Dlaczego król Karol schował się za parawanem? Tego poddani nie mogli zobaczyć

Trwają uroczystości związane z koronacją króla Karola III. Przygotowania do tego wydarzenia trwały miesiącami. Choć ceremonię obserwują tłumy ludzi, niektórych jej części nie mogli zobaczyć.

W trakcie uroczystości koronacji Karola III zostały zachowane podstawowe elementy ceremonii. Wśród nich znajdują się między innymi intronizacja i inwestytura. Niektórych obrzędów nie można było jednak zgodnie z tradycją pokazać poddanym. Ważną częścią tradycyjnej procedury jest namaszczenie świętym olejem. Rytuał obejmował namaszczenie głowy, rąk i klatki piersiowej króla Karola III. Fani brytyjskiej rodziny królewskiej nie mogli zobaczyć rytuału bezpośrednio podczas transmisji na żywo. Nowy monarcha w tym czasie ukryty był za specjalnie przygotowanym parawanem.

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Element koronacji, którego nie widzieli poddani

Król Karol III w trakcie koronacji schował się za bogato zdobionym parawanem. Wszystko po to, aby przejść wielowiekowy rytuał namaszczenia. Jak się okazało, nowy monarcha został namaszczony tym samym olejem, co królowa Elżbieta II w 1953 roku. Specjalny olej jest przechowywany w opactwie westminsterskim. Przed ceremonią zostały przeprowadzone testy, aby potwierdzić, że olej został dobrze zakonserwowany. Na wszelki wypadek brytyjska rodzina królewska zleciła zrobienie nowego oleju koronacyjnego. To zadanie otrzymał Mark Hutton, farmaceuta i emerytowany pastor. Użył receptury z czasów Karola I. Jak przekazał portal The Telegraph, na olejek składa się mirra, cynamon, oliwa z oliwek i wiele innych składników.

Syn króla Karola III oddał hołd ojcu

Poddani oraz widzowie widzieli większość niezbędnych obrzędów podczas ceremonii. W trakcie jednego z nich, książę William musiał oddać hołd królowi Karolowi III. Syn nowego monarchy musiał podać ojcu specjalną szatę. Ponadto jako pierwszy złożył przysięgę wierności i lojalności, czyli tzw. "Oath of Allegiance". Po wypowiedzeniu jej treści pocałował Karola III w policzek, dotknął jego korony, a także ukłonił się. Taką samą przysięgę składał 70 lat temu królowej Elżbiecie II książę Filip. ZOBACZ TEŻ: Książę Harry kiepsko bawi się na koronacji? Przyłapany, jak zagląda bratu przez ramię. Mina nietęga

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.