Cyberatak na jubilera gwiazd i polityków. Rosyjski gang żąda okupu albo wyjawi dane bogaczy. Poszkodowani są już Beckham, Oprah i Trump

Rosyjscy hakerzy skradli informacje ekskluzywnej firmy jubilerskiej Graff. Grożą ujawnieniem danych osobowych klientów firmy. Już wyciekły pliki dotyczące Davida Beckhama, Oprah Winfrey i Donalda Trumpa.

Więcej informacji ze świata show-biznesu znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl.

Hakerzy, którzy dokonali napadu na firmę jubilerską Graff, żądają kilkudziesięciu milionów funtów okupu, w przeciwnym razie udostępnią poufne informacje firmy - poinformował portal Daily Mail. Do tej pory przestępcy ujawnili 69 000 dokumentów w dark necie. Do sieci przedostały się pliki dotyczące Donalda Trumpa, Oprah Winfrey, Davida Beckhama i sir Philipa Greena.

Zobacz wideo Wywiad Meghan i Harry'ego u Oprah Winfrey wstrząśnie rodziną królewską? Sekretny ślub, płeć drugiego dziecka i oskarżenia o rasizm

Cyberatak na jubilera gwiazd i polityków

Według informacji Daily Mail za kradzieżą danych stoi znany rosyjski gang hakerski Conti. Jego członkowie twierdzą, że posiadają listy klientów, faktury, rachunki i noty kredytowe, które mogą okazać się kłopotliwe dla celebrytów i polityków, którzy na przykład kupili prezenty dla kochanków lub wzięli biżuterię jako łapówkę. Przestępcy wyjawili, że opublikowane dotychczas informacje dotyczące około 11 000 zamożnych klientów Graffa to zaledwie jeden procent skradzionych przez nich plików.

Eksperci od cyberbezpieczeństwa w sieci uważają, że szantażyści będą żądać zapłaty w klejnotach lub trudnej do wyśledzenia cyberwalucie, takiej jak Bitcoin.

Ekskluzywna firma jubilerska założona przez 83-letniego Laurence'a Graffa mogła pochwalić się światową klientelą. Teraz grozi jej również wielomilionowa grzywna za brak odpowiedniego zabezpieczenia danych klientów. A są wśród nich naprawdę znane nazwiska. To między innymi hollywoodzcy aktorzy Tom Hanks, Samuel L. Jackson i Alec Baldwin. Pojawiają się informacje o Oprah Winfrey, Melanii i Donaldzie Trumpach.

David Beckham, jego żona Victoria i ich najstarszy syn Brooklyn korzystali z zakupów u Graffa. Brooklyn zamieścił niedawno w mediach społecznościowych zdjęcia biżuterii kupionej dla narzeczonej Nicoli Peltz.

Ujawniona dotychczas lista klientów firmy jubilerskiej pełna jest nazwisk polityków i koronowanych głów. Specjaliści uważają, że skradzione dane posłużą grupie Conti do szantażu kolejnych klientów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA