Kto debiutował na Eurowizji Junior a dziś robi karierę? Nie tylko Viki Gabor i Roksana Węgiel

Roksana Węgiel i Viki Gabor to wokalistki, które pokazały, że Eurowizja Junior jest doskonałym początkiem dużej kariery. Jacy są inni wokaliści, którzy kontynuują swoje dziecięce marzenia i odnoszą sukcesy w branży muzycznej?

Eurowizja Junior powstała w 2003 roku, dając szansę młodym, utalentowanym wokalistom na zaprezentowanie swojego talentu. Występ na międzynarodowej scenie jest nie tylko spełnieniem marzeń, ale też ich weryfikacją. Nie każdy uczestnik Eurowizji dla dzieci w dorosłym życiu związał się z muzyką jednak jest wielu piosenkarzy, którzy pierwsze kroki stawiali właśnie w tym konkursie. Którzy uczestnicy Eurowizji Junior, poza Roksaną Węgiel czy Viki Gabor, rozwinęli swoje muzyczne kariery?

Zobacz wideo Viki Gabor zaśpiewała piosenkę z "Wyprawy na księżyc". W wywiadzie zdradziła, jak się w tym odnalazła

Eurowizja Junior - kto kontynuuje muzyczną karierę?

Zwycięstwo w konkursie, tak samo jak przegrana, nie oznacza, że młody wokalista musi w przyszłości zajmować się śpiewem czy muzyką. Którzy uczestnicy Eurowizji zdecydowali się jednak kontynuować swoją przygodę?

Eurowizja Junior 2020. Alicja Tracz śpiewa I'll Be StandingEurowizja junior 2020 już dziś. O której występ Ali Tracz? Jak głosować online?

Nina Turković - w 2004 roku reprezentowała Chorwację w Eurowizji Junior, na której zajęła trzecie miejsce. Wykonała wtedy utwór "Hej mali". Zaledwie dwa lata później wydała swój debiutancki album zatytułowany "Alien". Biegle posługuje się angielskim, hiszpańskim, włoskim i słoweńskim. Nagrywa jednak zazwyczaj w swoim ojczystym języku. W 2020 roku wydała dwa single "Gledaj me" i "Boje".

 

María Isabel - utworem "Antes muerta que sencilla" wygrała drugą edycję Eurowizji Junior, stając się najbardziej popularną dziecięcą wokalistką w Hiszpanii. Plasowała się też na pierwszych miejscach list przebojów w Ameryce Łacińskiej. Na swoim koncie ma już aż sześć albumów studyjnych, z czego pierwszy został wydany jeszcze przed jej występem na Eurowizji. Po wygranej ruszyła w trasę koncertową po Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Japonii. Tworzy też piosenki, a nawet całe ścieżki dźwiękowe do filmów.

 

Dino Jelusić - jest zwycięzcą pierwszego konkursu Eurowizji Junior. Reprezentant Chorwacji rozpoznawalność w kraju zdobył już jako pięciolatek, gdy wystąpił w popularnym programie rozrywkowym "Turbo Limach". Po nich zaczął występować też w Egipcie, Hiszpanii czy we Włoszech. W wieku 12 lat zagrał pierwszy pełny koncert na stadionie w Zagrzebiu. Po Eurowizji wydał płytę i wyruszył w trasę koncertową. Karierę zawiesił chwilę później, by skupić się na nauce w szkole muzycznej. Jako dorosły wykonawca zrezygnował z popu i zaczął tworzyć muzykę rockową, hard rockową i metalową.

 

O’G3NE - to holenderski zespół założony przez trzy siostry: Lisę, Amy i Shelley. W 2007 roku wstąpiły w Eurowizji Junior, gdzie zajęły piąte miejsce. Siedem lat później zwyciężyły program "The Voice of Holland". Dziesięć lat po Eurowizji Junior wzięły też udział w Eurowizji dla dorosłych. Na swoim koncie mają trzy albumy studyjne.

Destiny Chukunyere - wygrała z 13. edycję Eurowizji Junior, która odbyła się w 2015 roku. Pochodząca z Malty wokalistka dwa lata później wzięła udział w programie "Britain’s Got Talent", w którym doszła do półfinału. Wygrała jednak drugą edycję programu "X Factor Malta", po którym została wybrana na reprezentantkę Malty w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, który miał odbyć się w maju tego roku, jednak został odwołany z powodu epidemii koronawirusa. Uczestnicy zaśpiewali w specjalnym programie, nadając z własnych domów. 

Alicja Tracz Eurowizja Junior 2020Eurowizja Junior 2020. Największa konkurencja Ali Tracz. Ich musi pokonać

Molly Sandén - w 2006 roku reprezentowała Szwecję w Eurowizji Junior, gdzie zajęła trzecie miejsce. Był to jak dotąd najlepszy wynik tego kraju w konkursie eurowizyjnym dla dzieci. Skończyła szkołę muzyczną. Współpracowała w zespole stworzonym przez studio muzyczne Helges, w którym występowały także Amy Diamon, Zara Larsson, Alice Svensson oraz jej dwie siostry - Frida i Mimmi. Na swoim koncie ma cztery studyjne albumy. Warto dodać, że wykonała główne partie wokalne do filmu Netfliksa "Konkurs Piosenki Eurowizji: Historia Zespołu Fire Saga".

Alina Eremia - wzięła udział w Eurowizji Junior 2005 jako jedna z wokalistek zespołu Lala. Później wystąpiła w serialu komediowym dla nastolatek. W 2014 roku została uczestniczką rumuńskiej wersji "Tańca z gwiazdami" i zasiadała w jury programu "Next Star". Już w młodości rozpoczęła współpracę z Disneyem. Podkładała głos pod Pocahontas i Bellę z "Pięknej i Bestii" - w pięciu bajkach wykonała także partie śpiewane. W międzyczasie skończyła szkołę muzyczną. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenkarek w Rumunii.

Eurowizja Junior 2020 - czy Ala Tracz podąży śladem poprzedników?

Reprezentantka Polski Alicja Tracz będzie musiała pokonać wokalistów i wokalistki z 11 innych państw. Czy uda się jej powtórzyć sukces Roksany Węgiel i Viki Gabor? Przekonamy się już dziś ok. godziny 19:30, kiedy odbędzie się konferencja prasowa ze zwycięzcą Eurowizji Junior 2020