Książę William oddał hołd królowi Karolowi III, jednak nie patrzył ojcu w oczy. Wiemy, dlaczego

Tylko jeden z synów króla Karola III został uwzględniony podczas ceremonii koronacyjnej. Książę William musiał oddać hołd nowemu monarsze.

Książę Harry od 2020 roku nie pełni już oficjalnych funkcji w brytyjskiej rodzinie królewskiej. I choć zarówno on, jak i jego żona otrzymali zaproszenie na koronację, jasne było, że nie będą mieli ani specjalnych przywilejów podczas wydarzenia, ani nie będą pełnić w nim żadnej ważnej roli. Meghan Markle odmówiła przyjazdu do Londynu 6 maja i choć powód nie jest znany, media spekulują, że zrezygnowała z wizyty w ojczyźnie męża ze względu na urodziny ich syna, księcia Archiego, które wypadają tego samego dnia.

Zobacz wideo Tak wyglądał Londyn przed koronacją

Książę William złożył przysięgę przed królem Karolem III

Do opactwa westminsterskiego przybył natomiast książę Harry, a przy wejściu towarzyszyła mu księżniczka Beatrycze. Usadowiono go z dala od księcia i księżnej Walii. Książę William z kolei znajdował się blisko bohaterów dnia, czyli króla Karola III i królowej Camilli. Starszy syn monarchy otrzymał także ważne zadanie. Podał ojcu specjalną szatę, a także jako pierwszy złożył specjalną przysięgę wierności i lojalności przed koronowanym władcą tzw. "Oath of Allegiance". Więcej zdjęć znajdziecie w galerii na górze strony.

koronacja króla Karola IIIkoronacja króla Karola III Daily Mail

koronacja króla Karola IIIkoronacja króla Karola III Daily Mail

Po wypowiedzeniu poniższych słów książę William pocałował ojca w policzek, podniósł się, dotknął korony, ukłonił i wycofał. "Ja, William, książę Walii, staję się twym wiernym wasalem, który bronić cię będzie w imię wiary i prawdy, na życie i śmierć przed ludźmi wszystkimi. Tak mi dopomóż Bóg" - brzmi jej treść. Mimo że nie jest ona bardzo długa, książę William miał chyba mały problem z zapamiętaniem. W trakcie jej składania nie patrzył ojcu w oczy, ponieważ... czytał przysięgę z kartki.

Książę Filip składał "Oath of Allegiance" przed królową Elżbietą II

Poprzednia koronacja w Wielkiej Brytanii miała miejsce niemal dokładnie 70 lat temu - ceremonia królowej Elżbiety II odbyła się 2 czerwca 1953 roku. To wydarzenie również transmitowane było w telewizji, jednak dostęp do temu medium miało wówczas niewielu. Dzień koronacji żony był dość trudny dla księcia Filipa, który długo nie mógł się pogodzić z faktem, że całe życie będzie musiał spędzić w jej cieniu. Podczas ceremonii to jednak on - podobnie jak dziś książę William - jako pierwszy musiał oddać hołd koronowanej królowej. Mimo początkowej niechęci książę Filip nie wyłamał się z liczącej ponad tysiąc lat tradycji i godnie pokłonił swojej małżonce.