Królowa Camilla oddała na koronacji Karola III hołd Elżbiecie II. Przyjechała w jej płaszczu koronacyjnym

Król Karol III i Królowa Małżonka Camilla doczekali się koronacji. Jak wyglądali w opactwie westminsterskim podczas nabożeństwa?

Koronacja Karola na króla Zjednoczonego Królestwa odbywa się w opactwie westminsterskim w Londynie. Ceremonię prowadzi arcybiskup Canterbury. Różni się ona znacznie od koronacji Elżbiety II. Karol III poszedł z duchem czasu - zerwał z 500-letnią tradycją i nakazał gościom ceremonii, by, by zostawili w domu szykowne szaty koronacyjne czy korony i przyszli ubrani w formalny strój dzienny lub narodowy. Sam włożył mundur wojskowy marynarki wojennej z wpiętymi medalami i odznaczeniami, nazywany szatą państwową. Po ceremonii namaszczenia, w drodze ze świątyni, król Karol III ma mieć na sobie fioletowy płaszcz haftowany złotem, który został uszyty w 1911 roku na koronację króla Jerzego V. 

Zobacz wideo Obrazki z Londynu przed koronacją: Karol z Lego na Oxford Street, ozdoby w centrum Londynu, Soho gotowe na koronację

Jak wygląda królowa Camilla na koronacji?

Królowa Camilla podczas ceremonii odnosi się do królowej Elżbiety II. Do opactwa westminsterskiego wkroczyła w koronacyjnym płaszczu królowej Elżbiety II z 1953 r.  Druga szata, wykonana z purpurowego aksamitu, ma zostać przez nią założona podczas wyjazdu z opactwa i powstała już specjalnie dla niej. Występuje w niej wiele motywów roślin. "Wszystkie zostały wybrane ze względu na ich osobiste skojarzenia. Należą do nich konwalia, która znalazła się w bukiecie ślubnym Jej Królewskiej Mości i była dobrze znana jako ulubiony kwiat zmarłej królowej Elżbiety II; mirt, który reprezentuje nadzieję; i ostróżka, jeden z ulubionych kwiatów króla i kwiat narodzin lipca, miesiąca narodzin Królowej Małżonki" - informowano przed ceremonią.

Camilla Parker-Bowles Elżbieta II mianowała Camillę królową małżonką. Kiedyś tak ją nazwała. Nieładnie

Jak wygląda karoca koronacyjna króla Karola III i królowej Camilli?

Król Karol wraz z Królową Małżonką podjechali do opactwa westminsterskiego w karocy Diamond Jubilee State Coach. Jeden z nowszych powozów w królewskiej kolekcji został zbudowany w Australii i dostarczony królowej Elżbiecie II w 2014 roku. Co ciekawe, trasa, którą nią pokonali, jest trzy razy krótsza niż ta, którą przed laty pokonała matka nowego władcy. "Wnętrze jest pięknie tapicerowane w jedwabiu i dopasowane do naszych szczególnych okazów drewna. To prawdziwy mikrokosmos brytyjskiej i światowej historii. Są tu drewna pochodzące z królewskich rezydencji, z eksploracji, a także z innych krajów i narodów" - mówiła Sally Goodsir, kuratorka sztuki dekoracyjnej, opowiadając o karocy koronacyjnej króla Karola III.

Więcej o: