Rada Języka Polskiego wydała opinię o imieniu Mia. "Trudne do zaakceptowania"

Rada Języka Polskiego wydaje opinie na temat imion nadawanych w Polsce. Część z nich może być problematyczna. Sprawdziliśmy, co myślą o imieniu córki Natalii Siwiec.

Po narodzinach dzieci rodzice stają przed niezwykle trudnym wyborem, jakim jest nadanie odpowiedniego imienia. Część z nich stawia na tradycyjne, polskie imiona, tak jak zrobiła to Małgorzata Rozenek nazywając syna Tadeusz, czy Sylwia Grzeszczak i córka Bogna. Inni z kolei wybierają te bardziej nietypowe i noszone przez zagraniczne gwiazdy - Marina Szczęsna mająca syna Liama i córka Anny Skury, Melody. Do tej drugiej grupy należy Natalia Siwiec, która postawiła na Mię. Co na to Rada Języka Polskiego?

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Rada Języka Polskiego ocenia imię córki Natalii Siwiec 

Przed wizytą w Urzędzie warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi nazywania dzieci w Polsce. Rzadko się zdarza, że pracownicy odmawiają konkretnych imion, jednak w przypadku gdy jest ono wulgarne, obraźliwe lub nie wskazuje płci, to się zdarza. Wtedy może się powołać na artykuł 50. ustawy prawa o aktach stanu cywilnego. Żeby uniknąć takich sytuacji warto sięgnąć po pomoc Rady Języka Polskiego.

Natalia Siwiec nazwała córkę Mia. Jest to szwedzkie i duńskie zdrobnienie imienia Maria i zdaniem RJP może być problematyczne ze względu na kłopotliwą wymowę.

Imię Mia, choć wyraźnie wskazuje na płeć dziecka, nie jest obraźliwe ani równoznaczne z nazwą geograficzną czy pospolitą, to jest trudne do zaakceptowania jako imię należące do języka polskiego, ponieważ ma kłopotliwą wymowę. Zawiera bowiem połączenie miękkiego m (mi) oraz a, które w polszczyźnie wymawia się jako dwa dźwięki – tak jak np. w słowach chemia, anemia - czytamy na stronie Rady Języka Polskiego.

"Mia" jest nietypowym imieniem i może spowodować kłopoty, jednak Rada Języka Polskiego nie widzi większych przeciwwskazań w jego nadawaniu.

Rada Języka Polskiego - jako instytucja opiniodawczo-doradcza w zakresie używania języka polskiego - nie wydaje zezwoleń na używanie jakichkolwiek form językowych, zakazów czy nakazów. Naszym zadaniem jest jedynie wyrażanie opinii m.in. o nietypowych imionach. Imię Mia niewątpliwie takie jest. Może ono przysporzyć kłopotów swej nosicielce, jednak jeśli są Państwo przekonani, że nosząc to imię, córka silniej wpisze się w tradycję rodzinną, to uważam, że nie ma powodu, by urząd stanu cywilnego odmówił jego rejestracji.

Ostatnio sprawdziliśmy również co Rada Języka Polskiego sądzi o imieniu córki Anny Skury, którą nazwała Melody. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.