Elżbieta II mianowała Camillę królową małżonką. Kiedyś tak ją nazwała. Nieładnie

Królowa małżonka Camilla obecnie wiedzie szczęśliwe życie u boku ukochanego męża. Wcześniej jednak los nie był dla niej aż tak łaskawy. W jej życiu nie brakowało skandali i upokorzeń.

Przez wiele lat złośliwi nazywali Camillę Parker-Bowles "tą trzecią" i obwiniali, że zniszczyła życie księżnej Dianie. Niezbyt przychylnie patrzyli również na nią członkowie rodziny królewskiej, w tym sama królowa Elżbieta II. Jednak pomimo przeciwności losu udało jej się w końcu zyskać sympatię Brytyjczyków. Zdanie zmienili także najbliżsi monarchy Wielkiej Brytanii. Przypominamy, jak wyglądało jej życie, zanim na dobre zagościła na królewskim dworze. 

Zobacz wideo Jakim królem będzie Karol III?

Młodość królowej małżonki Camilli

Druga żona króla Karola III urodziła się 17 lipca 1947 roku jako Camilla Rosemary Shand. Pochodzi ze szlacheckiej rodziny i jest córką majora Bruce'a Shand i jego żony Rosalind Cubbit. Wczesne lata spędziła na wsi Plumpton w East Sussex, gdzie ukończyła szkołę. Jako nastolatka przeniosła się do Londynu i wraz z przyjaciółką zamieszkała w centrum miasta. Tam też również pracowała w jednym ze sklepów. Wykształcenie zdobywała m.in. w szwajcarskiej placówce Mon Fertile oraz Instytucie Brytyjskim w Paryżu.

 

Historia związków Camilli Parker-Bowles

Króla Karola III po raz pierwszy spotkała w 1970 roku na meczu polo w Windsorze. On miał 22 lata, ona 23. Między nimi od razu zaiskrzyło. Królewski biograf, Gyles Brandreth, zdradził, że Camilla już wtedy wyróżniała się z tłumu. 

Paliła, co nie było mile widziane i popularne wśród dziewcząt w tamtych czasach, a już na pewno nie u debiutujących na salonach nastolatek - pisał Brandreth.
 

Pomimo że po latach oboje wspominali, że była to miłość od pierwszego wejrzenia, wówczas nie zdecydowali się kontynuować tej relacji. W 1971 roku monarcha podjął decyzję o wstąpieniu do marynarki wojennej. Podczas jego nieobecności królowa małżonka wzięła ślub z Andrew Parkerem Bowlesem, którego poznała sześć lat wcześniej na jednej z imprez. W ich związku nie brakowało emocji, ponieważ oboje nie wzbraniali się przed romansami.

 

Rodzina królewska zaczęła naciskać, aby król Karol III znalazł sobie żonę. Pomimo że bardzo kochał Camillę, 29 lipca 1981 roku poślubił Dianę Spencer. Nie oznaczało to jednak końca ich relacji. Przyjaźń nie ustała, a wiele lat później okazało się, że łączyło ich coś więcej. Na początku lat 90. wyciekły nagrania ich prywatnych rozmów. Wówczas prasa rzuciła się na Parker-Bowles, która w oczach Brytyjczyków stała się winna problemom w małżeństwie monarchy oraz Lady Di.

Brytyjski książę Karol i jego narzeczona Diana, księżna Walii, w dniu ślubu na balkonie Pałacu Buckingham w Londynie, 29 lipca 1981 r.Brytyjski książę Karol i jego narzeczona Diana, księżna Walii, w dniu ślubu na balkonie Pałacu Buckingham w Londynie, 29 lipca 1981 r. Fot. AP

Camilla i jej pierwszy partner doczekali się dwójki dzieci - syna Thomasa i córki Laury. Ojcem chrzestnym ich starszego dziecka jest król Karol III. Małżonkowie rozstali się w 1995 roku. 

Po trzech latach oficjalnie ogłoszono związek monarchy Wielkiej Brytanii i jego pierwszej wielkiej miłości. Wówczas media obiegły ich wspólne zdjęcia, na których widać było, jak razem wychodzą z londyńskiego hotelu Ritz. Nie oznaczało to jednak wyznaczenia rychłej daty ślubu. Camilla Parker-Bowles i król Karol III pobrali się dopiero w 2005 roku.

Książę Karol z CamilląKsiążę Karol z Camillą Agencja Gazeta

Królowa Elżbieta nie lubiła ukochanej syna? 

Po tym, jak media huczały od plotek na temat związku króla Karola III i królowej małżonki, mama monarchy zakazała ukochanej męża wstępu do pałacu, a także wyrzuciła ją z list gości rodziny królewskiej. Rzekomo również w 1998 roku nazwała ją "złą kobietą", ponieważ nie chciała wybaczyć synowi, że złamał tradycję i nie tylko doprowadził do rozpadu małżeństwa, ale związał się z rozwódką. Po czasie jednak zmieniła zdanie na jej temat. Wiele osób zastanawiało się również, jaki tytuł będzie nosić Camilla, gdy jej partner przejmie koronę. W lutym 2022 roku okazało się, że ukochana króla zostanie "królową małżonką".

królowa Elżbieta II, księżna Kate, Camilla Parker-Bowleskrólowa Elżbieta II, księżna Kate, Camilla Parker-Bowles EASTNEWS

Więcej zdjęć królowej małżonki i króla Karola III znajdziecie w galerii u góry strony. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.