Tryskająca energią królowa Elżbieta II świętuje Platynowy Jubileusz. Razem z nią bawił się Tom Cruise

W niedzielę 15 maja na zamku w Windsorze obchodzono Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II. Na wydarzeniu stawiła się sama monarchini, a przed zamkiem zgromadził się pięciotysięczny tłum, który nagrodził jubilatkę owacjami za 70 lat panowania na brytyjskim tronie.

Więcej o brytyjskiej rodzinie królewskiej przeczytasz na Gazeta.pl

W 2022 roku mija 70 lat, odkąd królowa Elżbieta II zasiada na tronie Wielkiej Brytanii. Z tej okazji przewidziane są kilkudniowe huczne obchody Platynowego Jubileuszu, a także wiele wydarzeń organizowanych specjalnie z myślą o brytyjskiej monarchini. Jak podaje "Daily Mail", w niedzielę 15 maja na zamku w Windsorze odbyła się impreza konna zatytułowana "Galopem przez historię", na którą królowa Elżbieta II została zaproszona jako honorowa gościni. Najdłużej panująca brytyjska monarchini nie tylko uświetniła wydarzenie, ale też pojawiła się na nim w znakomitym humorze, ucinając ostatnie spekulacje o rzekomym złym stanie zdrowia.

Zobacz wideo Dlaczego brytyjska rodzina królewska wzbudza aż takie zainteresowanie?

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II z plejadą gwiazd

"Daily Mail" poinformował, że królowa Elżbieta II dotarła na zamek w Windsorze w asyście kawalerii przybocznej. Z samochodu pomógł wysiąść jej najmłodszy syn, książę Edward, a jej pojawienie się wywołało niesamowity entuzjazm zebranych gości. Pięciotysięczny tłum wiwatował podczas owacji, które otrzymała monarchini.

Wśród gości pojawili się także członków brytyjskiej rodziny królewskiej w tym m.in. księżniczka Anna, Sophie, hrabina Wessexu, żona księcia Edwarda, a także ich córka, lady Louise Windsor. Media nie poinformowały jednak, czy podczas imprezy konnej obecne były pozostałe dzieci królowej Elżbiety II, książę William oraz księżna Kate. Pewnym jest natomiast, że zabrakło księcia Harry'ego, Meghan Markle, a także księcia Andrzeja.

Na zamku w Windsorze stawiły się natomiast największe gwiazdy, w tym Helen Mirren, Damian Lewis, Omid Djalili, Katherine Jenkins czy Tom Cruise. Jak podaje "The Guardian", aktor przyznał, że czuje się zaszczycony, mogąc uczestniczyć w tak ważnym dla królowej Elżbiety II wydarzeniu.

To, co udało jej się osiągnąć, jest historyczne. Poznała prezydentów, światowych przywódców, ludzi ze wszystkich środowisk - powiedział aktor.

Na ten ważny dzień królowa Elżbieta II wybrała sukienkę ozdobioną cekinami, w chłodnym, szaro-niebieskim - platynowym wręcz - odcieniu. Na ramiona zarzuciła szary szal, aby chronić się przed chłodem. Na zdjęciach widać, że brytyjska monarchini jest nie tylko uśmiechnięta, ale też niezwykle poruszona całym wydarzeniem. W ciągu ostatnich kilku miesięcy coraz częściej pojawiały się doniesienia, że królowa Elżbieta II nie cieszy się najlepszym zdrowiem. Spekulowano wręcz, że pałac Buckingham ukrywa jej problemy zdrowotne. I chociaż z powodu kłopotów z chodzeniem poruszała się o lasce, królowa Elżbieta II wydawała się szczęśliwa i w doskonałym humorze.

Zdjęcia z tego wydarzenia zobaczycie w naszej galerii.

Więcej o:
Copyright © Agora SA