Książę Harry od 2020 roku nie pełni już oficjalnych funkcji w brytyjskiej rodzinie królewskiej. I choć zarówno on, jak i jego żona otrzymali zaproszenie na koronację, jasne było, że nie będą mieli ani specjalnych przywilejów podczas wydarzenia, ani nie będą pełnić w nim żadnej ważnej roli. Meghan Markle odmówiła przyjazdu do Londynu 6 maja i choć powód nie jest znany, media spekulują, że zrezygnowała z wizyty w ojczyźnie męża ze względu na urodziny ich syna, księcia Archiego, które wypadają tego samego dnia.
Do opactwa westminsterskiego przybył natomiast książę Harry, a przy wejściu towarzyszyła mu księżniczka Beatrycze. Usadowiono go z dala od księcia i księżnej Walii. Książę William z kolei znajdował się blisko bohaterów dnia, czyli króla Karola III i królowej Camilli. Starszy syn monarchy otrzymał także ważne zadanie. Podał ojcu specjalną szatę, a także jako pierwszy złożył specjalną przysięgę wierności i lojalności przed koronowanym władcą tzw. "Oath of Allegiance". Więcej zdjęć znajdziecie w galerii na górze strony.
koronacja króla Karola III Daily Mail
koronacja króla Karola III Daily Mail
Po wypowiedzeniu poniższych słów książę William pocałował ojca w policzek, podniósł się, dotknął korony, ukłonił i wycofał. "Ja, William, książę Walii, staję się twym wiernym wasalem, który bronić cię będzie w imię wiary i prawdy, na życie i śmierć przed ludźmi wszystkimi. Tak mi dopomóż Bóg" - brzmi jej treść. Mimo że nie jest ona bardzo długa, książę William miał chyba mały problem z zapamiętaniem. W trakcie jej składania nie patrzył ojcu w oczy, ponieważ... czytał przysięgę z kartki.
Poprzednia koronacja w Wielkiej Brytanii miała miejsce niemal dokładnie 70 lat temu - ceremonia królowej Elżbiety II odbyła się 2 czerwca 1953 roku. To wydarzenie również transmitowane było w telewizji, jednak dostęp do temu medium miało wówczas niewielu. Dzień koronacji żony był dość trudny dla księcia Filipa, który długo nie mógł się pogodzić z faktem, że całe życie będzie musiał spędzić w jej cieniu. Podczas ceremonii to jednak on - podobnie jak dziś książę William - jako pierwszy musiał oddać hołd koronowanej królowej. Mimo początkowej niechęci książę Filip nie wyłamał się z liczącej ponad tysiąc lat tradycji i godnie pokłonił swojej małżonce.