• Link został skopiowany

Który kraj najczęściej otrzymywał zero punktów? Tego mogliście nie wiedzieć o Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji co roku budzi wiele emocji. W historii muzycznego wydarzenia nie brakowało zaskakujących momentów. Przygotowaliśmy dla was kilka eurowizyjnych ciekawostek. Niektóre z nich mogą zadziwić.
Krystian Ochman
Instagram/krystianochman

Więcej aktualnych informacji na temat Konkursu Piosenki Eurowizji znajdziecie na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Viki Gabor ma dość „Superhero"? Marzy jej się Eurowizja dla dorosłych!

Finał Eurowizji 2022 już niebawem. W tym roku konkurs odbędzie się już po raz 66. Artyści zawalczą o zwycięstwo w hali PalaOlimpico w Turynie. To coroczne wydarzenie muzyczne ma zarówno wielu fanów, jak i przeciwników. Bezsprzecznie budzi jednak mnóstwo emocji. Poniżej znajdziecie garść ciekawostek na temat Eurowizji.

Eurowizja - ciekawostki

Konkurs Piosenki Eurowizji po raz pierwszy odbył się w Szwajcarii w mieście Lugano. Laureatką została reprezentantka gospodarzy - Lys Assia.

Konkurs Piosenki Eurowizji to najdłużej transmitowany coroczny muzyczny konkurs w historii. Wzmianka na ten temat pojawiła się nawet w Księdze Rekordów Guinnessa.

Początkowo zawodnicy byli zobowiązani zaśpiewać konkursową piosenkę w ojczystym języku. Obowiązek został zniesiony dopiero w 1998 roku.

Dwa najpopularniejsze w Konkursie Piosenki Eurowizji języki to: angielski i francuski. Anglojęzyczne utwory triumfowały aż dwudziestosiedmiokrotnie, natomiast francuskojęzyczne czternastokrotnie.

Najwięcej zwycięstw ma na koncie Irlandia. Reprezentanci Zielonej Wyspy wygrywali Konkurs Piosenki Eurowizji siedmiokrotnie.

Jeden z najbardziej udanych debiutów w historii Konkursu Piosenki Eurowizji należał do Polski. W 1994 roku Edyta Górniak z piosenką "To nie ja" znalazła się na drugim miejscu. Do tej pory żadnemu z reprezentantów naszego kraju nie udało się pobić tego wyniku.

Zawodnikiem, który zdobył najwięcej punktów w historii Konkursu Piosenki Eurowizji, był Aleksander Rybak z Norwegii. Piosenkarz otrzymał aż 387 punktów, wyprzedzając drugi na podium utwór o 169 punktów.

Do Norwegii należy też znacznie mniej chlubny rekord. Reprezentanci tego państwa najwięcej razy w historii Konkursu Piosenki Eurowizji zakończyli rywalizację bez punktów.

Na scenie Konkursu Piosenki Eurowizji może występować maksymalnie sześć osób. Nie mogą natomiast pojawić się na niej żywe zwierzęta.

Prezentowany w konkursie utwór nie może trwać dłużej niż trzy minuty.

Najpopularniejsze utwory, które zaistniały na scenie Konkursu Piosenki Eurowizji to: "Waterloo" Abby i "Nel blu dipinto di blu" Domenico Modugno, bardziej znane jako "Volare".

Konkurs Piosenki Eurowizji otworzył drzwi do kariery wielu znanym artystom. Dzięki niemu świat usłyszał między innymi o: Julio Iglesiasie, Olivii Netwon-John, Celine Dion, Cliffie Richardsie czy ABBIE.

Więcej o: