Sanna Marin prywatnie. Fińska premierka została wychowana przez parę jednopłciową

17 sierpnia w mediach pojawiło się nagranie z imprezy z udziałem fińskiej szefowej rządu Sanny Marin. Co wiemy o najmłodszej premierce świata?

Jeden z fińskich tabloidów opublikował nagranie, którym żyją obecnie media na całym świecie. Widać na nim tamtejszą szefową rządu, która na suto zakrapianej alkoholem imprezie wygłupia się i tańczy. Film wzbudził kontrowersje, a tamtejsza opozycja domaga się dymisji. Internauci w większości twierdzą jednak, że to, czym polityczka zajmuje się w wolnym czasie, jest jej sprawą. Sanna Marin nie po raz pierwszy wzbudza jednak zainteresowanie swoją osobą. Najmłodsza premierka świata to feministka, wychowana przez dwie kobiety. Co jeszcze wiemy o jej życiorysie?

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

Kim jest Sanna Marin? Premierka rządu Finlandii to ciekawa postać

Sanna Marin przyszła na świat w 1985 roku w Helsinkach. Z powodu choroby alkoholowej ojca jej dzieciństwo dalekie było do wymarzonego. Kiedy polityczka miała jedynie kilka lat, jej matka wystąpiła o rozwód, a następnie związała się z kobietą. Lata 90. w Finlandii pod wieloma względami różniły się od wartości, z jakimi obecnie kojarzymy ten kraj. Bycie wychowywaną przez parę jednopłciową sprawiło, że Marin czuła, że system nie uwzględnia jej rodziny, a przez to jest "gorsza". W wywiadzie udzielonym fińskiemu magazynowi "Menaiset"  obecna premierka wspominała, że wątpiła, czy uda jej się wybić. 

Moja rodzina była niewidzialna dla reszty. Z kolei ta niewidzialność powodowała, że czułam się niekompetentna.
 

Jej rodzina nie była zamożna. Jako nastolatka Sanna Marin była zmuszona do pracy w pobliskiej piekarni, a także dorabiała jako pakowaczka oraz przy doręczaniu czasopism. Ponadto jest pierwszą osobą z jej domu, która zdobyła wykształcenie wyższe - ukończyła magisterium z prawa administracyjnego. Oprócz języka ojczystego zna angielski, niemiecki i szwedzki. Na niebywałe sukcesy polityczne zapracowała więc sobie sama, nie dzięki koneksjom. 

Kiedy chodziłam do liceum, widziałam, że u władzy są ludzie o innym backgroundzie niż ja. Wydawało mi się, że nie mam większych szans na sukces.

W wieku 27 lat została przewodniczącą rady miasta Tampere. W grudniu 2019 roku Socjaldemokratyczna Partia Finlandii wybrała ją jako kandydatkę na premierkę i udało jej się wygrać. Tym samym Sanna Marin stała się najmłodszą premierką w historii. W jej rządzie ponad połowę stanowisk zajmują kobiety, z których tylko jedna ma powyżej 35 lat. Sama wierzy w państwo opiekuńcze, walczy o zmiany klimatyczne i równość społeczną. Jest także wegetarianką.

 

W wieku 18 lat Sanna Marin poznała Markusa Räikkönena. Po 16 latach związku, w 2020 roku, stanęli na ślubnym kobiercu. Dwa lata wcześniej na świat przyszła ich córka Emma.

Co jeszcze wiemy o fińskiej szefowej rządu? Z pewnością nie boi się pokazywać siebie taką, jaką jest. Uczestniczy w festiwalach muzycznych, wrzuca sporo osobistych ujęć, np. z momentów karmienia piersią. Gdy wyciekło jej nagranie z prywatnej imprezy, wyraziła się jasno:

Mam życie rodzinne, mam życie zawodowe i mam wolny czas do spędzenia z przyjaciółmi. Prawie tak samo, jak wiele osób w moim wieku. (...) Będę dokładnie tą samą osobą, jaką byłam do tej pory i mam nadzieję, że zostanie to zaakceptowane.

Niemiecki serwis informacyjny "Bild", który uznał w zeszłym tygodniu Sannę Marin za "najfajniejszą premierkę na świecie", najwyraźniej się nie mylił.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.