Więcej podobnych artykułów przeczytasz na Gazeta.pl
Polska, która z drobnymi przerwami startuje w Eurowizji od 1994 roku, nie może pochwalić się wieloma sukcesami. Z wyjątkiem drugiego miejsca Edyty Górniak, szóstego miejsca zdobytego przez Michała Szpaka i siódmego, które zajął zespół Ich Troje, Polacy na Eurowizji plasują się zazwyczaj na szarym końcu tabeli. W 2022 roku bukmacherzy obstawiają, że duże szanse na triumf ma Krystian Ochman reprezentujący nasz kraj z utworem "River". Wokalista, który już teraz zdobył w Polsce dużą popularność, raczej nie będzie musiał martwić się o dalszą karierę, nawet jeśli na tegorocznym konkursie powinie mu się noga. Jednak wielu polskich reprezentantów, choć marzyło o sukcesie, po udziale w Eurowizji praktycznie zniknęło z show-biznesu. Sprawdziliśmy, jak potoczyły się ich dalsze losy.
Zespół, który zadebiutował pod koniec lat 90., błyskawicznie zaczął zajmować pierwsze miejsca list przebojów rozgłośni radiowych. Pierwsza płyta Sixteen, "Lawa", wydana w 1997 roku, osiągnęła status platynowej, a już rok od debiutu zespół został wybrany na polskiego reprezentanta na Eurowizję. Z piosenką "To takie proste" finalnie zajął 17. miejsce. Zaledwie miesiąc po udziale w konkursie zmarł lider Sixteen, Jarosław Pruszkowski, co skłoniło do odejścia z zespołu również jego wokalistkę, Renatę Dąbkowską.
Od tego czasu grupa występowała w zmienionym składzie, jednak nie udało jej się już wrócić do czasów świetności. Ostatni singiel Sixteen ukazał się w 2004 roku. Renata Dąbkowska przez pewien czas robiła solową karierę, a w 2010 roku reaktywowała zespół Dystans, z którym występowała na początku lat 90. Po latach Dąbkowska niemal całkowicie zniknęła z show-biznesu, a z Instagrama wokalistki wynika, że prowadzi zajęcia muzyczne dla dzieci.
Zespół, którego członkami byli Sasha Strunin i David Junior Serame, powstał w 2005 roku. Muzykom marzyła się międzynarodowa kariera, do której przepustką miał być eurowizyjny sukces. Niestety, The Jet Set z utworem "Time to party" zajął w 2007 roku 14. miejsce w półfinale, nie kwalifikując się do finału. Po Eurowizji przez pewien czas koncertowali, aby ostatecznie zakończyć działalność w 2009 roku. Sasha Strunin bardzo chciała zaistnieć w show-biznesie - próbowała sił w aktorstwie, wzięła nawet udział w "Big Brotherze". W 2015 roku Strunin wybrała jednak zupełnie nową ścieżkę kariery. Podjęła współpracę z trębaczem jazzowym i w tym klimacie nagrała już dwa albumy, które zostały dobrze przyjęte przez krytyków.
Amerykanka o polskich korzeniach przeprowadziła się do Polski w 2004 roku, licząc, że szturmem podbije rodzimy show-biznes. W 2007 roku, jeszcze jako Isis Gee (pseudonim zmieniła później ze względu na negatywne skojarzenia) wystąpiła w "Tańcu z Gwiazdami", a rok później pojechała na Eurowizję do Belgradu, aby reprezentować nasz kraj z piosenką "For Life". Choć z dziką kartą awansowała do finału, trudno mówić o sukcesie - Tamara Gee zajęła w nim przedostatnie miejsce. W 2011 roku wraz z mężem wyprowadziła się do Włoch, gdzie otworzyła firmę z luksusowymi kosmetykami. Obecnie Tamara Gee mieszka w Los Angeles, cały czas koncertuje i bierze udział w wydarzeniach promujących swoją markę.
Marcin Mroziński występował w programach telewizyjnych - od "Idola" po "Szansę na sukces", przez lata brał udział także w dziesiątkach konkursów piosenki. Później rozpoczął karierę jako aktor musicalowy, występując m.in. w "Upiorze w operze" w Teatrze Roma. W 2010 roku zakwalifikował się, aby reprezentować Polskę na Eurowizji w Oslo. Niestety, piosenka "Legenda" nie przyniosła muzykowi awansu do finału. Rok później Mroziński przyjął pseudonim Martin Fitch i wyprowadził się do Londynu. Wokalista na pewien czas zniknął z show-biznesu, a w 2020 roku przypomniał o sobie, biorąc udział w programie "The Four. Bitwa o sławę".
Magdalena Tul największą popularność zdobyła dzięki roli wokalistki w teleturnieju "Jaka to melodia?", z którym związana była przez wiele lat. W 2011 roku została wybrana do reprezentowania Polski na Eurowizji z piosenką "Jestem", jednak w półfinale zajęła ostatnie, 19. miejsce. W eliminacjach do konkursu wystąpiła także rok później, niestety bez powodzenia. W 2013 roku o Magdalenie Tul zrobiło się głośno za sprawą udziału w "The Voice of Poland", gdzie udało jej się dość do etapu Nokautów. Tul przez cały czas rozwijała karierę muzyczną, a w 2021 roku udało jej się podpisać kontrakt z amerykańską wytwórnia Banner Records. We współpracy z producentem Johnem Anthonym nagrała dwa single w języku angielskim.
Kasia Moś, która z muzyką związana jest od dziecka, o udział w Eurowizji walczyła kilkukrotnie. Pierwszy raz wzięła udział w eliminacjach już w 2006 roku, a kolejna próbę podjęła dopiero dekadę później. Ostatecznie wygrała polskie preselekcje w 2017 roku i z utworem "Flashlight" pojechała na konkurs odbywający się w Kijowie. Moś udało się dojść do finału Eurowizji, jednak koniec końców nie porwała widzów ani jurorów, zajmując 22. miejsce. W tym samym roku wzięła udział w programie "Twoja twarz brzmi znajomo", a na ekranach polskich telewizorów pojawiała się regularnie również w reklamie jednej z firm ubezpieczeniowych. W 2021 roku Moś wydała płytę "Moniuszko 200" nagraną we współpracy Orkiestrą Aukso, której dyrektorem jest jej ojciec, Marek Moś.