Król Karol III złożył przysięgę. Tak brzmiała

Król Karol III i królowa Camilla 6 maja złożyli przysięgę koronacyjną. Monarcha Wielkiej Brytanii obiecał sprawować opiekę nad królestwem zgodnie z wiarą.

6 maja odbyło się wydarzenie wyczekiwane od wielu miesięcy. Król Karol III i królowa małżonka Camilla oficjalnie złożyli przysięgę i zostali koronowani na monarchów Wielkiej Brytanii. Na miejscu zjawili się goście z całego świata. Byli członkowie rodziny królewskie, głowy państw, a także inne ważne osobistości. Para królewska już złożyła przysięgę. Zobaczcie, jak im poszło.

Zobacz wideo

Paź króla Karola III złamał rękę

Król Karol i królowa małżonka Camilla do tego wydarzenie podeszli do bardzo poważnie. Pod opactwo westminsterskie podjechali karocą, którą ciągnęło aż sześć koni. Można było zauważyć, że zostali ubrani w płaszcze koronacyjne. Królowa małżonka miała na sobie ten, który niegdyś należał do zmarłej kilka miesięcy temu królowej Elżbiety II. To ona jako pierwsza wysiadła z karocy, a wszystko przez drobną wpadkę. Paź króla złamał rękę, przez co musiał chwilę zaczekać. Po chwili jednak dołączył do żony. Widać jednak, że był nieco zdenerwowany. 

Król Karol III i królowa Camilla złożyli przysięgę

Król Karol III i królowa małżonka Camilla w opactwie westminsterskim, gdzie wręczono im najważniejszą księgę. Para ślubowała, że będzie dokładać wszelkich starań, aby sprawować opiekę nad Zjednoczonym Królestwem. Przysiągł, że stworzy środowisko, w którym każdy będzie mógł wolno wyznawać wszelką wiarę, jednocześnie postępując jako praktykujący protestant. Będzie chronić Kościół Anglii oraz jego biskupów i duchownych "W imię jego i za jego przykładem, przychodzę, by służyć, a nie by mi służono" - dodał. Po chwili sam król Karol III wygłosił krótkie przemówienie.

"Wszystko to ślubuję uczynię. Wszystko, co ślubowałem uczynię. Tak mi dopomóż Bóg. Ja Karol, przysięgam na Boga, że będę przestrzegać pilnowania sukcesji do tronu wedle protestanckich reguł. Boże pełny miłosierdzia spraw, żebym zachowaj łaskę, abym wykonał dobrą służbę. Abym był błogosławieństwem każdej wiary i wierzył, że wspólnie odkryjemy drogę łagodności i zostaniemy wpuszczeni w chwałę ludzi pokoju Jezusa i Pana. Amen" - mówił.