Twarz Mickey Rourke'a jest żywą maską. Po symbolu seksu lat 80. nie ma już śladu. Wygląda okropnie

Dawniej najprzystojniejszy aktor Hollywood, dziś karykatura dawnego siebie. Mickey Rourke zaprzepaścił karierę amanta na rzecz nałogów i operacji plastycznych. Jego ostatnie zdjęcia budzą przerażenie.
Mickey Rourke i Kim Basinger Mickey Rourke i Kim Basinger East News

Agresja zapisana w D.N.A

66-latek czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Kilka błędów i trudny charakter zniszczyły jedną z najlepiej zapowiadających się karier Hollywood.

Mickey Rourke szybko musiał dojrzeć, by bronić się przed apodyktycznym ojczymem, Eugene Addisem. Ratunek znalazł w boksie, który szybko okazał się miłością na lata. Na ringu zadebiutował jako 12-latek. Z 30 walk wygrał 27. Kariera sportowca stała przed nim otworem. Przypadek zadecydował o tym, że został aktorem.

Po epizodycznych rólkach wreszcie dostał pierwszoplanową rolę w filmie "9 i 1/2 tygodnia". Okazała się ona przepustką do wielkiej kariery. Kariery, która nie trwała zbyt długo. Jego kolejny film "Dzika orchidea" okazał się klapą. Krytycy nie zostawili na nim suchej nitki, a Rourke'a nominowano do Złotej Maliny. Najgorsze dopiero na niego czekało.

Mickey Rourke Mickey Rourke East News

Narcystyczny tyran

W 1981 roku Rourke poślubił Debrę Feler. Niestety, małżeństwo było fikcyjne. Aktor szybko zatracił się w swoim świecie. Nie panował nad emocjami i zamknął partnerkę w złotej klatce.

Był koszmarnie zazdrosny i despotyczny. Nie chciał, bym pracowała - chciał mieć piękną żonę cały czas u swojego boku. Sława go zmieniła. Im ważniejszy się stawał, tym większe były jego autodestrukcyjne skłonności - mówiła Feler po latach w jednym z wywiadów.
Mickey Rourke Mickey Rourke East News

Zaprzepaścił karierę

Para rozstała się w 1989 roku. Jednak poważne problemy miały się dopiero zacząć. Rourke słynął z wywoływania konfliktów. W tamtym czasie regularnie wdawał w kłótnie z reżyserami i menadżerami, którzy mówili wprost, że rzadko spotyka się tak narwanego aktora. Krążą legendy o tym, jak odmówił ról w "Rain Manie", "Milczeniu owiec" i "Top Gunie".

Mówiłem głupoty, że aktorstwo nie jest prawdziwym zawodem dla mężczyzny. Groziłem producentom, wściekałem na reżyserów, zapominałem imienia swojego agenta. Spaliłem wtedy wiele mostów, a wielu ludzi ma bardzo dobrą pamięć - wspominał kilka lat temu w "Daily Mail".

W latach 90. obserwowaliśmy powolny upadek gwiazdora. Nikt nie chciał z nim pracować, dostawał jedynie epizodyczne rólki.

Mickey Rourke Mickey Rourke East News

Początek końca

W świat narkotyków wciągnęła go uzależniona od heroiny Carre Otis. Rourke szybko zasmakował imprezowego życia wypełnionego najbardziej zwodniczymi używkami. Ponownie zaczął boksować. Jednak powrót na ring zakończył się dla niego poważnymi kontuzjami i uszkodzeniami twarzy. Chcąc odzyskać dawny blask, poddał się pierwszej operacji plastycznej. Niestety, trafił na szarlatana.

Mickey Rourke Mickey Rourke East News

Nie potrafił powiedzieć "stop"

Jako bokser Mickey Rourke miał m.in. dwukrotnie złamany nos, zmiażdżoną kość jarzmową i uszkodzony język. W tamtym okresie pięciokrotnie trafiał na stół operacyjny. Jego twarz szybko zaczęła zmieniać kształt.

Dwukrotnie złamano mi nos. Miałem pięć operacji plastycznych nosa i jedną, by uratować zmiażdżoną kość policzkową. Większość z tych operacji miała na celu doprowadzenie mojej twarzy do porządku po walkach bokserskich. Problem w tym, że o pomoc poprosiłem niewłaściwego gościa - tłumaczył Rourke.

W ciągu kilku lat bezpowrotnie utracił aparycję zawadiackiego amanta. Stracił też szansę na angaż w wysoko budżetowych produkcjach. Choć sprawiał wrażenie silnej osoby, był na skraju załamania nerwowego.

Mickey Rourke Mickey Rourke East News

Otarł się o śmierć

Kiedy w światowych mediach coraz częściej zaczęły pojawiać się zdjęcia aktora z mocną zmienioną twarzą, Mickey walczył z cichym zabójcą - depresją.

Kiedyś zapytałem mojego psychiatrę, czy byłem wariatem. Po wyrazie jego twarzy zrozumiałem, że tak właśnie myślał - wspominał w jednym z wywiadów.

Rourke myślał również o samobójstwie. Podczas konferencji filmu dokumentalnego "Eating Happiness" przyznał, że życie uratował mu jego pies.

To był dla mnie bardzo trudny czas. Raniłem się. Siedziałem całymi dniami sam w zamknięciu. Nie mogłem tego znieść i podniosłem pistolet. Zastanawiałem się, do której części głowy przyłożyć spluwę. Wtedy mój pies Beau Jack spojrzał na mnie tym dziwnym wzrokiem mówiącym: "Kto się mną zajmie?". Odłożyłem broń.
Mickey Rourke Mickey Rourke East News

Najgorsza reklama operacji plastycznych

W 2008 roku Mickey Rourke wrócił do aktorstwa w wielkim stylu. Dzięki roli w "Zapaśniku" znowu przypomniał światu, że ma ogromny talent. Fani wybaczyli mu autodestrukcyjną postawę. Przyzwyczaili się również do jego nowego wizerunku. Kiedy wydawało się, że najgorsze jest już za nim, gwiazdor znowu sięgnął po skalpel.

Mickey Rourke Mickey Rourke East News

Bez refleksji

Na zdjęciach, które niedawno obiegły media, Mickey Rourke nie wygląda najlepiej. Na jego twarzy maluje się cierpienie, ukryte za wymuszonym uśmiechem.

Dziś chyba już nikt nie ma wątpliwości, że jego obecne życie to równia pochyła, która każdego dnia zbliża go do jeszcze większego upadku.