Matylda Damięcka ostro komentuje głosowanie nad "lex TVN". Uderza w PiS i Kukiz'15

Matylda Damięcka zabrała głos w sprawie przyjęcia przez Sejm głośnego projektu nowelizacji ustawy, który uderza w stację TVN. Artystka nie zostawiła suchej nitki na PiS i Kukiz'15. Wykorzystała do tego grafikę.

Matylda Damięcka komentuje polską rzeczywistość za pomocą rysunków. Dzięki oryginalnym grafikom odnosi się do ważnych wydarzeń społeczno-politycznych w Polsce, a teraz na tapet wzięła głosowanie w Sejmie nad projektem nowelizacji ustawy nazywanym powszechnie "lex TVN".

Zobacz wideo Opozycja w czasie przemówienia Suskiego w sprawie lex TVN: "Hańba nie zaszczyt!"

Magdalena Stępień, Jakub RzeźniczakMagdalena Stępień zabiera głos i uderza w Rzeźniczaka. "Zabójstwo emocjonalne"

Damięcka ostro komentuje głosowanie nad "lex TVN". Uderza w PiS i Kukiz'15

Posłowie w środę po południu przegłosowali wniosek o odroczenie posiedzenia, na którym miało być głosowanie ws. "lex TVN", do 2 września. Na wniosek grupy posłów m.in. Prawa i Sprawiedliwości doszło jednak do reasumpcji głosowania. Posłowie Kukiz'15 Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko twierdzili, że "pomylili się" w kwestii odroczenia.

Niedługo później posłowie większością głosów przegłosowali "lex TVN". Za jej przyjęciem głosowało 228 posłów, przeciw było 216 posłów, a dziesięć osób wstrzymało się od głosu. "Za" zagłosowali posłowie PiS oraz trzech posłów Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk. Głosy tych ostatnich zostały szczególnie burzliwie przyjęte przez opinię publiczną, co zaznaczyła Matylda Damięcka.

Artystka opublikowała na Instagramie grafikę,przestawiającą zanikające logo stacji TVN. Damięcka skomentowała przyjęcie ustawy przez Sejm za pomocą charakterystycznego opisu. Wykorzystała do tego antyrządowy symbol ośmiu gwiazdek, który oznacza "J***ć PiS", a następnie zestawiła go z ciasteczkami - po angielsku "cookies" - co nawiązuje do partii Kukiz’15.

 

Według internautów artystka trafiła w punkt. Pod grafiką posypały się komentarze, a niektórzy nie zostawiają na Pawle Kukizie suchej nitki. 

Macie Kukiza sprzedawczyka.
Brawo za tę grafikę.
Zaczyna mnie to przerażać - czytamy w komentarzach.

To nie pierwsze głośne wydarzenie, które w ostry sposób komentuje Matylda Damięcka. Jakiś czas temu aktywistka opublikowała grafikę, na której zestawiła pisarza Jakuba Żulczyka i piłkarza Roberta Lewandowskiego, a rysunek opatrzyła tytułem "debilizm".

Jakub Rzeźniczak, Magdalena StępieńMagdalena Stępień z 40-stopniową gorączką sama z synem. Co na to Rzeźniczak? Nic

W ten sposób zasugerowała, że Żulczyk, który nazwał prezydenta Andrzeja Dudę "debilem", znajduje się po lewej stronie sceny politycznej w Polsce, natomiast Lewandowski po prawej. W tym samym czasie, gdy pisarz został oskarżony o zniesławienie głowy państwa, piłkarz został odznaczony przez Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Więcej o: