Pająk, Kapusta i Hershlag. Nie znasz tych nazwisk, choć oglądasz te osoby w telewizji. Jak naprawdę nazywają się gwiazdy?

Nie moglibyśmy podziwiać Poli Negri i Hanki Ordonówny, gdyby Apolonia Chałupiec i Maria Pietruszyńska nie zdecydowały się zmienić swoich nazwisk. Wiedzione rozsądkiem uznały, że w drodze do sławy nazwisko może być prawdziwą przeszkodą. Od czasów gwiazd przedwojennego kina niewiele się zmieniło. Przybieranie pseudonimów i nowych nazwisk to zagrywka celebrytów tak w Polsce, jak i za granicą.
Helen Mirren Helen Mirren PACIFICCOASTNEWS/EAST NEWS/Thomas Janssen / Plotek.pl

Helen Mirren

Jedna z najwybitniejszych brytyjskich aktorek teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Helen Mirren urodziła się w 1945 roku w angielskim Chiswick. Równie dobrze radzi sobie w telewizyjnych kryminałach, dramatach szekspirowskich, filmach historycznych, co kinie akcji. W jednej ze swoich ważniejszych ról wcieliła się w postać królowej Elżbiety II (w 2006 roku).

Violetta Arlak Violetta Arlak Kapif / Plotek.pl

Violetta Arlak

Urodzona w 1968 roku w Wieliczce, Arlak trzykrotnie zdawała do szkoły teatralnej. Ominęła tę ścieżkę, idąc w 1992 roku bezpośrednio do krakowskiego Teatru 38. Została przyjęta. Do 2003 roku występowała w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na dużym ekranie debiutowała w filmie Doroty Kędzierzawskiej "Nic" (z 1998 roku). Zagrała też w filmie "Cześć, Tereska" z 2001 roku. Znana telewidzom głównie z serialu "Ranczo", pojawiała się też w "Na dobre i na złe" czy "Plebanii". Pojawiła się w pierwszej edycji "Tańca z Gwiazdami" w Polsacie. Odpadła w pierwszym odcinku.

Mila Kunis Mila Kunis MARIO ANZUONI / REUTERS / Plotek.pl

Mila Kunis

31-letnia Kunis urodziła się w 1983 roku w Czerniowcach w ZSRR (dziś Ukraina). Gdy miała siedem lat, przeniosła się z rodzicami do USA. Karierę aktorską zaczynała od reklam. Potem przyszły epizody w serialach takich jak "Słoneczny patrol" czy "Siódme niebo". W 1998 roku zaangażowano ją do roli Jackie Burkhart w serialu "Różowe lata 70-te". Poznała tam przyszłego narzeczonego, Ashtona Kutchera. Przełomem w karierze była postać Lily w "Czarnym łabędziu" z 2010 roku.

Borys Szyc Borys Szyc Kapif/ Plotek.pl

Borys Szyc

Borys Szyc to aktor filmowy i teatralny. Urodzony w 1978 roku, debiutował w wieku 9 lat. Zagrał w filmie "Kingsajz" Juliusza Machulskiego. Był przebrany za krasnoludka. W 2001 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Jeszcze jako student, Szyc zaczął występować w serialach (m.in. "Klan", "Na dobre i na złe"). W 2003 roku zagrał Alberta w "Symetrii" Konrada Niewolskiego. Później zaczęły pojawiać się kolejne poważne role, np. w "Vinci" czy "Testosteronie".

Natalie Portman Natalie Portman Elle France / Plotek.pl

Natalie Portman

Urodzona w 1981 roku w Jerozolimie córka lekarza i artystki. Jej pierwszą rolą filmową była postać Matyldy w filmie "Leon Zawodowiec" Luca Bessona. Potem pojawiła się u boku Ala Pacino w "Gorączce". Była Amidalą w nowej trylogii "Gwiezdnych Wojen" i striptizerką w filmie Mike'a Nicholsa "Bliżej".

Czesław Niemen Czesław Niemen EMI Music Polska/ Plotek.pl

Czesław Niemen

Postać-legenda. Czesław Niemen komponował muzykę rockową i jazzową. Tworzył także muzykę teatralną i filmową, między innymi do "Wesela" Andrzeja Wajdy. Największe jego przeboje to "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie".

Katy Perry Katy Perry Screen z Instagram.com/ Plotek.pl

Katy Perry

Urodzona w 1984 roku amerykańska piosenkarka pop-rockowa. Córka pastora ma dwoje rodzeństwa. Wychowywała się, słuchając muzyki gospel i śpiewając w kościele. Jej pierwsza płyta "Katy Hudson" zawierała piosenki w nurcie gospel i chrześcijańskiego rocka. Zyskała sławę współpracując z Avril Lavigne i Britney Spears. W 2005 roku, już jako Katy Perry, zaśpiewała utwór "Simple" do filmu "Stowarzyszenie wędrujących dżinsów". W roku 2008 ukazał się jej drugi krążek, "One Of The Boys". Płyta odniosła wielki sukces i przyniosła wokalistce międzynarodową sławę.

Violetta Villas Violetta Villas Screen z Facebook.com / Plotek.pl

Violetta Villas

Violetta Villas była wokalistką i aktorką. Urodzona w 1938 roku w belgijskim Liege, na estradzie debiutowała w roku 1959. Zaczynała od festiwali w Opolu i Sopocie, potem pracowała we Francji i USA. Zagrała kilka epizodycznych ról w filmach. Dawała koncerty w Australii, Brazylii i Japonii. W ojczyźnie występowała m.in. w Teatrze Syrena. Po krótkim małżeństwie z polonijnym biznesmenem, Villas wróciła z USA do Polski. Była aktywna zawodowo aż do śmierci w 2011 roku.

Jamie Foxx Jamie Foxx mat. prasowe/ Plotek.pl

Jamie Foxx

Jamie Foxx, czyli Eric Bishop, to aktor, reżyser, scenarzysta, producent i kompozytor. Urodził się w 1967 roku w Teksasie. Należał do skautów, a w kościele uczył się śpiewu. Jego droga do aktorstwa prowadziła przez kluby komediowe. Na początku lat 90. ubiegłego wieku regularnie pojawiał się w komediowej serii "In Living Color". Prawdziwą sławę przyniósł mu "Zakładnik" (grał u boku Toma Cruise'a) oraz rola Raya Charlesa w biograficznym obrazie "Ray".

Reese Witherspoon Reese Witherspoon "VOGUE"/ Plotek.pl

Reese Witherspoon

Niewiele jest hollywoodzkich aktorek młodego pokolenia z taką liczbą nagród. 38-letnia Witherspoon przed kamerą stanęła już w wieku 14 lat. Przed obiektywem aparatu, jako modelka, pracowała od 7. roku życia. Pierwszy jej film to "Wildflower" w reżyserii Diane Keaton. Najsłynniejszy to "Spacer po linie", który przyniósł jej Oscara.

Julianne Moore Julianne Moore Elle France/ Plotek.pl

Julianne Moore

54-letnia aktorka filmowa i teatralna swój debiut miała w serialu "The Edge of Night" w 1984 roku. Rok później zaczęła pracę na planie soap opery "As the World Turns". Na dużym ekranie Julianne Moore pierwszy raz pojawiła się w 1990 roku w filmie "Tales from the Darkside: The Movie". W 1993 roku zagrała w świetnym obrazie Roberta Altmana "Na skróty". Ta rola otworzyła jej drzwi do kariery w Hollywood.

Ewa Sonnet Ewa Sonnet Screen z Facebook.com / Plotek.pl

Ewa Sonnet

Pochodząca z Rybnika polska fotomodelka i piosenkarka współpracowała m.in. z agencją Busty Poland oraz miesięcznikiem CKM. Robert Janson, lider grupy "Varius Manx", pomógł jej przy produkcji debiutanckiej płyty "Nielegalna". Sonnet brała udział w pierwszej polskiej edycji programu "Gwiazdy tańczą na lodzie".

Tina Fey Tina Fey AP/Matt Sayles/ Plotek.pl

Tina Fey

44-letnia Tina Fey urodziła się na przedmieściach Filadelfii, w rodzinie o korzeniach grecko-niemiecko-szkockich. Na uniwersytecie w Wirginii studiowała scenopisarstwo i aktorstwo. Była współtwórcą show "Saturday Night Live" oraz serialu "Rockefeller Plaza 30".

Iza Miko Iza Miko Screen z Instagram.com / Plotek.pl

Iza Miko

Córka aktorskiej pary, Aleksandra Mikołajczaka i Grażyny Dyląg,  debiutowała w filmie "Pan Kleks w kosmosie". W wieku 14 lat wyjechała do Stanów, żeby uczyć się tańca w nowojorskiej szkole American Ballet Associaton. Po kontuzji kolana zdecydowała się na karierę modelki i aktorki. Sporą popularność przyniosła jej rola barmanki w komedii romantycznej "Wygrane marzenia".

Jerzy Połomski Jerzy Połomski Michał Mutor / Agencja Wyborcza.pl /Plotek.pl

Jerzy Połomski

Polski piosenkarz i artysta estradowy. Rozgłos zapewniło mu Polskie Radio. W 1958 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie PR na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. Artysta polskiej estrady wylansował wiele przebojów lat 60. i 70., m.in. "Cała sala śpiewa z nami", "Woziwoda", "Daj", "Bo z dziewczynami".

Portia de Rossi Portia de Rossi Marco Sagliocco / PR Photos / Plotek.pl

Portia de Rossi

Australijka Portia de Rossi w młodości planowała zostać prawniczką. Sukces w castingu do roli w filmie "Syreny" przekonał ją do aktorstwa. Grywa głównie w serialach. Największą popularność przyniosła jej postać prawniczki Nelle Porter w "Ally McBeal". Aktorka otwarcie przyznaje się do bycia lesbijką i chętnie udziela się w organizacjach broniących praw mniejszości seksualnych.

Dorota Chotecka Dorota Chotecka Kapif/ Plotek.pl

Dorota Chotecka

Zadebiutowała w roku 1993 rolą w filmie "Pożegnanie z Marią". W tym samym roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Popularność przyniosła jej kreacja Danuty Norek w serialu komediowym "Miodowe lata". Prywatnie jest żoną aktora Radosława Pazury.

Olivier Janiak Olivier Janiak Kapif / Plotek.pl

Olivier Janiak

Model, dziennikarz telewizyjny i konferansjer. Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Do telewizji TVN trafił po castingu do programu "Big Star Party". Od 2001 roku prowadzi magazyn "Co za tydzień?". Do niedawna był naczelnym kwartalnika "Male Man".

Ben Affleck Ben Affleck East News / Plotek.pl

Ben Affleck

Aktor młodego pokolenia zdążył zasłynąć także jako scenarzysta. Najbardziej znany z "Buntownika z wyboru" Gusa Van Santa. Debiutował w reklamach, potem trafił do seriali. Zwrotem w karierze okazała się współpraca z Kevinem Smithem ("Szczury z supermarketu", "W pogoni za Amy", "Dogma"). Choć próbowano go zaszufladkować jako aktora niskobudżetowego kina niezależnego, na koncie ma m.in. "Armageddon", widowiskowy przebój kasowy Michaela Baya.

Woody Allen Woody Allen MANU FERNANDEZ / AP

Woody Allen

Amerykański scenarzysta, reżyser, aktor, muzyk, producent, pisarz i kompozytor. Uznano go za twórcę "intelektualnej komedii". Jest jednym z najbardziej uznanych amerykańskich reżyserów. Do najsłynniejszych jego filmów należą "Annie Hall" i "Manhattan".

Elton John Elton John mat. prasowe / Plotek.pl

Elton John

Brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista, a czasem także aktor. Od 1967 roku współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem. Wspólnie stworzyli 30 albumów. W swojej ponad 40-letniej karierze sprzedał ponad 350 milionów nagrań.

Candy Girl Candy Girl Screen z Instagram.com/ Plotek.pl

Candy Girl

Absolwentka szkoły muzycznej I stopnia, Barbara Hetmańska (Candy Girl) pierwszy sukces odniosła w wieku 5 lat. Zdobyła wówczas główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Dziecięcej. Wystąpiła w teledysku K.A.S.Y. do piosenki "To właśnie Ty". Z utworem "Yeah" wystąpiła w Opolu i Sopocie. W 2009 roku ukazał się jej debiutancki album "Hałas w mojej głowie". Od 2015 roku piosenkarka występuje pod pseudonimem Kendi.

Whoopi Goldberg Whoopi Goldberg AP

Whoopi Goldberg

Amerykańska aktorka, komik i piosenkarka. Za drugoplanową rolę w filmie "Uwierz w ducha" nagrodzono ją Oscarem. Od lat współprowadzi telewizyjny talk show "The View". Jej najbardziej charakterystyczne wcielenie to główna rola w "Zakonnicy w przebraniu".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.