Anna Przybylska, Robin Williams i Małgorzata Braunek. Ich pożegnaliśmy w tym roku

Paul Walker. Paul Walker. AP

Paul Walker

Paul Walker, znany z filmów "Szybcy i wściekli", zginął 30 listopada w Santa Clarita, na północ od Los Angeles w wypadku samochodowym. Sportowym porsche kierował jego przyjaciel, Roger Rodas. Rozpędzone auto wypadło z drogi, uderzyło w drzewo i natychmiast stanęło w płomieniach. Aktor i Rodas zmarli wskutek obrażeń wewnętrznych oraz oparzeń. 40-letni aktor osierocił 15-letnią córkę Meadow, którą miał z byłą dziewczyną Rebeccą.

W niedzielę, tydzień po wypadku, fani nieoficjalnie pożegnali Paula Walkera. Ulicami miasta przejechało tysiące samochodów, w tym również te, które widzieliśmy w filmie "Szybcy i wściekli". W miejscu wypadku zapłonęły znicze, pojawiły się również kwiaty. Nad zgromadzonymi fanami przeleciał samolot z transparentem:

Bóg z Paulem Walkerem, gwiazdą "Szybkich i wściekłych".

Paul WalkerAP

Nelson Mandela Nelson Mandela Reuters

Nelson Mandela

Nelson Mandela, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA i ikona walki z apartheidem zmarł w czwartek, 5 grudnia. Miał 95 lat. Tę smutną wiadomość przekazał w orędziu telewizyjny prezydent RPA, Jacob Zuma.

Nasz naród straciła najwspanialszego syna - powiedział prezydent, czytamy na Bbc.co.uk. - To, co sprawiło, że Nelson Mandela był wielki to to, co czyniło go ludzkim. Widzieliśmy w nim to, co widzieliśmy w nas samych, Koledzy z RPA, Nelson Mandela nas połączył i teraz razem będziemy go żegnać - mówił Zuma.

Mandela trzy miesiące wcześniej zachorował na ostre zapalenie płuc i przebywał w szpitalu. Niedługo przed śmiercią został wypisany ze szpitala i ostatnie godziny spędził w swoim domu w Johannesburgu, otoczony liczną rodziną.

FILE - In this May 15, 2004 file photo, former South African President Nelson Mandela lifts the World Cup trophy in Zurich, Switzerland, after FIFAs executive committee announced that South Africa would host the 2010 FIFA World Cup soccer tournament. Mandela was pivotal in helping the country win the right to host the tournament. South Africas President Jacob Zuma said, Thursday, Dec. 5, 2013, that Mandela has died. He was 95. (AP Photo/Michael Probst, File)Fot. Michael Probst (AP Photo/Michael Probst, File)

Lucyna Grobicka Lucyna Grobicka EAST NEWS/KAROL MALCUZYNSKI

Lucyna Grobicka

Znana pogodynka odeszła 6 grudnia, po ciężkiej walce z chorobą. Lucyna Grobicka, nazywana przez widzów i kolegów "Mgiełką", związana była z TVP od 1985 roku. Wtedy to jako studentka wygrała casting na stanowisko prezentera pogody.

Dzięki promiennemu uśmiechowi i profesjonalizmowi szybko zaskarbiła sobie serca widzów. Jako pogodynka pracowała do 2002 roku, potem zerwała wszelkie kontakty z mediami. Pod koniec życia zatrudniona była w dziale handlowym Ambasady Brazylii w Polsce.

Peter O'Toole

Aktor Peter O'Toole zmarł w grudniu w londyńskim szpitalu. Miał 81 lat.

Z głębokim żalem informuję, że straciliśmy Petera O'Toole'a. Peter opuścił ten świat w dniu 14 grudnia 2013 roku w Wellington Hospital w Londynie, w wieku 81 lat, po długiej chorobie. Tęsknić za nim będzie rodzina i przyjaciele na całym świecie - czytamy na oficjalnym Facebooku aktora.

Petre O'Toole sławę zdobył dzięki filmowi "Lawrence z Arabii" z 1962 roku. Po tym filmie jego kariera nabrała tempa. Zobaczyć mogliśmy go w takich obrazach jak "Casino Royale" z 1967 roku, "Lew w zimie", "Venus", "Wyższe sfery", "Podróże Guliwera", "Troja" czy w serialu "Dynastia Tudorów". Był ośmiokrotnie nominowany do Oscara. W 2003 roku otrzymał statuetkę za całokształt twórczości.

Był wyjątkowy, w najlepszym znaczeniu tego słowa. I był gigantem w swojej dziedzinie - cytuje BBC agenta Petrera O'Toole'a.

Peter O'Toole miał dwie córki, Kate i Patricię oraz syna, Locarna.

FILE - In this March 23, 2003 file photo, Actor Peter O'Toole accepts his honorary Oscar from the Academy of Motion Picture Arts and Sciences during the 75th annual Academy Awards telecast in Los Angeles. O'Toole, the charismatic actor who achieved instant stardom as Lawrence of Arabia and was nominated eight times for an Academy Award, has died. He was 81. O'Toole's agent Steve Kenis says the actor died Saturday, Dec. 14, 2013 at a hospital following a long illness. (AP Photo/Kevork Djansezian)Fot. KEVORK DJANSEZIAN AP

Wojciech Kilar Wojciech Kilar Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar, jeden z największych współczesnych kompozytorów polskich, zmarł 29 grudnia w wieku 81 lat w Katowicach, na ukochanym przez siebie Śląsku. Światową sławę zdobył jako twórca muzyki filmowej, ale oprócz tego był również utalentowanym pianistą. Pamiętać go możemy na przykład ze wspaniałej muzyki do filmu "Dracula", wyreżyserowanego przez samego Francisa Forda Coppolę. Niemal wszyscy znają też zapewne napisany przez niego słynny utwór "W stepie szerokim", otwierający serial "Przygody pana Michała".

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Jako pianista zadebiutował pod koniec lat 50. na festiwalu muzyki współczesnej "Warszawska jesień". Potem napisał muzykę do ponad 130 filmów, między innymi takich jak: "Rejs", "Kronika wypadków miłosnych", "Pan Tadeusz" i "Pianista". Oprócz tego skomponował kilkadziesiąt utworów symfonicznych i chóralnych. Do końca życia pozostał człowiekiem skromnym, niechętnie wyjeżdżającym z Katowic. Kiedy obchodził 75. urodziny, przyznał, że najbardziej odpowiada mu ciepło domowe. Najlepiej czuł się:

u siebie w domu, w ciszy, z bliskimi, z kotem - czytamy jego wypowiedź na portalu Gazeta.pl.

 17.10.2010 KATOWICE , WOJCIECH KILAR POLSKI PIANISTA I KOMPOZYTOR MUZYKI POWAZNEJ , TWORCA MUZYKI FILMOWEJ W SWOIM UKOCHANYM OGRODZIE . FOT . BARTLOMIEJ BARCZYK / AGENCJA GAZETA   SLOWA KLUCZOWE: KILAR DYRYGENT MUZYKA POWAZNA KULTURA PORTRETFot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta

Andrzej Turski Andrzej Turski KAPiF

Andrzej Turski

Andrzej Turski zmarł 31 grudnia. Znany dziennikarz miał 70 lat. Tę smutną informację podano na profilu na Facebooku programu "Pytanie na śniadanie", w którym pracowała jego córka, Ula chincz. Zespół programu pożegnał słynnego dziennikarza.

Odszedł wielki dziennikarz i wspaniały człowiek
Andrzej Turski nie żyje. Płaczemy i nie możemy się z tym pogodzić. Niezwykły człowiek, nauczyciel pokoleń dziennikarzy, wielka osobowość polskiej telewizji i radia, głos, który kochały miliony, dobry, ciepły człowiek.
Cześć Jego pamięci!
Jesteśmy blisko Uli i całej rodziny Pana Andrzeja - składamy najszczersze kondolencje i przytulamy najmocniej, jak potrafimy. Są ludzie, których nikt inny nie zastąpi...

Andrzej Turski w grudniu 2013 roku miał atak serca, po którym trafił do szpitala. Reanimowano go trzy razy. Dziennikarz pozostawał w śpiączce. W pomoc dla Turskiego zaangażowało się wiele osób. Ula Chincz, a także prowadzący z nią program "Pytanie na śniadanie" namawiali do oddawania krwi dla dziennikarza i dla innych potrzebujących.

Wcześniej dziennikarz latami walczył z nowotworem, chorował też na cukrzyce. Kilka tygodni przed śmiercią zapowiadał, że chciał odejść z telewizji, narzekał na zmęczenie.

Urszula Chincz, Andrzej TurskiAndrzej Turski z córką / KAPiF

Nina Andrycz naV edycji Warsaw Fashion Street. Pokaz mody wykonaniu aktorów serialu Nina Andrycz naV edycji Warsaw Fashion Street. Pokaz mody wykonaniu aktorów serialu "Czas Honoru" Fot. Brykczynski/REPORTER

Nina Andrycz

Nina Andrycz zmarła 31 stycznia w wieku 101 lat. Urodzona 11 listopada 1912 roku w Brześciu Litewskim Andrycz była wybitną aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Zagrała w kilkudziesięciu spektaklach scenicznych oraz w Teatrze Telewizji. Ostatni filmem, w jakim wystąpiła było "Serce na dłoni" z 2008 roku. W 1995 roku otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W latach 1947-1968 była żoną Józefa Cyrankiewicza, jednego z komunistycznych premierów.

Nina AndryczKapif

Philip Seymour Hoffman Philip Seymour Hoffman REUTERS/MIKE BLAKE

Philip Seymour Hoffman

Zdobywca Oscara Philip Seymour Hoffman 2 lutego około godziny 11.30 został znaleziony martwy w łazience w swoim apartamencie na Manhattanie w Nowym Jorku. W ramię aktora wbita była igła, a w mieszkaniu znaleziono koperty z heroiną.

Około godziny 11.30 rano osobisty asystent znalazł ciało Hoffmana w jego apartamencie na Manhattanie w Nowym Jorku. Od razu zadzwonił na policję - podał NY Post.

28 lutego rzeczniczka nowojorskiego Lekarza Sądowego powiedziała mediom, że ostatecznie ustalono przyczynę śmierci 46-letniego aktora.

Philip Seymour Hoffman zmarł od mieszaniny heroiny, kokainy, amfetaminy i benzodiazepinów, czyli leków o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym czy nasennym. Śmierć była nieszczęśliwym wypadkiem - cytuje jej słowa Huffingtonpost.com.

Philip Seymour Hoffman w chwili śmierci miał 46 lat. Był laureatem Oscara za rolę Trumana Capote w autobiograficznym filmie "Truman". Przez 15 lat żył w nieformalnym związku z projektantką kostiumów, Mimi O'Donnell. Doczekali się trojga dzieci: 10-letniego Coopera Alexandra, 7-letniej Tallulah i 5-letniej Willi.

Philip Seymour Hoffman, Mimi O'Donnell, dzieci SPLASH NEWS/EAST NEWS/ Splash News

W 2006 roku aktor po raz pierwszy przyznał się, że miał problemy z używkami już od czasów studenckich. Po ukończeniu studiów poszedł na odwyk. Przez kolejne 23 lata był "czysty". W 2012 roku ponownie zgłosił się do kliniki odwykowej, gdzie przebywał przez 10 dni. Przyczyną miało być silne uzależnienie od heroiny.

Tadeusz Mosz

Wybitny dziennikarz ekonomiczny Tadeusz Mosz zmarł 4 lutego wskutek choroby nowotworowej. 25 stycznia skończył 60 lat. Od 5 listopada 2007 roku prowadził w radiu TOK FM ceniony codzienny autorski program gospodarczy "EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka".

Tadeusz Mosz związany był też z Telewizją Polską - był współautorem i prowadzącym programu "Kawa czy herbata", prowadził także program ekonomiczny "Plus Minus". Inne programy dziennikarza to m.in. "Jak jest, jak może być, jak być powinno, czyli jak przekształcić system centralnie planowany w rynkowy", "Otwarte studio" czy "Giełda".

Dziennikarz był wielokrotnie nagradzany: w 2002 roku otrzymał "Ostre pióro", w 2003 roku Medal Europejski. Miesięcznik "Twój Pieniądz" w 2002 roku przyznał mu tytuł Dziennikarza Roku.

Tadeusz MoszKapif

Shirley Temple

Shirley Temple zmarła 10 lutego z przyczyn naturalnych w swoim domu w Kalifornii, w otoczeniu rodziny i najbliższych.

Temple urodziła się w 1928 roku. Była jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek dziecięcych na świecie. Zadebiutowała w wieku 4 lat w serii zatytułowanej "The Baby Burlesques". Międzynarodową sławę przyniosły jej role w filach "Mała księżniczka" i "Heidi". W latach 30. zagrała w ponad 40 filmach, m.in. w "Złotowłosym brzdącu" i "Małej księżniczce". W 1934 otrzymała specjalnego Oscara za wkład w rozrywkę ekranową. Po zakończeniu kariery filmowej zaangażowała się w politykę po stronie Partii Republikańskiej. Była m.in. ambasadorem USA w Ghanie i Czechosłowacji.

 

FILE - In this Nov. 1936 file photo, 8-year-old U.S. American child movie star Shirley Temple is portrayed in Hollywood, Ca., USA. Shirley Temple, the curly-haired child star who put smiles on the faces of Depression-era moviegoers, has died. She was 85. Publicist Cheryl Kagan says Temple, known in private life as Shirley Temple Black, died surrounded by family at her home near San Francisco. (AP Photo/File) SLOWA KLUCZOWE: smilingFot. AP

Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez zmarł 17 kwietnia w Meksyku. Pisarz chorował na raka płuc. Miał 87 lat. Kolumbijski pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla od początku kwietnia przebywał w szpitalu w stolicy Meksyku z powodu odwodnienia, zapalenia płuc i zakażenia układu moczowego. Jego brat dwa lata temu informował, że Marquez cierpi na demencję i przestał już pisać.

Sławę Marquezowi przyniosło wydane w 1967 roku "Sto lat samotności". Sagę rodu Buendia nazwano "najważniejszym dziełem literatury hiszpańskojęzycznej od czasów Don Kichota".

FILE - In this March 6, 2014 file photo, Colombian Nobel Literature laureate Gabriel Garcia Marquez greets fans and reporters outside his home on his 87th birthday in Mexico City. Marquez died Thursday April 17, 2014 at his home in Mexico City. (AP Photo/Eduardo Verdugo, File)Fot. Eduardo Verdugo (AP Photo/Eduardo Verdugo, File)

Tadeusz Różewicz Tadeusz Różewicz Fot. WOJCIECH DRUSZCZ/Agencja Wyborcza.pl

Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i eseista, zmarł 24 kwietnia. Miał 93 lata. Różewicz zadebiutował jako 17-latek - opublikował jeden ze swoich wierszy w piśmie młodzieżowym. Pasją do literatury zaraził się od starszego brata. Janusz Różewicz także był poetą.

Był znany i ceniony także za granicą, jako wielki poeta i autorytet moralny. Jego wiersze przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Był doktorem honoris causa Uniwersytetów: Wrocławskiego, Śląskiego, Opolskiego, Jagiellońskiego, Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2000 otrzymał Nagrodę Literacką Nike za tomik "Matka odchodzi".

TADEUSZ ROZEWICZ - WIECZOR AUTORSKI - MALA SCENA TEATRU NARODOWEGO MM 5449/30Fot. MICHAL MUTOR

Bob Hoskins

Bob Hoskins marł 29 kwietnia w następstwie komplikacji związanych z zapaleniem płuc.

Jesteśmy zdruzgotani stratą naszego ukochanego Boba - napisali w oświadczeniu żona Linda i dzieci Alex, Sarah, Rosa i Jack.

Hoskins to jeden z najbardziej popularnych brytyjskich aktorów. Popularność przyniosły mu role m.in. w "Kto wrobił królika Rogera", "Dług Wielki Piątek", czy "Mona Lisa", za którą otrzymał Złoty Glob i został nominowany w 1987 roku do Oscara.

W 2012 roku Bob Hoskins zrezygnował z aktorstwa, wyznał, że rok wcześniej zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona.

Actor Bob Hoskins poses for the media on the red carpet at the Cinema Palace in Venice August 31, 2006. Veteran actor Bob Hoskins, the star of "Who Framed Roger Rabbit," said on Wednesday he had been diagnosed with Parkinson's disease and was retiring from acting. REUTERS/Fabrizio Bensch/Files (ITALY - Tags: ENTERTAINMENT)Fot. FABRIZIO BENSCH REUTERS

Małgorzata Braunek, 2012 Małgorzata Braunek, 2012 Fot. Michał Mutor / Agencja Wyborcza.pl

Małgorzata Braunek

Małgorzata Braunek odeszła 23 czerwca. Miała 67 lat. Informacja o śmierci aktorki pojawiła się na jej oficjalnym profilu na Facebooku.

Małgosia odeszła przed chwilą - napisano.

Małgorzata Braunek od roku walczyła z nowotworem. Aktorka przeszła trzy operacje i wyczerpujące sesje chemioterapii. Wydawało się, że leczenie przyniosło pozytywny skutek. Niestety, nastąpił nawrót choroby. 4 czerwca na oficjalnym profilu na Facebooku syna Braunek, Xawerego Żuławskiego, opublikowano dramatyczny apel o pomoc finansową na leczenie artystki.

Xawery ŻuławskiScreen z Facebook.com/xawery.zulawski

Potem w "DD TVN" Xawery Żuławski przyznał, że odzew okazał się nadspodziewanie duży, większy niż przewidywano. Dzięki temu otworzyły się nowe możliwości terapii. Rodzina zdecydowała się na klinikę onkologiczną doktora Herzoga ze względu na nowatorskie podejście do pacjenta.

Upubliczniliśmy się i wydaje się, że był to bardzo dobry ruch. Przez dłuższy czas walczyliśmy, głównie mama, w sposób najbardziej konwencjonalny, nie chcąc robić żadnego rozgłosu. Dzisiaj lekarze medycyny tradycyjnej złożyli broń i właściwie nie mają pomysłu na dalsze leczenie. Stwierdziliśmy, że musimy się otworzyć na świat i szukać pomocy. Szczególnie, że mama może korzystać z przywilejów, bo jest osobą publiczną, więc może się zgłosić do innych z prośbą o pomoc. Nie chodzi tylko o pomoc finansową, za którą bardzo dziękujemy. Cała sytuacja z listem, który pojawił się w mediach, nie trwa więcej niż tydzień, a odzew jest tak ogromny, że możemy już teraz zapewnić mamie leczenie w klinice w Niemczech.

Małgorzata BraunekScreen z Facebook.com/pages/Małgorzata-Braunek

Robin Williams Robin Williams ARND WIEGMANN / REUTERS / REUTERS

Robin Williams

Genialny aktor zmarł 11 sierpnia. Powiesił się w swoim domu w Tiburon. Miał 63 lata. Ciało Williamsa zostało znalezione "w pozycji siedzącej" z paskiem zaciśniętym wokół szyi, drugi koniec paska był przyczepiony do zamkniętej szafy. Na lewym nadgarstku aktor miał kilka ostrych cięć, a w pobliżu znaleziono scyzoryk.

Śmierć Robina Williamsa wstrząsnęła całym światem. Okazało się, że komik od lat zmagał się z depresją. Żona Robina Williamsa wydała oficjalne oświadczenie:

Robin był trzeźwy i bardzo odważny w swojej walce z depresją, lękiem, a także wczesnym etapem choroby Parkinsona. Nie był gotowy, by publicznie podzielić się wiadomością o chorobie. Mam nadzieję, że w świetle tragicznej śmierci Robina, inni znajdą siłę, by prosić o opiekę i wsparcie, których potrzebują, aby skutecznie walczyć z przeróżnymi problemami i odczuwać mniejszy lęk. Chciał dawać ludziom radość i sprawiać, że zapominają o strachu.

Zelda Rae, córka zmarłego wczoraj Robina Williamsa, pożegnała ojca pięknym, poetyckim cytatem z "Małego Księcia" Antoine'a De Saint-Exupery'ego.

Ty będziesz miał takie gwiazdy, jakich nie ma nikt (...). Gdy popatrzysz nocą w niebo, wszystkie gwiazdy będą się śmiały do ciebie, ponieważ ja będę mieszkał i śmiał się na jednej z nich. Twoje gwiazdy będą się śmiały".

Zelda Williams, at left, and Robin Williams arrive to the premiere of Old Dogs on Monday Nov. 9, 2009, in Los Angeles. (AP Photo/Katy Winn)AP/Katy Winn

Robin Williams był laureatem Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Buntownik z wyboru" oraz czterech Złotych Globów. Pamiętamy go między innymi z takich filmów, jak "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Jumanji", "Pani Doubtfire", "Hook", "Bezsenność" i "Przebudzenia". Był także cenionym stan-uperem.

FILE - This Aug. 14, 2009 file photo shows actor Robin Williams in Los Angeles. Williams, whose free-form comedy and adept impressions dazzled audiences for decades, died Monday, Aug. 11, 2014, in an apparent suicide. Williams was 63. (AP Photo/Matt Sayles, File)Matt Sayles / AP (AP Photo/Matt Sayles, File)

Lauren Bacall Lauren Bacall CHRISTINE GRUNNET/REUTERS

Lauren Bacall

Lauren Bacall zmarła 12 sierpnia z powodu udaru mózgu. Miała 89 lat. Wielka aktorka przez 12 lat była żoną Humphreya Bogarta (do jego śmierci w 1957 roku). Z mężem zagrała m.in. w filmach "Wielki sen", "Koralowa wyspa", "Mroczne przejście". Zapamiętamy ją też ze wspaniałych ról w m.in. "Jak poślubić milionera", "Żonie modnej", "Ruchomym celu", "Rewolwerowcu", "Morderstwie w Orient Expressie", Dogville", "Manderlay" czy "Pret-a-porter" Roberta Altmana.

Aktorka urodziła się w Nowym Jorku, tam też umarła - w apartamencie, który mieści się w znanej kamienicy Dakota przy Central Parku. W domu tym żył i zginął John Lennon, a do dziś mieszka tam wiele osobistości ze świata kultury i sztuki. W 1968 roku w filmie "Dziecko Rosemary" uwiecznił go Roman Polański.

Actress Lauren Bacall arrives for the 2009 Governors Awards at the Grand Ballroom at Hollywood & Highland Center in Hollywood, California on November 14, 2009. The Board of Governors of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) is presenting the Irving G. Thalberg Memorial Award to producer-executive John Calley, and Honorary Awards to actress Lauren Bacall, producer-director Roger Corman, and cinematographer Gordon Willis at the inaugural Governors Awards event. AFP PHOTO / Robyn BeckAFP/EAST NEWS/ROBYN BECK

Joan Rivers Joan Rivers LUCAS JACKSON / REUTERS / REUTERS

Joan Rivers

Joan Rivers zmarła 4 września. Tydzień wcześniej, w jednym z gabinetów w Nowym Jorku, poddała się operacji strun głosowych. W czasie zabiegu aktorka nagle przestała oddychać i, mimo natychmiastowej reakcji lekarzy, w stanie krytycznym została przewieziona do szpitala Mount Sinai. Jej córka Melissa na bieżąco informowała o stanie zdrowia matki. Sama tez poinformowała, że Joan Rivers nie żyje.

Z wielkim smutkiem informuję o śmierci mojej matki, Joan Rivers. Odeszła spokojnie o godz. 13:17 otoczona przez rodzinę i bliskich przyjaciół. Mój syn i ja chcielibyśmy podziękować lekarzom, pielęgniarkom i personelowi szpitala Mount Sinai za niesamowitą opiekę, którą otoczyli moją matkę.  Cooper i ja otrzymaliśmy mnóstwo dowodów miłości, wsparcia i modlitwy z całego świata. Zostały one wysłuchane i docenione - czytamy w oświadczeniu na People.com.

W oświadczeniu córka nawiązała do ogromnego poczucia humoru Rivers.

Największą radością w życiu mojej matki było rozśmieszanie ludzi. Mimo że w tym momencie jest to trudne, wiem, że jej ostatnim życzeniem byłoby to, żebyśmy niedługo znów się śmiali.

16 października podano przyczynę śmierci Joan Rivers - uszkodzenie mózgu spowodowane niedotlenieniem.

Joan Rivers to w Stanach Zjednoczonych prawdziwa legenda. Była aktorką, prezenterką, cenionym komikiem, pisarką i osobowością medialną. Słynęła ze specyficznego poczucia humoru i bardzo ciętego języka. Nigdy nie bała się mówić, co myśli, choć nie zawsze przysparzało to jej zwolenników. Uwielbiała komentować zachowania i wygląd innych celebrytów. Była jedną z gospodyń programu o modzie "Fashion Police".

&Pictured: Joan Rivers Mandatory Credit ?? Frederick Taylor/Broadimage Joan Rivers dies at the age of 81 9/4/14, Los Angeles, California, United States of America Broadimage Newswire Los Angeles 1+ (310) 301-1027 New York   1+ (646) 827-9134 sales@broadimage.com http://www.broadimage.comFrederick Taylor/Broadimage / Frederick Taylor/Broadimage/EAST NEWS

Richard Kiel Richard Kiel Richard Darby (AP Photo/The Fresno Bee, Richard Darby)

Richard Kiel

Richard Kiel zmarł 10 września w wieku 74 lat (3 dni przed swoimi 75. urodzinami) w szpitalu w mieście Fresno w Kalifornii. Przyczyną śmierci była choroba wieńcowa.

Aktora wyróżniał wzrost (217,8 cm). Był najbardziej znany z roli zabójcy o pseudonimie "Szczęki" w dwóch filmach z Jamesem Bondem: "Szpieg, który mnie kochał" i "Moonraker".

 

=FILE - In this Sept. 21, 2012 file photo, from left, Britt Ekland and Richard Kiel attend a photocall for the Bond 50" anniversary in London. Kiel, the towering actor best known for portraying steel-toothed villain Jaws in a pair of James Bond films, has died. He was 74. (Photo by Jonathan Short/Invision/AP, file)Jonathan Short / Jonathan Short/Invision/AP

Anna Przybylska Anna Przybylska KAPIF

Anna Przybylska

Anna Przybylska, jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych polskich aktorek zmarła po ciężkiej walce z chorobą. Informację podała Małgorzata Rudowska, menadżerka aktorki na oficjalnej stronie.

Z trudnym do wyrażenia bólem w sercu pragnę zawiadomić, że w dniu 5 października 2014 roku po ciężkiej walce z chorobą zmarła Anna Przybylska. Odeszła w spokoju, w gronie najukochańszej rodziny. W imieniu rodziny i najbliższych proszę wszystkich o zrozumienie i uszanowanie prywatności tych, dla których od dziś tak wiele się zmieniło.

Anna Przybylska od zeszłego roku zmagała się z nowotworem trzustki. W lipcu 2013 roku przeszła operację. Jak sama przyznała, był to przełomowy moment. Całkowicie przewartościowała swoje życie. Postanowiła zrezygnować z pracy zawodowej, poświęciła się rodzinie. Ostatnie miesiące spędziła z bliskimi. Wiedziała, że to jest teraz najważniejsze.

Każdy rok coś w nas zmienia, przynosi coś nowego. Ale ten rok rzeczywiście sprawił, że muszę godzić się z pewnymi sprawami, które i tak jeszcze pewnie przede mną. (...) Przez ten rok bardzo dojrzałam. Moja wiedza stała się głębsza - mówiła w swoim ostatnim wywiadzie dla "VIVY!".

Aktorka od 12 lat była związana z piłkarzem Jarosławem Bieniukiem. Mają troje dzieci: Oliwię, Szymona i Jana. Od kilku lat cała rodzina na stałe mieszka w Gdyni.

 

Anna PrzybylskaEast News

 

Krystyna Przybylska, matka aktorki, opowiedziała o ostatnich chwilach córki we wzruszającej rozmowie z Krystyną Pytlakowską, przyjaciółką zmarłej. Jak wyznała, wszystko zaczęło się, gdy aktorka "od dłuższego czasu narzekała na bóle kręgosłupa".

Zaczęła robić badania i latem 2013 roku okazało się, że to nie kręgosłup, tylko trzustka. Guz, słowo rak nie chce mi przejść przez usta. Może jakaś pomyłka, może błąd diagnozy? Ale okazało się, że nie, to była prawda. Nikt nie może sobie wyobrazić, co czuje wtedy matka. Moją mamę straciłam w 2007 roku, strasznie mi jej brak, męża pochowałam wcześniej, mój ojciec też umarł, i szwagier. Tyle śmierci wokoło, ale ta jest najstraszniejsza. Ania do końca miała nadzieję, do końca walczyła, mimo że była już bardzo słaba. Próbowała jeszcze uprawiać jogging, ponieważ przywiązywała dużą wagę do sportu, ale udało jej się tylko podbiec kilka drobnych kroczków. Nigdy jednak nie padły takie słowa: Mamo, umieram. Jeśli chodziła się modlić do kościoła, to o życie, a nie o śmierć - wyznaje Krystyna Przybylska w "Vivie!".

Pytlakowska wspomina natomiast, jak pewnego dnia Przybylska wyznała, że "nie dożyje czterdziestki". Powiedziała to ze spokojem. Była pewna, że tak właśnie będzie. Ojciec i babcia aktorki zmarli na raka. Czuła, że i ją to spotka. I choć z zewnątrz wydawała się wiecznie uśmiechniętą optymistką, od środka "zjadał ją pesymizm".

Najbardziej ją bolało cierpienie dzieci, bo wiedziała, że cierpią nie ci, co odchodzą, tylko ci, co zostają - wyznała w "Vivie!" Małgorzata Rudowska.

Aktorka zmarła w niedzielę, ale jeszcze w piątek, mimo że nie czuła się najlepiej, spędzała czas z dziećmi. Tak jak zawsze pomagała im w nauce, zajmowała się domem. Gorszy moment przyszedł w sobotę.

Jeszcze w piątek Ania pomogła Oliwce w lekcjach i zawiozła dzieci do szkoły, jak zwykle. Ona wszystkim w domu rządziła. Ale w sobotę była już bardzo słaba, siedziała w fotelu, rozmawiałyśmy prawie godzinę, ja płakałam, ona - nie. Dopiero wtedy widziałam, że zrezygnowała, nie to, że się poddała, zrozumiała tylko, że jest bezsilna. Przy Ani zostali najbliżsi - mama, siostra Agnieszka i Jarek - dodaje menedżerka aktorki.

Ostatni dzień swojego życia spędziła tak, jak najbardziej lubiła. Spacerowała z najbliższymi nad ukochanym morzem. Po powrocie do domu rozmawiała z nimi, ale czuła, że mogą to być ich ostatnie wspólne chwile. Poprosiła mamę, by tego dnia nie jechała do domu.

A w sobotę jeszcze byliśmy z nią na spacerze. Jarek i ja. Pojechaliśmy na molo, po morzu pływały żaglówki, cudnie świeciło słońce. Ania powiedziała: Chociażby dla takiego widoku warto było przyjechać. A potem we dwie pojechałyśmy na lody, kupiła pięć opakowań. Zjadłyśmy je po kryjomu, bo Szymka trochę bolało gardło. W domu ugotowaliśmy jej ulubione ziemniaczki, uwielbiała je. Miała wyrzuty sumienia, że tak się z Agnieszką niby poświęcamy dla niej, a ja jej na to powiedziałam: A co innego mamy do roboty? Matka jest tylko jedna, sama mówiłaś. Wieczorem przyszła pielęgniarka Ela, powiedziała, że mogę pójść do domu i odpocząć. A Ania na to: Mamusiu, proszę cię, nie idź, proszę zostań. Zostałam i siedziałam z nią do rana - wspomina matka gwiazdy.

 

!Bieniuk Jaroslaw, Przybylska AnnaKapif

Oscar de la Renta 1932-2014 Oscar de la Renta 1932-2014 AP

Oscar de la Renta

Słynny projektant zmarł 20 października wskutek komplikacji spowodowanych chorobą nowotworową. Miał 82 lata. Oscara de la Rentę nazywano "sułtanem wytworności". Był jednym z ulubionych projektantów największych gwiazd na świecie. Jego projekty często zakładały Penelope Cruz, Oprah Winfrey, Sarah Jessica Parker, Anna Wintour, Cameron Diaz czy Jennifer Lawrence.

 

Oscar de la Renta i Penelope CruzJanet Mayer / PR Photos / Janet Mayer / PR Photos

Dariusz Kmiecik i Brygida Frosztęga-Kmiecik Dariusz Kmiecik i Brygida Frosztęga-Kmiecik arch. Ruchu Chorzów, YouTube

Brygida Frosztęga-Kmiecik i Dariusz Kmiecik

Brygida Frosztęga-Kmiecik i Dariusz Kmiecik i ich 2-letni syn Remigiusz zginęli w wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach, gdzie mieszkali. Brygida Frosztęga-Kmiecik była reportażystką TVP, Dariusz Kmiecik - reporterem Faktów TVN. Dziennikarze byli rówieśnikami, mieli 33 lata.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.