Olimpijka Tori Bowie zmarła podczas porodu domowego. Była w ósmym miesiącu ciąży

Śmierć Tori Bowie wstrząsnęła światem lekkiej atletyki. Sportsmenka zmarła w maju, ale dopiero teraz media podają przyczynę śmierci. 32-latka była w ciąży i zmarła podczas domowego porodu.

Tori Bowie zmarła na początku maja w wieku 32 lat, a o jej śmierci powiadomiła agencja Icon Management, z którą współpracowała. "Straciliśmy klientkę, drogą przyjaciółkę, córkę i siostrę. Tori była mistrzynią, latarnią, która świeciła mocno. Mamy złamane serca. Nasze modlitwy są z rodziną i przyjaciółmi Tori" - czytamy w oświadczeniu. Została znaleziona w domu na Florydzie, jednak początkowo nie podano, jaka była przyczyna jej śmierci. Wiadomo było, że Tori była w ósmym miesiącu ciąży. Dopiero po wykonanej sekcji zwłok odkryto przyczynę śmierci 32-latki.

Zobacz wideo Iga Świątek na Wimbledonie. "Teraz powinno być lepiej"

Tori Bowie niespodziewanie zmarła. Wiadomo, co było przyczyną

Była mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata w sprincie Tori Bowie zmarła w swoim domu z powodu komplikacji porodowych, wynika z raportu z sekcji zwłok uzyskanego przez "USA Today Sports". 32-latka została znaleziona martwa w domu w Orlando na Florydzie w maju po tym, jak lokalny departament szeryfa uczestniczył w "kontroli dobrego samopoczucia kobiety, której nie widziano ani nie słyszano od kilku dni". Przyczyna śmierci nie została wówczas ujawniona. W internetowym nekrologu Bowie podano, że zmarła tuż po córce Arianie. Według raportu Orange County Medical Examiner Office, lekkoatletka była w ósmym miesiącu ciąży i w trakcie porodu, kiedy zmarła. Nie jest jasne, czy przyjaciele lub rodzina wiedzieli, że była w ciąży. Raport mówi, że możliwymi przyczynami śmierci były niewydolność oddechowa i rzucawka. Rzucawka jest rzadkim powikłaniem stanu przedrzucawkowego i może powodować drgawki i udary.

Po tej śmierci zwrócono uwagę na problem czarnoskórych kobiet w ciąży w Ameryce

Nadawca BET, który propaguje kulturę czarnoskórych, zareagował na sekcję zwłok, podkreślając trudności, z jakimi borykają się czarnoskóre kobiety w Ameryce podczas ciąży. Urodzone w USA czarnoskóre kobiety doświadczają znacznie wyższego wskaźnika stanu przedrzucawkowego niż kobiety z innych środowisk.

"Czarnoskóre kobiety umierają znacznie częściej z powodu powikłań związanych z ciążą" - napisał BET na swoim koncie na Twitterze. "Mamy do czynienia ze znacznie wyższym ryzykiem śmierci okołoporodowej z różnych powodów, w tym przewlekłego stresu i ukrytych uprzedzeń ze strony pracowników służby zdrowia. Jest tak wiele do zrobienia, aby odpowiednio chronić i wspierać zdrowie czarnych kobiet".

Bowie zdobyła trzy złote medale na arenie międzynarodowej dla Stanów Zjednoczonych. Pierwszy z nich wywalczyła jako członkini amerykańskiej sztafety 4x100 m na Igrzyskach Olimpijskich w 2016 roku. Rok 2017 był jeszcze bardziej udany: dodała kolejne złoto w sztafecie na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Londynie i zdobyła indywidualne złoto na 100 m.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.