Cruise zaśpiewał Katie Holmes na ślubie piosenkę: "You've Lost That Loving Feeling" z "Top Gun". Po polsku ten tytuł brzmi: "Straciłaś to uczucie miłości".

Pomyślałam: "To bardzo interesujący wybór piosenki, którą chcesz zaśpiewać świeżo poślubionej żonie - stwierdziła Remini w "20/20".

Zdecydowanie interesujący.

Próba przyciągnięcia J.Lo

W 2006 roku przywódcy sekty zainteresowali się Jennifer Lopez i jej ówczesnym mężem, Markiem Anthonym. Remini poproszono, by zaprosiła ich na ślub Cruise'a.

To kościół tak naprawdę ich zaprosił. W imieniu Toma.

W wywiadzie Leah twierdziła, że w trakcie trzydniowego świętowania scjentolodzy próbowali ją odseparować od przyjaciółki.

Próbowali mnie oderwać od niej. Mogę tylko przypuszczać, że to dlatego, że chcieli z niej zrobić scjentologa. Może, według nich, ja stałam na przeszkodzie - mówiła Remini w "20/20".

Nie udało się. Lopez, Remini i ich mężowie we Włoszech trzymali się razem. Przez ochroniarzy J.Lo, którzy ze względów bezpieczeństwa opóźniali wyjazd, cała czwórka spóźniła się godzinę na ślub. Na miejscu okazało się, że pary posadzono przy innych stolikach. Remini nalegała, by zmieniono miejsca, bo Lopez chciała siedzieć obok niej. Inni goście-scjentolodzy później na to narzekali. W ich "raportach" można było przeczytać o "głośnym i nieuprzejmym zachowaniu" przyjaciółek.

Jennifer Lopez, Marc Anthony i Leah Remini dzień przed ślubem Toma Cruise'a i Katie HolmesJennifer Lopez, Marc Anthony i Leah Remini dzień przed ślubem Toma Cruise'a i Katie Holmes Bulls Jennifer Lopez, Marc Anthony i Leah Remini dzień przed ślubem Toma Cruise'a / Bulls

Lopez scjentolożką nie została. Na szczęście na wszystkim nie ucierpiała jej przyjaźń z Remini, pozostają w bliskich stosunkach do dzisiaj.

Człowiek-tajemnica i zagadka znikającej żony

David Miscavige - słynny przywódca scjentologów. Przyjaciel Toma Cruise'a, świadek na jego ślubie. To właśnie długa nieobecność jego żony nie dawała spokoju Leah Remini.

David MiscavigeDavid Miscavige AFP PHOTO/ Pierre-Philippe MARCOU AFP PHOTO/ Pierre-Philippe MARCOU

Aktorka zaczęła zadawać pytania o Shelly na ślubie Cruise'a. Za każdym razem była zbywana, odpowiadano, że nie ma wystarczająco wysokiego "stopnia wtajemniczenia", żeby wiedzieć, co się dzieje z żoną Miscavige'a. Po odejściu z sekty Remini zgłosiła jej zaginięcie. Policja w Los Angeles zamknęła śledztwo, gdyż oficerowie spotkali się z Shelly, a ta powiedziała, że nie chce wydawać żadnego oficjalnego oświadczenia co do miejsca swojego pobytu i tego, co robi.

Shelly Miscavige i Leah ReminiShelly Miscavige i Leah Remini Screen z ABC Shelly Miscavige i Leah Remini / Screen z ABC

Tony Ortega, dziennikarz, który od lat zajmuje się scjentologią, jej kulisami, skandalami i kłamstwami, twierdzi, że ma dowody na to, że Shelly od 10 lat jest "na wygnaniu".

To już nie jest sekret, mamy coraz więcej dowodów potwierdzających jej miejsce pobytu. Zdumiewającą rzeczą nie jest tu to, że Shelly "zaginęła", bo tak nie jest. Niesamowite jest to, że Davidowi Miscavige'owi od lat na sucho uchodzi to, że skazał na wygnanie swoją żonę, która kiedyś razem z nim przewodziła scjentologom. Umieścił Shelly w górach niedaleko Los Angeles, gdzie ma niewielki teren - czytamy na jego portalu.

Koniec ze scjentologią

Leah Remini jeszcze 7 lat po słynnym ślubie Cruise'a i Holmes pozostała w kościele. Rok 2012, kiedy to para się rozstała, ponownie obudził w Remini wątpliwości. Zaczęła kwestionować decyzje przełożonych sekty, uświadomiła sobie, jak dużo pieniędzy włożyła w niby dobrowolne "szkolenia", docierało do niej coraz więcej historii rodzin rozbitych przez przynależność do sekty i nie chciała tego losu dla swoich bliskich. I nie dawała za wygraną, jeśli chodzi o nieobecność Shelly Miscavige, a to zaalarmowało wysoko postawionych działaczy kościoła. Po awanturze, którą w jej domu urządziło dwóch z nich, aktorka ostatecznie zdecydowała się na odejście. Jej śladem poszedł mąż, matka i siostra. Remini była związana ze scjentologią 30 lat.

Nie żałuję tego, co przeszłam. Nie żałuję, że spędziłam tam życie, bo to mnie dużo nauczyło. Przeżyliśmy to, wiedziemy teraz wspaniałe życie, to tak, jakbyśmy dostali od losu drugą szansę - wyznała w "20/20".

ABC Breaking News | Latest News Videos

Odpowiedź scjentologów

Przedstawiciele kościoła przesłali telewizji ABC oświadczenie , w którym nie bawią się w miłe słówka. Jako "śmieszne i głupie" określają m.in. opowieści Remini o ślubie Cruise'a.

Leah Remini stała się tym, kim mówiła, że nigdy stać się nie chce: "rozgoryczoną byłą scjentolożką". Musi patrzeć w przyszłość, a nie żałośnie wykorzystywać swoją byłą religię, przyjaciół i inne gwiazdy dla pieniędzy i uwagi. Leah Remini zna prawdę, ale dogodnie dla siebie zmienia historię. A prawda jest taka, że w 2013 roku desperacko próbowała pozostać scjentologiem, wiedząc, że jest na granicy wyrzucenia, bo nie utrzymywała odpowiedniego poziomu etyki i przyzwoitości, których oczekuje się od scjentologów. Jej kolejne etyczne potknięcia i bezduszne traktowanie innych spowodowały, że, po inspekcji kościoła, aktorka została wyrzucona.

Oskarżają ją także o powielanie "mitów, które powtarza mała klika byłych, wyrzuconych z kościoła członków". "Mity" te, według oświadczenia, były wielokrotnie pokazywane przez kościół jako nieprawdziwe.

Na koniec przytoczę jeden z moich ulubionych żartów o scjentologach. W 2011 roku Ricky Gervais po raz drugi poprowadził galę Złotych Globów. W monologu zaczął mówić o filmach, które nie otrzymały nominacji i wspomniał o obrazie "I Love You, Phillip Morris".

Jim Carrey i Ewan McGregor, dwaj heteroseksualni aktorzy, udający, że są gejami. To zupełne przeciwieństwo pewnych znanych scjentologów.

Widownia na sali zdębiała. A Ricky dodał:

Moi prawnicy pomogli mi w sformułowaniu tego żartu. A tych scjentologów tu nie ma.

Na widowni śmiech. Ricky mistrz :)

 

Magdalena Terepka

Więcej o: