"Milionerzy". Domenico Scarlatti służył polskiej królowej, której? Hubert popłakał się ze śmiechu przez uczestniczkę

Domenico Scarlatti, wybitny kompozytor baroku, był kapelmistrzem jednej z polskich władczyń. Żeby udzielić odpowiedzi na to pytanie, wystarczyło pamiętać, która z nich panowała w okresie baroku.

Carolina, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, w 403 odcinku show TVN "Milionerzy" bez problemu poradziła sobie z pytaniami o buty do stepowania, podatek VAT, czy dziury w serze. Uczestniczka zachwyciła Huberta Urbańskiego tym, że przed udzieleniem każdej odpowiedzi długo zastanawiała się i na głos relacjonowała swój tok myślenia.

Zobacz wideo Anita Werner opowiada o swoim pierwszym dniu w TVN24

"Milionerzy". Domenico Scarlatti, wybitny kompozytor baroku, był kapelmistrzem w służbie jednej z polskich królowych. Której?

  • A: Jadwigi Andegaweńskiej
  • B: Bony Sforzy
  • C: Anny Jagiellonki
  • D: Marii Kazimiery

Carolina ponownie zaczęła zastanawiać się na głos. Najpierw wykluczyła z grona królowych, którym mógł służyć Scarlatti Jadwigę Andegaweńską. Uczestniczka stwierdziła, że żona Jagiełły żyła dużo wcześniej niż nastał barok, bo przecież Jagiełło walczył w bitwie pod Grunwaldem, a więc w 1410 roku. Kiedy Carolina zaczęła zastanawiać się nad Anną Jagiellonką, Hubert Urbański już nie powstrzymywał się od śmiechu.

Anna Jagiellonka była tą królową, która zasłynęła z oryginalnej urody. Była żoną Henryka Walezego, czyli naszego pierwszego władcy elekcyjnego, który uciekł po roku. Prawdopodobnie przez nią - zażartowała uczestniczka.

Bonę Sforzę uczestniczka odrzuciła, gdyż obliczyła, że żyła ona w czasach renesansu. Co do Marii Kazimiery miała problem ze skojarzeniem, kim była ta postać. Carolina stwierdziła, że na pewno nie pamięta jej ze średniowiecza, więc musiała występować w naszej historii w późniejszym czasie. Uczestniczka nie mogła sobie przypomnieć też, kiedy dokładnie zmarła Anna Jagiellonka.

Ta Anna Jagiellonka długo żyła. To jest najgorsze. Przez to, że ta babka tak długo żyła, to ja teraz nie wiem. Nie mogła mi tego ułatwić?

Uczestniczka zdecydowała, że Jagiellonka żyła w czasach renesansu i też wykluczyła ją jako królową, dla której mógł pracować Scarlatti.

"Milionerzy". Domenico Scarlatti był kapelmistrzem w służbie jednej z polskich królowych. Której? Odpowiedź na pytanie

Domenico Scarlatti był nadwornym klawesynistą polskiej królowej Marii Kazimiery, a później króla Portugalii oraz dworu królewskiego w Madrycie. Był konkurentem Georga Friedricha Händla, z którym rywalizował w konkursie ogłoszonym przez kardynała Pietro Ottoboniego i zwyciężył jako klawesynista. Aleksander Benedykt Sobieski zrealizował we współpracy ze Scarlattim kilka przedstawień operowych w Rzymie.

Odpowiedź "D", którą zaznaczyła Carolina, była poprawna, dzięki czemu zdobył 40 tys. złotych i kontynuowała grę, stwierdzając, że za te pieniądze może zabrać mamę w Bieszczady.

Więcej o: