Wielka Brytania pozbywa się znaku królowej Elżbiety II. Tak wygląda symbol króla Karola III

Poznaliśmy herb, którym w okresie panowania będzie posługiwał się król Karol III. Wielka Brytania stopniowo pozbywa się symboli związanych z rządami zmarłej królowej Elżbiety II.

Wielka Brytania powoli oswaja się z nową rzeczywistością. Kraj, którego głową przez 70 lat była królowa Elżbieta II, czekają spore zmiany. Już niebawem wizerunek nowego władcy pojawi się na banknotach, a emblematy Karola III będzie można zauważyć w przestrzeni publicznej. Wiemy, jakim herbem będzie posługiwał się syn zmarłej monarchini.

Zobacz wideo Król Karol III i jego rodzeństwo wzięli udział w "czuwaniu dzieci" przy trumnie Elżbiety II - najpierw w Edynburgu, potem w Londynie

Ujawniono herb króla Karola III. Co oznaczając symbole umieszczone na emblemacie?

Zaprezentowano światu wzór emblematu, jaki będzie obowiązywał podczas panowania króla Karola III. W centrum znajduje się królewska korona, pod nią zostały umieszczone inicjały nowego władcy. Litera "C" odnosi się do imienia Charles, zaś "R" pochodzi od łacińskiego słowa Rex, oznaczającego króla. Wewnątrz liter wkomponowano także rzymską cyfrę "III".

 

Emblemat króla Karola III już niebawem pojawi się na budynkach użytku publicznego, dokumentach państwowych, ale też na policyjnych hełmach czy tradycyjnych skrzynkach pocztowych. Herby królowej Elżbiety II stopniowo będą znikać z przestrzeni publicznej.

Za projekt nowego symbolu odpowiedzialni są członkowie College of Arms, brytyjskiej formacji doradców królewskich założonej w XV wieku. Eksperci zaprojektowali kilka herbów, z których jeden został zatwierdzony przez monarchę.

Przed Brytyjczykami jeszcze sporo wyzwań związanych z przystosowaniem kraju do obecnej sytuacji. Największym z nich będzie zapewne wycofanie z obiegu banknotów, na których widnieje wizerunek królowej.

Więcej o: