Tak wygląda "Nadzieja". Matylda Damięcka zilustrowała ją specjalnie dla nas [DZIEŃ NADZIEI]

Swoimi ilustracjami Matylda Damięcka zawsze celnie komentuje rzeczywistość społeczną i polityczną w Polsce. Teraz zgodziła się zilustrować "nadzieję" specjalnie dla nas i Gazeta.pl. "Nadzieja" to tytuł nowej książki Wydawnictwa Agora. Cały przychód z jej sprzedaży zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej i hospicjom dla osób starszych, szczególnie narażonych w trakcie pandemii.

22 maja to "Dzień Nadziei" - tak nazwaliśmy moment, w którym startuje akcja charytatywna wszystkich mediów Agora S.A. i partnerów - "Nadzieja". Kilkudziesięciu najbardziej uznanych pisarzy, reporterów i poetów specjalnie na tę okazję napisało teksty o tęsknocie za lepszym jutrem, które szczególnie dziś rezonuje w każdym z nas. Teksty i opowiadania złożyły się na książkę-cegiełkę, którą od 22 maja można zamawiać w przedsprzedaży.

Od dawna jesteśmy fanami ilustracji Matyldy Damięckiej, o których wielokrotnie zresztą pisaliśmy.

ZOBACZ TEŻ: Matylda Damięcka w dosadny sposób skomentowała wyniki wyborów. Stworzyła oryginalną grafikę. "Znowu w punkt!"

Zapytaliśmy więc Matyldę, czy nie zechciałaby wspomóc naszej akcji "Dzień Nadziei" i narysować na tę okazję specjalnej ilustracji. Zgodziła się! Efekt jak zwykle nie rozczarował:

NadziejaNadzieja Matylda Damięcka

Jako inspirację Matylda czytała jedno z opowiadań, które znajdzie się w książce "Nadzieja" autorstwa Filipa Springera. Przeczytacie je tutaj.

"Nadzieja" - cel akcji

Cena książki? 50 złotych. Cel? Pomoc potrzebującym -  mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, osobom najstarszym, których sytuacja w trakcie i po pandemii jest najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna. W czasie epidemii nadzieja i solidarność mają ogromne znaczenie.

Pomoc najsłabszym i bezbronnym - dzieciom i osobom w podeszłym wieku - jest jednym z najtrwalszych, obejmujących nas wszystkich nakazów etyki, bo wynika z samej istoty bycia człowiekiem - to słowa Jacka Dehnela, którego opowiadanie także znalazło się w "Nadziei". 

Portale Gazeta.pl i Plotek.pl tworzą ludzie, którym te uczucia są bliskie - dlatego angażujemy się w tę akcję.

Autorami tekstów w "Nadziei" są m.in. Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Magdalena Grzebałkowska, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Łukasz Orbitowski, Dominika Słowik i Krzysztof Varga. Wszyscy zaangażowani w akcję charytatywną "Nadzieja" pracują charytatywnie, tak by cały przychód ze sprzedaży książki-cegiełki trafił do potrzebujących. Okładkę, także bez wynagrodzenia, zaprojektował Łukasz Piskorek/Fajne Chłopaki.

Już dzisiaj można zamówić w przedsprzedaży papierowy egzemplarz "Nadziei" na stronach empik.com oraz na kulturalnysklep.pl, a e-book na publio.pl. Wydawcą książki-cegiełki jest Wydawnictwo Agora, a patronatem objęli ją Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Fundacja Agory. Akcję charytatywną "Nadzieja" wspierają media należące do Agora SA, a partnerem akcji jest Empik.

'Nadzieja' Autorzy zebrani'Nadzieja' Autorzy zebrani Wydawnictwo Agora

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.