Królowa Danii ogłosiła abdykację. Tak w latach 90. bawiła się na salonach z Lechem Wałęsą

Królowa Danii niespodziewanie ogłosiła abdykację. Duński tron z dniem 14 stycznia obejmie jej syn, książę Fryderyk. Monarchini w 1993 roku odwiedziła Polskę. Zdjęcie z wizyty przeszło do historii. Na fotografii pojawiła się w towarzystwie Lecha Wałęsy. Ówczesny prezydent Polski okazał się wtedy niezwykle pomocny.

Królowa Danii Małgorzata II 31 grudnia wygłosiła noworoczne orędzie. Monarchini po 52 latach panowania nieoczekiwanie ogłosiła abdykację. Poinformowała, że będzie sprawować władzę do 14 stycznia 2024 roku, a następnie ustąpi z tronu na rzecz jej syna, księcia Fryderyka. - Nadszedł czas, aby przekazać władzę następnemu pokoleniu. Czas ucieka, choroby się nasilają. Człowiek nie radzi sobie tak samo jak wcześniej  - podkreśliła. Królowa Małgorzata na tron wstąpiła w 1972 roku, w wieku 31 lat. Monarchini w 1993 roku pojawiła się w Polsce i spotkała się m.in. z Lechem Wałęsą. Ich wspólne zdjęcie przeszło do historii.  

Zobacz wideo Joanna Horodyńska o stylu księżnej Kate. "Wzorowy". Ma jednak jedno "ale"

Królowa Małgorzata w 1993 roku spotkała się z Lechem Wałęsą. To zdjęcie przeszło do historii

Bardzo długo jedną z największych słabości królowej Danii było palenie papierosów. Królowa Małgorzata II niedawno przeszła operację kręgosłupa i ze względów zdrowotnych rzuciła też palenie. W archiwach można znaleźć liczne fotografie monarchini palącej papierosy. Jedno z takich zdjęć zostało zrobione w Polsce podczas spotkania Małgorzaty II z ówczesnym prezydentem Polski Lechem Wałęsą. W 2020 roku z okazji obchodów 80. urodzin królowej duńska ambasada przypomniała to kultowe zdjęcie. Na fotografii widzimy Lecha Wałęsę podczas balu zorganizowanego w ambasadzie, który zapala papierosa duńskiej królowej. Fotografię, o której mowa znajdziecie na dole strony.

Królowa Małgorzata IIKrólowa Małgorzata II Agencja Wyborcza.pl

Królowa Małgorzata pozbawiła swoje wnuki królewskich tytułów. "Dlaczego ich tożsamość ma być usunięta?"

Drugi syn królowej Małgorzaty II, Joachim nie cieszy się najlepszą sławą. Od wielu lat w mediach mówi się o jego konflikcie z matką. Konflikt eskalował w 2022 roku, kiedy królowa Danii pozbawiła swoje wnuczęta tytułów książęcych. - Moje dzieci nie wiedzą, na której nodze stanąć. W co powinny wierzyć. Dlaczego ich tożsamość ma być usunięta? Dlaczego muszą być karane w ten sposób? - powiedział książę Joachim w jednym z wywiadów w duńskiej prasie. Dlaczego Małgorzata II podjęła taką decyzję? Tłumaczyła, że nie miała zamiaru uderzać w syna i wnuki. Podkreślała, że zależy jej, aby jej wnuki mogły w znacznie większym stopniu kształtować swoje życie i nie były ograniczane szczególnymi względami i zobowiązaniami. Więcej przeczytasz tutaj.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.