Matylda Damięcka komentuje wymowną grafiką wyrok Trybunału Konstytucyjnego: Urodzisz, bo ja tak mówię

Matylda Damięcka zamieściła na Instagramie wykonaną przez siebie grafikę i w ten sposób skomentowała wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji ze względu na ciężkie wady płodu.

Zapadł wyrok w sprawie aborcji dokonywanej w przypadku ciężkich wad płodu. Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne upośledzenia płodu lub nieuleczalne choroby jest niezgodne z polską Konstytucją. Pod budynkiem Trybunału zgromadzili się zwolennicy, jak i przeciwnicy zmian w prawie, a trwająca od wielu dni debata rozgrzała do czerwoności internetowe fora.

Zobacz też: Kinga Rusin dawno nie była tak wkurzona! Staje w obronie kobiet: Nie jesteśmy nieme ani ubezwłasnowolnione!

Matylda Damięcka pokazała wymowną grafikę. Tak komentuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

W protesty przeciwko zaostrzeniu zakazu aborcyjnego zaangażowały się gwiazdy, między innymi Kinga Rusin i Anja RubikMatylda Damięcka zamieściła na instagramowym profilu wymową grafikę, którą skomentowała wyrok Trybunału. Obrazek przedstawia związaną ciężarną kobietę, podwieszoną na linach przyczepionych do znaku paragrafu. Postać ma zawiązane oczy, a rysunek nawiązuje do seksualnej sztuki wiązania bondage i Kinbaku:

Urodzisz - napisała aktorka przy grafice i dodała wymowne hasztagi "urodzisz, bo ja tak mówię" oraz "powiedz komuś".
 

Pod postem pojawiły się dziesiątki komentarzy zaniepokojonych sytuacją fanów. Internauci docenili artystyczny protest Damięckiej oraz otworzyli się na temat zaostrzenia przepisów prawa do aborcji:

Jak zwykle w samo sedno, w dodatku z nostalgicznym przekazem. Twoje posty są niezwykłe.
W Polsce o kobietach rozmawia się bez kobiet, decyduje się również za kobiety. Jakbyśmy były jakimiś podludźmi.
Genialne ujęcie koszmarnej rzeczywistości.
Takie to prawdziwe i takie przerażające.
Zobacz wideo Matylda Damięcka napisała wiersz o LGBT

Zobacz też: Anja Rubik protestuje przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. "Wartość życia kobiety stanie się w naszym kraju nieważna"

Matylda Damięcka wielokrotnie komentowała sytuację w Polsce za pomocą projektowanych przez siebie grafik. Zilustrowała akcję "Dzień Nadziei", a także odniosła się do wyników wyborów prezydenckich.

Więcej o:
Copyright © Agora SA