Mołdawia odprawiła z kwitkiem Bregovicia. "Byliśmy bardzo rozczarowani". Serbskie władze żądają wyjaśnień

W niedzielę 20 sierpnia Goran Bregović miał wziąć udział w festiwalu muzycznym Gustar, odbywającym się w Mołdawii. Do występu jednak nie doszło. Kompozytor nie został wpuszczony do kraju.

Goran Bregović jest bośniackim kompozytorem muzyki rockowej. Mimo upływu lat artysta nie zamierza osiadać na laurach i wciąż występuje na scenie. Ostatnio miał się pojawić na popularnym Gustar Music Festival w Mołdawii. Występ jednak się nie odbył. Kompozytor został odprawiony z kwitkiem jeszcze na granicy. 

Zobacz wideo 1983 był wyjątkowym rokiem dla muzyki [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Goran Bregović nie został wpuszczony do Mołdawii. Miał wystąpić na popularnym festiwalu 

20 sierpnia w godzinach wieczornych organizatorzy festiwalu Gustar przekazali informację, że Goran Bregović został zawrócony na międzynarodowym lotnisku w Kiszyniowie. W mediach społecznościowych pojawiło się specjalnie wystosowane oświadczenie. "Moi drodzy mołdawscy przyjaciele! Bardzo przepraszam za to, że nie mogę dzisiaj wystąpić na Gustar Music Festival. Byliśmy bardzo rozczarowani, gdy nie wpuszczono nas do Mołdawii na lotnisku w Kiszyniowie bez oficjalnego wyjaśnienia" - napisał Bregović w oświadczeniu, które zostało opublikowane na Instagramie organizatora imprezy. "Jeździmy z muzykami po całej Europie i nigdy nigdzie nie mieliśmy żadnych problemów. Kocham wasz kraj i cieszę się z każdej okazji wystąpienia w Mołdawii. Bardzo żałuję, że tym razem takiego występu mi odmówiono" - dodał

 

Powodem odmowy wpuszczenia do kraju, a co za tym idzie - odwołania występu, najprawdopodobniej było jawne poparcie Gorana Bregovicia dla agresywnej polityki Rosji. Artysta popierał aneksję Krymu, a jego koncerty były już wcześniej odwoływane z tego powodu. 

Goran Bregović zawrócony na lotnisku. Serbskie władze żądają wyjaśnień

Wszystko wskazuje na to, że sprawa nie spodobała się władzom w Belgradzie. Agencja Tanjug podała, że szef serbskiej dyplomacji zażądał od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mołdawii natychmiastowego wyjaśnienia decyzji o niewpuszczeniu do kraju światowej sławy kompozytora. "Taka decyzja jest zupełnie sprzeczna z tradycyjnie dobrymi stosunkami Serbii i Mołdawii" - oświadczył Ivica Daczić.

Goran BregovićGoran Bregović East News

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.