Matylda Damięcka napisała wiersz w odpowiedzi na homofobiczne zachowania Andrzeja Dudy. "Nie jestem ideologią"

Ostatnie poczynania prezydenta Dudy budzą wiele kontrowersji. Głos zabierają kolejne osoby publiczne.

Kilka dni temu Andrzej Duda podpisał "Kartę rodziny", a niedługo potem wzbudził kolejne kontrowersje swoją wypowiedzią na temat LGBT (prezydent publicznie mówił, że "próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia"), co zapoczątkowało lawinę wypowiedzi na ten temat w polskich mediach. Postawę głowy państwa skomentowały już między innymi Anja Rubik i Martyna Wojciechowska. Tym razem na swój sposób głos zabrała Matylda Damięcka.

Matylda Damięcka napisała wiersz

Matylda Damięcka chętnie udziela się na Instagramie. Aktorka rzadko kiedy wrzuca jednak do sieci prywatne zdjęcia. Zamiast nich dzieli się ze swoimi obserwatorami grafikami, które nawiązują do wydarzeń politycznych i społecznych na świecie. Ostatnio zrobiła wyjątek i napisała wiersz, a następnie zinterpretowała go przed kamerą. Poezja Damięckiej wyraźnie nawiązuje do hejtu na osoby nieheteronormatywne, ale aktorka podkreśliła, że dedykuje ją nie tylko osobom LGBT, lecz także wszystkim, którzy nie czują się dobrze w Polsce.

Zobacz wideo Matylda Damięcka napisała wiersz o LGBT

Na nagraniu Matylda Damięcka jest wyraźnie poruszona. Robi pauzy między zdaniami, a w jej oczach widać łzy. Interpretacja autorskiego wiersza poruszyła internautów. W komentarzach nie brakuje gratulacji i słów wsparcia.

Matylda, jesteś niesamowita. W punkt.
Brawa dla autorki. Podziwiam!
Silna i ważna - czytamy.

Całość wiersza "Kto ty jesteś?" publikujemy poniżej:

nie jestem człowiekiem...
nie jestem człowiekiem?
nie jestem ideologia?
nie jestem normalna?
nie jestem głupia
nie jestem naiwna
nie jestem już dzieckiem
nie jestem mężczyzną
nie jestem płcią
nie jestem człowiekiem?
jestem tym zmęczona
jestem zakłopotana
jestem zła
jestem obrażana
jestem nazywana
jestem niemile widziana
jestem inna
nie jestem człowiekiem?
jestem współczuciem
jestem smutkiem
nie jestem człowiekiem?
nie, nie jestem tobą
uff

Wypowiedź Dudy odbiła się szerokim echem nie tylko w polskich, lecz takze w światowych mediach. Reuters zwrócił przy tym uwagę, że Polska została w tym roku uznana za "najgorszy w Unii Europejskiej kraj pod względem praw osób LGBT w sondażu z brukselskiej organizacji pozarządowej ILGA-Europe".