Przyspieszenie śmierci króla, tragiczny los niepełnosprawnych sióstr Bowes-Lyon. Oto sekrety Windsorów. Można mieć ciarki

Królowa Elżbieta przymykała oko na romanse swojego męża, księżniczka Małgorzata nie bała się reputacji skandalistki, a okoliczności śmierci Jerzego V wciąż są owiane tajemnicą. Czego jeszcze nie wiecie o życiu brytyjskiej rodziny królewskiej?

Więcej o życiu rodziny królewskiej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Królowej Elżbiecie II zależy na doskonałej reputacji rodu. Jednak Windsorom do ideału naprawdę daleko. O romansie Karola i Camilli, trudnych doświadczeniach księżnej Diany i konflikcie Meghan Markle z królową wiedzą już wszyscy. A jakie sekrety brytyjska rodzina królewska wciąż stara się ukryć przed poddanymi?

Zobacz wideo Książę Harry i Meghan Markle. Odejście z rodziny królewskiej miało swoje konsekwencje

Kto zatrzymał bicie serca Jerzego V?

19 stycznia 1936 roku Jerzy V po raz ostatni spotkał się z ministrami. Już wtedy dziadek Elżbiety II cierpiał na poważną infekcję płuc.

Jerzy V
Jerzy V East News

Następnego dnia lekarze króla stwierdzili, że jego godziny są policzone. Stan władcy określono jako wegetatywny. Mimo to śmierć nie nadchodziła. Wieczorem otoczenie króla stanęło przed ważnym dylematem - jeśli władca wyzionąłby ducha po północy, poranna prasa nie zdołałaby poinformować o tym poddanych. O odejściu Jerzego napisałyby dopiero znacznie mniej prestiżowe gazety popołudniowe.

Żeby przyspieszyć śmierć głowy państwa, mężczyźnie podano mieszankę kokainy i morfiny. Długo nie wiadomo było, czy sam król wyraził na to zgodę, ani kto konkretnie podjął decyzję. Pięćdziesiąt lat po śmierci króla udostępniono zapiski jego prywatnego lekarza - lorda Dawsona. Wynikało z nich, że to właśnie Dawson dokonał eutanazji. 

Około godziny 23 stało się rzeczą oczywistą, że końcowa faza agonii może trwać kilka godzin. (...) Postanowiłem zatem wyznaczyć moment końca i podałem (osobiście) trzy czwarte grama morfiny, a nieco później jeden gram kokainy do nabrzmiałej żyły szyjnej. (...) Przerwy między oddechami wydłużały się i życie odeszło tak spokojnie i niepostrzeżenie, że trudno było powiedzieć, w którym momencie to się stało - czytamy.

 Warto nadmienić, że taka procedura była wtedy (i jest do dziś!) nielegalna.

Tragiczne losy sióstr Bowes-Lyon

Wstydliwym sekretem dla rodziny królewskiej jest okrutne potraktowanie sióstr Bowes-Lyon. Dziewczynki nie rozwijały się prawidłowo. W związku z tym członkowie rodu Winsorów postanowili zataić ich istnienie przed światem. Bratanice królowej Elżbiety - Nerissa, urodzona w 1919 roku, oraz młodsza o siedem lat Katherine - zostały uznane za zmarłe. Wszystko po to, by ukryć ich niepełnosprawność intelektualną. Niechciane krewne spędziły życie w szpitalach psychiatrycznych. Nie zapewniono im  właściwej opieki i wsparcia terapeutycznego.

Członkowie rodu królewskiego nie zjawili się nawet na pogrzebie Nersissy. Oficjalnie podano, że obie siostry zmarły kolejno w 1940 i 1961 roku. Jednak, jak się okazało, nie miało to wiele wspólnego z prawdą. Dziennikarskie śledztwo udowodniło, że Nerissa zmarła dopiero w latach 80-tych, a jej młodsza siostra, choć dawno uznana za martwą, została odnaleziona w szpitalu. Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, Katherine przeniesiono do domu opieki, gdzie żyła aż do 2014 toku. Brytyjczycy poruszeni jej losem wysyłali kobiecie bukiety kwiatów. Zmarła w wieku 87 lat.

Zdrady księcia Filipa

Mąż królowej Elżbiety II był postacią niezwykłą. Dla niej to miała być miłość od pierwszego wejrzenia. Trudno jednak skupić się na pielęgnowaniu relacji, kiedy jest się najważniejszą postacią w całej Wielkiej Brytanii.

Elżbieta II poznała Filipa mając kilkanaście lat. Wybranek nie spodobał się rodzinie - krytykowano go za nieodpowiednie pochodzenie oraz bliskie związki z nazistami. Mimo to udało się doprowadzić do ślubu. Relacje w małżeństwie przez biografów rodziny królewskiej nazywano partnerskimi. To partnerstwo działało jednak w oparciu o separację.

Filip żył w cieniu małżonki, gdzie doskwierała mu samotność. Radził z nią sobie, spotykając się z innymi kobietami.

Sarah Bradford, pisząca o życiu Wisdorów, stwierdziła:

Filip ma romanse, a królowa nauczyła się to tolerować.
Elżbieta II i książę Filip
Elżbieta II i książę Filip East News

Podobno najchętniej spotykał się z młodymi, pięknymi arystokratkami. Wśród kochanek Filipa znalazły się m.in. tancerka Patricia Kluge i modelka Christine Keeler. Arystokrata miał też brać udział w wielu erotycznych imprezach, podczas których przechadzał się zupełnie nago. Żadne dowody nie wyszły jednak na jaw. Wszystkie zdjęcia zrobione podczas takich imprez miała wykupić sama rodzina królewska. Elżbieta i Filip spędzili razem ponad 70 lat.

Niezależna księżniczka Małgorzata

Małgorzata, nazywana czarną owca rodziny królewskiej, to młodsza siostra królowej Elżbiety II.

Nie przejmowała się konwenansami. Paliła papierosy, wdawała się w romanse ze znacznie starszymi i znacznie młodszymi mężczyznami, a dzień najchętniej zaczynała, czytając gazety i popijając drinki na bazie wódki. Słynęła nie tylko z buntowniczego charakteru. Wyróżniała ją przede wszystkim niezwykła inteligencja.

Na życiu księżniczki duże piętno odcisnęła relacja z adiutantem jej ojca, Peterem Townsendem. Mężczyzna był 16 lat starszy i żonaty, a rodzina królewska robiła wszystko żeby rozdzielić parę.

Elżbieta II wysłała go nawet do Brukseli. Miłość, wbrew przewidywaniom, pokonała odległość i próbę czasu. Jednak po powrocie ukochanego Małgorzaty do Zjednoczonego Królestwa postawiono im ultimatum. Księżniczka mogła wyjść za swojego wybranka, ale tylko zrzekając się wszystkich przywilejów. Nie zdecydowała się na ten krok. Mimo to obiecali sobie, że nie zwiążą się z nikim innym.

Brytyjska rodzina królewska
Brytyjska rodzina królewska English Heritage/Image State/East News

Kiedy okazało się, że Townsend złamał obietnicę, Małgorzata próbowała uśmierzyć ból bawiąc się na imprezach, wchodząc w relację z innymi mężczyznami i pijąc coraz więcej alkoholu. Nigdy już nie zakochała się tak bardzo. Uzależnienie wpłynęło na to, że zmarła w 2002 roku.

Więcej o: