Tak wygląda "Nadzieja". Matylda Damięcka zilustrowała ją specjalnie dla nas [DZIEŃ NADZIEI]

Swoimi ilustracjami Matylda Damięcka zawsze celnie komentuje rzeczywistość społeczną i polityczną w Polsce. Teraz zgodziła się zilustrować "nadzieję" specjalnie dla nas i Gazeta.pl. "Nadzieja" to tytuł nowej książki Wydawnictwa Agora. Cały przychód z jej sprzedaży zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej i hospicjom dla osób starszych, szczególnie narażonych w trakcie pandemii.

22 maja to "Dzień Nadziei" - tak nazwaliśmy moment, w którym startuje akcja charytatywna wszystkich mediów Agora S.A. i partnerów - "Nadzieja". Kilkudziesięciu najbardziej uznanych pisarzy, reporterów i poetów specjalnie na tę okazję napisało teksty o tęsknocie za lepszym jutrem, które szczególnie dziś rezonuje w każdym z nas. Teksty i opowiadania złożyły się na książkę-cegiełkę, którą od 22 maja można zamawiać w przedsprzedaży.

Od dawna jesteśmy fanami ilustracji Matyldy Damięckiej, o których wielokrotnie zresztą pisaliśmy.

ZOBACZ TEŻ: Matylda Damięcka w dosadny sposób skomentowała wyniki wyborów. Stworzyła oryginalną grafikę. "Znowu w punkt!"

Zapytaliśmy więc Matyldę, czy nie zechciałaby wspomóc naszej akcji "Dzień Nadziei" i narysować na tę okazję specjalnej ilustracji. Zgodziła się! Efekt jak zwykle nie rozczarował:

NadziejaNadzieja Matylda Damięcka

Jako inspirację Matylda czytała jedno z opowiadań, które znajdzie się w książce "Nadzieja" autorstwa Filipa Springera. Przeczytacie je tutaj.

"Nadzieja" - cel akcji

Cena książki? 50 złotych. Cel? Pomoc potrzebującym -  mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, osobom najstarszym, których sytuacja w trakcie i po pandemii jest najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna. W czasie epidemii nadzieja i solidarność mają ogromne znaczenie.

Pomoc najsłabszym i bezbronnym - dzieciom i osobom w podeszłym wieku - jest jednym z najtrwalszych, obejmujących nas wszystkich nakazów etyki, bo wynika z samej istoty bycia człowiekiem - to słowa Jacka Dehnela, którego opowiadanie także znalazło się w "Nadziei". 

Portale Gazeta.pl i Plotek.pl tworzą ludzie, którym te uczucia są bliskie - dlatego angażujemy się w tę akcję.

Autorami tekstów w "Nadziei" są m.in. Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Magdalena Grzebałkowska, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Łukasz Orbitowski, Dominika Słowik i Krzysztof Varga. Wszyscy zaangażowani w akcję charytatywną "Nadzieja" pracują charytatywnie, tak by cały przychód ze sprzedaży książki-cegiełki trafił do potrzebujących. Okładkę, także bez wynagrodzenia, zaprojektował Łukasz Piskorek/Fajne Chłopaki.

Już dzisiaj można zamówić w przedsprzedaży papierowy egzemplarz "Nadziei" na stronach empik.com oraz na kulturalnysklep.pl, a e-book na publio.pl. Wydawcą książki-cegiełki jest Wydawnictwo Agora, a patronatem objęli ją Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Fundacja Agory. Akcję charytatywną "Nadzieja" wspierają media należące do Agora SA, a partnerem akcji jest Empik.

'Nadzieja' Autorzy zebrani'Nadzieja' Autorzy zebrani Wydawnictwo Agora

Więcej o:
Komentarze (22)
Tak wygląda "Nadzieja". Matylda Damięcka zilustrowała ją specjalnie dla nas [DZIEŃ NADZIEI]
Zaloguj się
 • obserwatorrr

  Oceniono 3 razy 3

  Cel akcji godny poparcia, jak najbardziej i brawo ! Mam jednak, niestety, kilka problemow, z ta ilustracja.
  Kotwica jest symbolem (chyba ) zakotwiczenia i stalosci (?)...a tymczasem na rysunku wyglada, jak gdyby plywajaca postac, byla juz pod woda i sie topila dzieki tej Norwich...Czyli , ze za pozno na cokolwiek, nie wylaczajac nadzieji...
  Mam nadzieje, ze jestem w calkowitym bledzie i niczego nie zrozumialem, ale to by niestety tez tylko wskazywalo, ze sam przekaz rysunku nie jest bynajmniej taki jasny...
  Jesli ktos mi potrafi ten rysunek wytlumaczyc, to bede wdzieczny.
  Sztuke bardzo lube,popieram i " troche" tez o niej wiem.

 • moppy

  Oceniono 1 raz 1

  W większości komentarzy odezwali się kretyni i idioci.

 • wino0000006

  Oceniono 3 razy -3

  W "Midway" 2019 Bruno Gaido dokładnie wiedział gdzie idzie wrzucony do oceanu z kotwicą u nogi... na dno.

 • Tadeusz Karczewski

  Oceniono 9 razy -7

  Chyba jej dziadek sie zwierzyl z tego ze byl kapusiem i jest "nadzieja":ciekawe na co??.

 • ksztybyr

  Oceniono 11 razy -9

  Gwit, Damięcka, Rozenek, Wojewódzki - czy Wy w tej redakcji macie jakieś 11. przykazanie, które nakazuje Wam ciągnąć za uszy na pierwszą stronę wybrane osoby? I jeszcze te napompowane komplementy. Damięcka ładnie rysuje. Tak samo jak 30. dowolnie wybranych studentów ASP.

 • lignan

  Oceniono 13 razy -9

  Autoportret..? Matylda ma stakie suty jak wentyle od Kamaza..? Uuuu...

 • e50504

  Oceniono 16 razy -14

  Dlaczego aktorka myśli że coś wie i ma coś do powiedzenia? Co jest, w tańcu z gwiazdami nie było już miejsc na ten sezon?

  O czym wam w ogóle chodzi z tą nadzieją? Przecież to jest bardziej żenujące niż akcja "gdy to się skończy" xD

 • mppmpp

  Oceniono 16 razy -14

  "Pomoc najsłabszym i bezbronnym - dzieciom i osobom w podeszłym wieku".... Hmmm. To jak to się ma do polityki wobec pandemii COVID w Szwecji czy śmiertelności w DPS w Belgii. Jak?!? No, ale to Europa Środkowa jest zacofana... Pozdrawiam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX