Po śmierci królowej Elżbiety II została jedyną monarchinią w Europie. Oto Małgorzata II. Już zaplanowała swój pogrzeb

Po śmierci królowej Elżbiety II wiele się zmieniło, nie tylko w brytyjskiej rodzinie królewskiej i w Wielkiej Brytanii, lecz także w układzie sił w Europie i na świecie. Teraz tytuł najdłużej panującej monarchini na naszym kontynencie przypada Małgorzacie II, królowej Danii.

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Tym samym była najdłużej panującą monarchinią w Wielkiej Brytanii oraz drugą na świecie w historii. Na tronie zasiadała przez 70 lat, a w pierwszej połowie roku świętowała Platynowy Jubileusz. 8 września poinformowano o jej śmierci, a królem automatycznie został Karol III. Królowa Elżbieta była jedną z dwóch kobiet w Europie zasiadających na tronie. Po jej odejściu została tylko Małgorzata II, królowa Danii. Co o niej wiemy?

Camilla Parker-BowlesElżbieta II mianowała Camillę królową małżonką. Kiedyś tak ją nazwała. Nieładnie

Zobacz wideo To ich pierwsze wyjście po śmierci królowej

Królowa Małgorzata II. Jedyna kobieta na tronie w Europie

Królowa Małgorzata II w tym roku świętuje 50 lat panowania. Uroczystości były zaplanowane na styczeń, jednak z powodu koronawirusa zostały przesunięte na wrzesień. Tym razem także musiano zmienić plany i ograniczono huczne obchody - wszystko ze względu na śmierć królowej Elżbiety II. Monarchini urodziła się 16 kwietnia 1940 roku i miała 31 lat, kiedy została koronowana. Jej hasło przewodnie brzmi: "Wsparcie Boga, miłość ludu i potęga Danii". W 1967 roku wyszła za Henryka de Laborde de Monpezata, który zmarł cztery lata temu. Doczekali się dwóch synów: Fryderyka i Joachima.

 

Jest bardzo szanowana przez poddanych, a ci nazywają ją pieszczotliwie "Stokrotką". Jest także poliglotką i określa się ją jako jedną z największych intelektualistek wśród panujących monarchów. Często wychodzi do poddanych, dwa razy w miesiącu w bibliotece pałacu Christiansborg rozmawiała z nimi:

Nie wiem z góry, jacy będą moi goście, ale dostarcza mi się listę siedmiu osób, żebym wiedziała, kim jest każda z nich i jaki jest powód jej wizyty. Nasz kraj nie jest na szczęście zbyt rozległy i odwiedziłam prawie każdy jego zakątek, mogę zatem zawsze zacząć od uwagi na temat miejscowości mojego gościa. Improwizuję i tak właśnie wolę, to czyni rozmowę bardziej spontaniczną - przyznała w jednym z wywiadów.

Król Karol IIIKról Karol III prawie rozpłakał się, gdy usłyszał hymn. Mógł liczyć na wsparcie Camilli

Monarchini ma 82 lata i już... zaplanowała swój pogrzeb. Wybrała także trumnę, w której spocznie w katedrze w Roskilde - tak jak poprzedni władcy. Jej zdjęcia znajdziecie w naszej galerii na górze strony.

Więcej o: