Najpiękniejsze świąteczne kartki rodziny królewskiej. Elżbieta II w prywatnym ujęciu i szczęśliwa Diana. Pamiętacie je?

Wydawanie kartek świątecznych to jedna z najważniejszych tradycji brytyjskiej rodziny królewskiej. Na przestrzeni lat pojawiali się na nich najważniejsi przedstawiciele Windsorów, w tym też księżna Diana. Sprawdzamy, jak zmieniały się te wyjątkowe pocztówki.

Więcej na temat tradycji świątecznych rodziny królewskiej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Przedstawiciele rodu Windsorów od lat dbają o to, by nawet najmniejszy szczegół zachwycał ich poddanych. Co roku w pałacach stawiane są okazałe choinki, udekorowane tysiącem bombek. Inną wieloletnią tradycją royalsów jest wydawania kartek świątecznych, które na przestrzeni lat sporo się zmieniły.

Zobacz wideo Księżna Kate spotkała się z małą dziewczynką. Olśniła swoją różową kreacją

Królowa Elżbieta II i książę Filip

Elżbieta II i książę FilipElżbieta II i książę Filip Hansons Auctioneers/East News

Elżbieta II zaczęła wysyłać swoje świąteczne kartki, będąc jeszcze księżniczką. Tę bożonarodzeniową tradycję zaszczepił u niej ojciec, a ona następnie przekazała ją przyszłym pokoleniom. Dziś takie pocztówki to prawdziwe rarytasy dla fanów Windsorów, a starsze egzemplarze potrafią osiągać na aukcjach kosmiczne sumy. Na zdjęciu królowa ze swoim mężem księciem Filipem.

Książę Karol i księżna Diana

Książę Karol i księżna DianaKsiążę Karol i księżna Diana Hansons Auctioneers/East News

Jedną z najpiękniejszych świątecznych kartek jest bez wątpienia ta z 1981 roku. Wówczas na pocztówce pojawiło się ślubne zdjęcie księcia Karola i księżnej Diany. Księżna Walii bardzo polubiła zwyczaj i w przyszłości wiele razy wydawała kartki sama.

Książę Karol i księżna Diana z synami

Książę Karol i księżna Diana z synamiKsiążę Karol i księżna Diana z synami Nick Skinner / Daily Mail / Rex/ East News

Kartka świąteczna księcia i księżnej Walii z 1987 roku została zrobiona podczas ich wakacji z dziećmi w Hiszpanii. Za sprawą pocztówek fani rodziny królewskiej mogli widzieć, jak dorastają William i Harry.

Książę Harry i książę William

Książę Harry i książę WilliamKsiążę Harry i książę William Kerry Taylor Auctions/East News

Rodzinna sielanka syna Elżbiety II, a przynajmniej ta pocztówkowa, trwała do roku 1992, gdy książę Karol i księżna Diana przeszli w stan separacji. Wówczas na świątecznej kartce pojawili się sami synowie pary, a w kolejnych latach oboje z ich rodziców fotografowali się z Harrym i Williamem oddzielnie.

Książę Karol z synami

Książę Karol z synamiKsiążę Karol z synami Anwar Hussein/East News

Tak było między innymi w 1995 roku, gdy na oficjalnej świątecznej kartce rodziny królewskiej pojawił się sam książę Karol w towarzystwie Williama i Harry'ego. Po śmierci księżnej Diany syn Elżbiety II kontynuował tradycję pojawiania się na pocztówkach jedynie w otoczeniu synów.

Książę Karol i Camilla Parker-Bowles z dziećmi

Książę Karol i Camilla Parker-Bowles z dziećmiKsiążę Karol i Camilla Parker-Bowles z dziećmi Rex Features/ East News

Tak było do 2005 roku, gdy książę Karol ponownie się ożenił. Jego wybranką stała się wieloletnia miłość, Camilla Parker-Bowles. Zdjęcia z ich pierwszej świątecznej kartki pochodziło z dnia ślubu. Świeżo upieczone małżeństwo pozowało wówczas ze swoimi dziećmi z poprzednich związków. 

Książę Karol i Camilla Parker-Bowles

Książę Karol i Camilla Parker-BowlesKsiążę Karol i Camilla Parker-Bowles Wiese/face to face/East News

Jedną z najpiękniejszych świątecznych kartek księcia Karola i jego drugiej żony jest ta z 2018 roku, na której pozowali na ławce w ogrodzie. Patrząc na to zdjęcie, nie mamy wątpliwości, że para przeżyła ze sobą drugą młodość i bardzo się kocha.

Książę William i księżna Kate z dziećmi

Księżna Kate i książę William z dziećmiKsiężna Kate i książę William z dziećmi Wiese/face to face/East News

W tym samym roku pojawiła się też wyjątkowa kartka od księcia Williama i księżnej Kate, na której zapozowali z całą trójką swoich dzieci: księżniczką Charlotte oraz książętami Louisem i George'em. Najmłodszy z rodzeństwa miał wówczas niecałe pół roku.

 Książę Harry i Meghan Markle

W 2018 roku swoją świąteczną kartkę wydali także książę Harry i Meghan Markle. Para postawiła na zdjęcie ze ślubu. Co ciekawe, Sussexowie kilka lat później zrezygnowali z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej, jednak wciąż kontynuowali tradycję wydawania okolicznościowych pocztówek.

Kartka rodziny królewskiej z 2021 roku

Księżna Kate, książę WilliamKsiężna Kate, książę William instagram/dukeandduchessofcambridge

Tegoroczna pocztówka Windsorów wzbudziła wiele skrajnych emocji. Zdjęcia księcia Williama i księżnej Kate z dziećmi zostało bowiem wykonane podczas ich podróży w Jordanii i miało specyficzny klimat. Fani rodziny królewskiej krytykowali ten pomysł, pisząc, że kartka nie oddaje magii świąt Bożego Narodzenia.

A wam, która z kartek podoba się najbardziej?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.